300 plus
fot. AdobeStock

300 plus 2021 – dla kogo, kiedy składać wniosek, zmiany w 300 plus

Rusza 300 plus 2021. Już można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, dla kogo przeznaczona jest szkolna wyprawka, jakie zmiany w 300 plus zaplanowano w 2021 roku i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.
Małgorzata Wódz
300 plus
fot. AdobeStock
Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Mimo pandemii koronawirusa świadczenie jest wypłacane w 2021 roku, podobnie jak w roku poprzednim. Uruchomiono jednak szybsze terminy składania wniosków, a od 1 lipca 2021 planowana jest ważna zmiana w sposobie wnioskowania o świadczenie oraz w sposobie jego wypłaty. Zobacz, jak składać wniosek o 300 plus w 2021 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie.

Spis treści:

Komu przysługuje 300 plus

Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami). 

Wiek dziecka a 300 plus

Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat. Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom mimo tego, że mieszczą się w kryterium wieku).

Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez 24. roku życia (i nie jest ważne czy uczą się w trybie dziennym, czy zaocznym).
 
Świadczenie 300 plus nie obejmuje dzieci rozpoczynających naukę w zerówce – na rządową wyprawkę zatem nie mogą liczyć rodzice pięcio- i sześciolatków, które od września idą do klasy zerowej w szkole podstawowej lub w przedszkolu. Jeśli jednak sześcioletnie dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie – jest uprawnione do otrzymania świadczenia.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus

Aby otrzymać dodatkowe 300 zł na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli uczeń przebywa w domu dziecka, wniosek o 300 plus składa dyrektor placówki. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, a dziecko znajduje się pod ich naprzemienną opieką, 300 plus zostanie podzielone na pół. Mama i tata otrzymają po 150 zł.
Świadczenie przysługuje rodzicowi uczącego się dziecka, także jeśli jest ono pełnoletnie. W sytuacji, gdy dziecko kończy 18 lat i nadal chodzi do szkoły, wniosek o 300 plus również składa mama lub tata. 


Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku 300 plus

Wypełnianie wniosku nie jest trudne, nie wymaga wielu dokumentów. Potrzebne będą:
 • dane nasze i dziecka (m.in. daty urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
 • adres nasz i szkoły, w której dziecko się uczy lub rozpocznie naukę we wrześniu,
 • oświadczenie, że dziecko uczęszcza do szkoły,
 • oświadczenie o niepełnosprawności, w przypadku dzieci, których to dotyczy.

Kiedy i jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie na rok 2021/2022 należy złożyć do 30 listopada. Im wcześniej rodzice złożą wniosek, tym wcześniej mogą liczyć na wypłatę świadczenia. Można to robić:
 
 • przez internet – od 1 lutego 2021 
 • drogą tradycyjną – od 1 kwietnia 2021 roku (w urzędzie lub na poczcie)

Według zapowiedzi rządu w 2021 roku mają zostać wprowadzone zmiany w programie Dobry Start. Złożony w sejmie projekt zakłada składanie wniosku o 300 plus tylko przez internet. Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 lipca 2021. Oznacza to, że po tej dacie nie będzie można ubiegać się o 300 plus, składając wniosek w postaci papierowej.

W związku z proponowanymi zmianami pojawiły się obawy o dyskryminowanie osób, które nie dysponują w domu komputerem. W odpowiedzi na nie rząd oferuje pomoc w postaci możliwości wypełnienia wniosku na komputerze w urzędzie (dzięki specjalnie przygotowanym w tym celu stanowiskom). Przy wypełnianiu wniosku mają pomagać również urzędnicy.  
UWAGA! Na złożenie wniosku mamy czas do końca listopada. Wniosek o 300 plus złożony po 30 listopada nie zostanie rozpatrzony. Oznacza to, że spóźnialscy rodzice nie otrzymają pieniędzy na szkolną wyprawkę!

Wniosek przez internet można złożyć na dwa sposoby:

 • przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Należy założyć konto, korzystając z profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po zalogowaniu się, na stronie głównej wybieramy wniosek „Dobry start”.
 • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku online oferują banki, które biorą udział w programie: 
  Alior Bank
  PKO Bank Polski S.A./Inteligo
  Bank Pocztowy
  Bank Polskiej Spółdzielczości
  BNP Paribas Bank Polska
  Credit Agricole Bank Polska
  Getin Noble Bank
  ING Bank Śląski
  mBank
  Millennium
  Nest Bank
  Bank Pekao SA
  SGB-Bank

Na stronach internetowych wymienionych banków są gotowe formularze do wypełnienia wniosku o 300 plus, są też informacje, w jaki sposób należy wypełnić wniosek. Wystarczy wejść na stronę banku, uzupełnić odpowiednie rubryki i przesłać online gotowy wniosek.
Banki umożliwiają tylko składanie wniosków online o 300 plus, ale nie zajmują się ich weryfikowaniem. To nie one przyznają świadczenia, ale gminy, do których wnioski trafią. 

Tradycyjny wniosek o 300 plus

Wniosek w formie papierowej przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus – są to m.in.:

 • urzędy miasta/gminy w miejscu zamieszkania,
 • ośrodki pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
 • w innym miejscu wyznaczonym przez gminę (sprawdź w urzędzie gminy lub miasta).

Tradycyjny wniosek można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w wymienionych wyżej miejscach.

Do pobrania: Wzór wniosku o 300 plus dla uczniów

Termin i wypłata pieniędzy z 300 plus

Jeśli kompletny wniosek o 300 plus zostanie złożony:
 • do 1 lutego do 30 czerwca – wypłata nastąpi w lipcu–sierpniu
 • od 1 lipca do 30 listopada – wypłata nastąpi 2 miesiące po złożeniu wniosku

Informację o przyznaniu 300 plus otrzymasz na podany we wniosku e-mail. Nie musisz czekać na inną oficjalną decyzję. Sposób wypłaty świadczenia 300 plus trzeba podać we wniosku.
 • Pieniądze mogą zostać wpłacone na konto, które podasz we wniosku (może to być również konto dziecka). Jeśli należy ci się wielokrotność 300 plus (masz więcej dzieci), cała kwota zostanie przelana jednorazowo. 
 • Istnieje możliwość otrzymania pieniędzy przekazem pocztowym lub w postaci gotówki wypłacanej w kasie urzędu. Rządowy projekt zmian w programie Dobry Start zapowiada jednak zmiany i w tej kwestii. Od 1 lipca 2021 wypłaty mają być przekazywane jedynie przelewem na wskazany rachunek bankowy.

Czy trzeba zapłacić podatek od 300 plus?

Pieniądze z programu Dobry Start są zwolnione z podatku. Nie musisz ich też wliczać do dochodu, jeśli starasz się np. o zasiłki z pomocy społecznej. Świadczenia nie może zająć komornik – to ważna informacja dla rodzin, które borykają się z egzekucją należności. Wyprawkę 300 plus otrzymasz również, jeśli korzystasz z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł. W takiej sytuacji masz prawo do obu świadczeń.
 

Potrzebujesz więcej informacji? W każdym województwie uruchomiono specjalne infolinie, pod którymi można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące programu 300 plus. Numery znajdziesz na stronie mpips.gov.pl.

Zobacz także:

 
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 57 głosy

Zobacz także

Popularne tematy