ciąża, zwierzę, kot, toksoplazmoza
fot. Panthermedia

3 mity o toksoplazmozie

Większość z nas wie, że toksoplazmoza jest groźna dla kobiet w ciąży i że przenoszą ją koty. Czy to cała prawda?
ciąża, zwierzę, kot, toksoplazmoza
fot. Panthermedia
Toksoplazmoza to choroba groźna dla kobiet w ciąży. Może być bowiem przyczyną wad płodu, a nawet poronienia. Jednak wokół niej narosło wiele mitów. Sprawdź, jak jest naprawdę. Oto 3 najczęstsze mity na temat toksoplazmozy.


1. Jedynym źródłem zarażenia są koty, także te niewychodzące z domu

Nieprawda. Znacznie częściej do zarażenia dochodzi po zjedzeniu surowego lub półsurowego mięsa, np. wieprzowiny czy wołowiny (drób jest bezpieczny), a także po wypiciu niepasteryzowanego mleka prosto od krowy. Niebezpieczne jest także jedzenie owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią lub niedokładnie umytych oraz nieumycie rąk po pracy w ogródku.
Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.


2. Najczęstsze jest zakażenie w I trymestrze ciąży

Nieprawda. Największe prawdopodobieństwo przeniknięcia pierwotniaka przez łożysko istnieje w III trymestrze. Wtedy dziecko rodzi się zdrowe, ale choroba może się ujawnić po 3–12 miesiącach lub nawet wiele lat później. Objawia się zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz zmianami w gałce ocznej.

Zarażenie w II trymestrze powoduje w 25 proc. przypadków wodogłowie, padaczkę lub zwapnienie mózgu.

W I trymestrze ciąży prawdopodobieństwo zarażenia jest najmniejsze, ale może spowodować poronienie.
 

3. Zapobieganie toksoplazmozie jest trudne, wręcz niemożliwe

Nieprawda. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane. Jeśli jesteś w ciąży, a twój kot wychodzi na dwór, istnieje więc ryzyko, że się zarazi, unikaj przytulania go, całowania. Nie pozwalaj mu chodzić po stole i kuchennych szafkach. Po zabawie umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Nie wymieniaj sama żwirku w kuwecie. Gdy musisz to zrobić, zawsze wkładaj gumowe rękawiczki.

Zrezygnuj z jedzenia tatara, metki, białej kiełbasy, krwistych befsztyków. Dokładnie smaż i gotuj mięso. Nie jedz nieumytych owoców ani warzyw. Nie pij też mleka prosto od krowy. Do prac w ogródku zawsze wkładaj gumowe rękawiczki, potem od razu dokładnie myj ręce.

Ale przede wszystkim przebadaj się przed ciążą. Jeśli okaże się, że masz przeciwciała, oznacza to, że przeszłaś bezobjawowo toksoplazmozę i nie musisz bać się zarażenia.

Przeczytaj także: Zakazane choroby w ciąży
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy