300 plus
fot. AdobeStock

300 plus – jak złożyć wniosek o 300 plus przez internet i tradycyjnie?

Rusza 300 plus 2020. Wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start od 1 lipca można składać przez internet. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. W tym roku o świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, komu należy się szkolna wyprawka i kiedy będzie wypłacana.
Małgorzata Wódz
300 plus
fot. AdobeStock
300 plus (znane również jako rządowa wyprawka) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Świadczenie 300 plus zostanie wypłacone w roku 2020 mimo pandemii koronawirusa. Zobacz, jak złożyć wniosek o 300 plus przez internet lub tradycyjnie w formie papierowej i kto może to zrobić.

Spis treści:

Komu przysługuje 300 plus

Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko, bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkającym w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). 
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Kto może złożyć wniosek o 300 plus

Aby otrzymać dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o 300 plus składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.
 
Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także jeśli jest ono pełnoletnie. W sytuacji, gdy dziecko kończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 

Wiek dziecka a 300 plus

Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat. Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom mimo tego, że mieszczą się w kryterium wieku).

Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez 24. roku życia (i nie jest ważne czy uczą się w trybie dzienny czy zaocznym).
 

Świadczenie 300 plus nie obejmuje dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć rodzice pięcio- i sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.

Jeśli więc nasze dziecko nie nie jest objęte programem, warto zaoszczędzić na wyprawce. Świetnym rozwiązaniem są gotowe zestawy do kupienia online.


Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą:
 • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
 • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu,
 • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły,
 • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.

Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wniosek o wypłatę 300 plus z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 można składać:
 • przez internet – od 1 lipca 2020 
 • drogą tradycyjną – od 1 sierpnia 2020 roku
 • od 13 sierpnia mogą składać wniosek o 300 plus rodzice ósmoklasistów (opóźnienie to wynik przesuniętej z powodu pandemii rekrutacji do szkół średnich; sprawdź, jak wpłynie to na termin wypłaty 300 plus)
 
UWAGA! Na złożenie wniosku mamy czas do końca listopada. Złożony po 30 listopada wniosek nie zostanie rozpatrzony, co oznacza, że spóźnialscy rodzice nie otrzymają pieniędzy na wyprawkę!

Zmiany czekają nas w 2021 r. – wówczas wnioski będzie można składać online już od 1 lutego, a w formie papierowej – od 1 kwietnia. Tak jak dzisiaj, rodzice i opiekunowie będą mieli na to czas do końca listopada.

Wniosek przez internet można złożyć na dwa sposoby:

 • przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Trzeba tam założyć konto, korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po założeniu konta i zalogowaniu się, na stronie głównej wybieramy wniosek „Dobry start”.
 • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku online oferują banki, które biorą udział w programie: 
  Alior Bank
  PKO Bank Polski S.A./Inteligo
  Bank Pocztowy
  Bank Polskiej Spółdzielczości
  BNP Paribas Bank Polska
  Credit Agricole Bank Polska
  Getin Noble Bank
  ING Bank Śląski
  mBank
  Millennium
  Nest Bank
  Bank Pekao SA
  SGB-Bank

Na stronach internetowych wymienionych banków są gotowe formularze do wypełnienia wniosku o 300 plus, są też informacje, w jaki sposób należy wniosek wypełnić. Wystarczy wejść na stronę banku, wypełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.
Banki umożliwiają tylko składanie wniosków online o 300 plus, ale nie zajmują się ich weryfikowaniem. To nie one przyznają świadczenia, ale gminy, do których wnioski trafią. 

Tradycyjny wniosek o 300 plus

Wniosek w formie papierowej przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus – są to m.in.:

 • urzędy miasta/gminy w miejscu zamieszkania,
 • ośrodki pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
 • w innym miejscu wyznaczonym przez gminę (sprawdź w urzędzie gminy lub miasta).

Tradycyjny wniosek można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w wymienionych wyżej miejscach.

Do pobrania: Wzór wniosku o 300 plus dla uczniów

Termin i sposób wypłaty pieniędzy z 300 plus

Jeśli kompletny wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września (a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego). W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie (nie później niż do 30 listopada) świadczenie będzie wypłacane w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Informację o przyznaniu 300 plus otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Sposób wypłaty świadczenia 300 plus trzeba podać we wniosku.
 • Pieniądze mogą zostać wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo. 
 • Istnieje możliwość otrzymania pieniędzy przekazem pocztowym lub w postaci gotówki wypłacanej w kasie urzędu.

Czy trzeba zapłacić podatek?

Pieniądze z programu Dobry Start są zwolnione z podatku. Nie musisz ich też wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.
 

Potrzebujesz więcej informacji? W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

Więcej o programach socjalnych i ulgach dla rodzin:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 48 głosy

Zobacz także

Popularne tematy