Rusza 300 plus na dziecko. Gdzie i jak składać wnioski o wyprawkę?

Od 1 lipca 2018 można składać wnioski o wypłatę 300 plus. Świadczenia ma pokryć część wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Oto nasz przewodnik, jak otrzymać rządową wyprawkę.
Wyprawka rządowa dla ucznia
fot. AdobeStock
300 plus (znane również jako rządowa wyprawka) to potoczna nazwa nowej formy wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Świadczenie będzie wypłacane przez państwo w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice uczniów otrzymają 300 zł na tzw. wyprawkę szkolną, czyli pokrycie części kosztów związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Sprawdź, kto, kiedy i w jaki sposób może się ubiegać o te pieniądze.

Dla kogo 300 plus?

Świadczenie 300 plus przysługuje na każde uczące się dziecko, bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkającym w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). Szczegółowe informacje znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów (Dziennik Ustaw 2018 poz. 1061).
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Ile lat musi mieć dziecko?

Pieniądze z programu „Dobry start” dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów na dwudziestolatkach kończąc (górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat). Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenia nie dostaną uczniowie szkół policealnych i studenci, nawet jeśli spełnią kryteria wiekowe. Natomiast dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez nie 24. roku życia (i nie jest ważne czy uczą się w trybie dzienny czy zaocznym).

Co z zerówką?

Program nie objął dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć ani rodzice pięcio-, ani sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o 300 plus na dziecko można składać przez internet od 1 lipca 2018 (drogą tradycyjną później). Mamy dwie możliwości, jeśli chcemy zrobić to online:
  • korzystając ze strony empatia.mrpips.gov.pl – przypomnijmy, że wymaga to posiadana profilu zaufanego.
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku oferują m.in. banki – Alior, Millennium, Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP (oraz Inteligo), SGB-Bank.
Drogą tradycyjną można wnioskować o 300 plus dopiero od 1 sierpnia 2018. Papierowe wnioski przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus. Przypomnijmy – są to m.in.:
  • urzędy miasta/gminy
  • ośrodki pomocy społecznej
  • powiatowe centra pomocy rodzinie
Jeśli nie pobierasz 500 plus, dowiedz się w urzędzie miasta lub gminy, gdzie należy ubiegać się o wypłatę świadczenia. Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą do tego:
  • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo)
  • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu
  • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły
  • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.
Do pobrania: Wniosek o 300 plus dla uczniów
 

Kto składa wniosek?

Wniosek o 300 plus dla ucznia składa mama albo tata dziecka (wystarczy jedna osoba). Poza rodzicami o wypłatę świadczenia mogą ubiegać się opiekunowie prawni albo faktyczni lub rodzice zastępczy. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o wypłatę świadczenia składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.
 
Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także jeśli jest ono pełnoletnie. Zatem w sytuacji, gdy skończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 

Jak wypłacane są pieniądze?

Informację o przyznaniu świadczenia otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Pieniądze zostaną wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo.

Jak uzyskać 300 plus – najważniejsze informacje:
Jak dostać 300 plus, gdzie złożyć wniosek?
 

Kiedy nastąpi wypłata?

Choć pieniądze przeznaczone są na zakupy, które realizuje się zwykle w końcówce wakacji i na początku września, na złożenie wniosku mamy czas aż do 30 listopada 2018. Jeśli uda ci się złożyć go w lipcu lub sierpniu, pieniądze otrzymasz do 30 września. Rodziny, które zostawią złożenie wniosku na później, muszą brać pod uwagę, że gminy mają dwa miesiące na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Czy trzeba zapłacić podatek?

Rządowa wyprawka jest zwolniona z podatku. Nie musisz jej także wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.

Potrzebujesz więcej informacji?

W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

Zobacz także:

Ocena (5 ocen)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Idą Święta!

Dziecięce problemy