Reklama

Katar, inaczej nazywany ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, może być wirusowy, bakteryjny lub alergiczny. Każdy z tych rodzajów, bez względu na przyczynę pojawienia się, jest niezwykle męczący dla maluszka. Noworodki i niemowlęta do ukończenia 1. roku życia oddychają tylko przez nos, co sprawia, że gromadząca się w nim wydzielina utrudnia przepływ powietrza, a w konsekwencji również oddychanie. Ponadto utrudnia także ssanie i połykanie, a także może wywoływać stany zapalne uszu. Niemowlę w czasie kataru ma trudności ze snem, dużo płacze, a także ma skrócony i szybszy oddech. Nie lekceważ kataru, on szalenie uprzykrza życia małego dziecka!

Reklama

Co pomoże na katar u niemowlęcia? 3 sprawdzone sposoby

  1. Odciąganie wydzieliny

By w czasie kataru dziecko mogło swobodnie oddychać, konieczne jest udrażnianie górnych dróg oddechowych. Higiena nosa i usuwanie wydzieliny nie są jednak proste, gdyż takie maluszki nie są w stanie robić tego samodzielnie. Aby ich w tym wspomóc, konieczne jest stosowanie aspiratorów, czyli urządzeń, które mechanicznie odciągają wydzielinę.
Warto podkreślić, że czyszcząc niemowlęciu nos, nie tylko umożliwiamy mu oddychanie, ale również jedzenie i spokojny sen. Ponadto właśnie w ten sposób możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i wystąpieniu powikłań, takich jak np. zapalenie ucha.
Aby prawidłowo odciągnąć wydzielinę z nosa niemowlęcia, najpierw należy ją rozrzedzić. W tym celu trzeba użyć kilku kropel wody morskiej lub roztworu soli morskiej, które wpuszczamy do nosa malucha, a potem malca pionizować lub położyć na brzuszku. Rozrzedzoną wydzielinę można odessać aspiratorem. Czyszczenie nosa warto przeprowadzić zawsze przed snem, jedzeniem i zawsze, gdy jest taka potrzeba.

  1. Inhalacje

Aby udrożnić zatkany nos, można też kilka razy dziennie wykonywać inhalacje. Do ich wykonania przyda się zwykła sól kuchenna lub sól fizjologiczna, której łyżkę należy rozrobić w 1 l gorącej wody, a następnie umieścić niedaleko łóżeczka, w którym znajduje się maluch. Udrożnianie nosa jest możliwe także z wykorzystaniem nebulizatora. Wystarczy wybrać urządzenie z maseczką (bez otworów po bokach) i przez kilka minut inhalować niemowlę np. roztworem z soli fizjologicznej.

Warto pamiętać, że u niemowląt nie sprawdzi się aromaterapia. Niektóre olejki eteryczne mogą wywołać u maleństwa duszność, kaszel, podrażnienie lub uczulenie. Można je stosować tylko po konsultacji z pediatrą.

  1. Spacer i nawilżanie powietrza

Należy pamiętać, że jeśli dziecko ma katar i nie towarzyszą mu żadne inne objawy, a pogoda na zewnątrz jest sprzyjająca, można wyjść na spacer. W pogodny dzień powietrze jest optymalnie wilgotne, dlatego też pomaga udrożnić nos niemowlęcia.
Na czas spaceru zaleca się zostawić otwarte okna w domu. Wietrzenie umożliwi nawilżenie powietrza, dzięki czemu również w pomieszczeniu będzie się dziecku lepiej oddychało. Jeśli maluszek ma katar w sezonie grzewczym, warto zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza.

Reklama

Kiedy koniecznie trzeba iść do specjalisty?

Chociaż katar u niemowlęcia to zwykle łagodna dolegliwość, w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Bezwzględnie do lekarza należy zgłosić się wtedy, gdy pojawiają się objawy towarzyszące takie jak gorączka, kaszel, znaczne problemy z oddychaniem. Warto zdecydować się na konsultację także wtedy, gdy katar nie mija mimo zastosowanych domowych sposobów i gdy utrzymuje się dłużej niż tydzień. Konsultację zaleca się też wtedy, gdy dziecko przez większość czasu jest drażliwe, apatyczne i niespokojne.

Redakcja
Reklama
Reklama
Reklama