Wyprawka rządowa dla ucznia
fot. AdobeStock

300 plus dla ucznia: sprawdź, kiedy i jak złożyć wniosek o wyprawkę

Teraz rodzice mogą być pewni, że co roku po wakacjach otrzymają pomoc od państwa na szkolne wydatki dla swoich pociech.
Małgorzata Wódz
Wyprawka rządowa dla ucznia
fot. AdobeStock
300 plus (znane również jako rządowa wyprawka) to potoczna nazwa nowej formy wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Po raz pierwszy program „Dobry Start” objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Świadczenie było wówczas wypłacane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy ws. kontynuowania programu „Dobry Start”. Oznacza to, że 300 plus będzie wypłacane w tym roku, a także w kolejnych latach. Sprawdź:

Komu przysługują pieniądze i kto może złożyć wniosek?

Świadczenie 300 plus przysługuje na każde uczące się dziecko, bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkającym w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). 

O dodatkowe 300 zł mogli wystąpić rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o wypłatę świadczenia składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.
 
Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także jeśli jest ono pełnoletnie. Zatem w sytuacji, gdy skończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Ile lat musi mieć dziecko?

Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów na dwudziestolatkach kończąc (górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat). Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenia nie dostaną uczniowie szkół policealnych i studenci, nawet jeśli spełnią kryteria wiekowe. Natomiast dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez nie 24. roku życia (i nie jest ważne czy uczą się w trybie dzienny czy zaocznym).
 

Program nie obejmuje dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć ani rodzice pięcio-, ani sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.
 Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą do tego:
  • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo)
  • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu
  • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły
  • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.

Do pobrania: Wniosek o 300 plus dla uczniów

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o wypłatę świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 drogą tradycyjną będzie można składać od 1 sierpnia 2019 roku, zaś elektronicznie od 1 lipca 2019. Zmiany czekają nas dopiero w 2020 r. – wówczas wnioski będzie można składać online już od 1 lutego, a w formie papierowej - od 1 kwietnia. Tak jak dzisiaj, rodzice i opiekunowie będą mieli na to czas do końca listopada.

Wniosek online można złożyć na dwa sposoby:

  • przez stronę empatia.mrpips.gov.pl - najpierw założyć tam konto korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po założeniu konta i zalogowaniu się, należy na stronie głównej wybrać wniosek „Dobry start”.
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku oferują m.in. banki – Alior, Millennium, Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP (oraz Inteligo), SGB-Bank.
Banki mają z zadanie jedynie umożliwienie składania wniosków elektronicznych o 300 plus, a nie ich weryfikowanie. To nie banki będą przyznawać świadczenia, a gminy, w których dane wnioski będą składane. Na stronach internetowych poszczególnych banków znajdują się informacje, w jaki sposób należy wnioskować o dopłatę i odpowiednie zakładki z formularzami do wypełnienia. Wystarczy wejść na stronę banku, wypełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.

Papierowe wnioski 300 plus

Dokumenty przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus – są to m.in.:

  • urzędy miasta/gminy
  • ośrodki pomocy społecznej
  • powiatowe centra pomocy rodzinie

Kiedy i jak wypłacane są pieniądze?

Informację o przyznaniu świadczenia otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Pieniądze zostaną wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo. Jeśli kompletny wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu, wówczas świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września (a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego). W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie świadczenie będzie wypłacane w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

300zł na wyprawkę szkolną

Czy trzeba zapłacić podatek?

Rządowa wyprawka jest zwolniona z podatku. Nie musisz jej także wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.
 

Potrzebujesz więcej informacji? W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

   

Ocena (8 ocen)

6.0
Doładuj
Przeładuj