GRY

300 plus miało być dla wszystkich, ale tak nie będzie

Te pieniądze miały być przyznawane rodzinom, bez żadnych ograniczeń, jak w przypadku 500 plus. Ale już wiadomo, że nie załapią się na nie wszystkie dzieci.
300 plus nie dla zerówkowiczów
fot. Adobe Stock
300 plus to nowy program wsparcia polskich rodzin, który ma ruszyć wraz z nowym rokiem szkolnym. Zgodnie z zapowiedziami pramiera Mateusza Morawieckiego, wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu 2018 roku, dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną.

Zerówkowicz to nie uczeń

Ale jak pisze "Fakt", nie wszystkie dzieci zostaną objęte programem. Pieniędzy na wyprawkę nie otrzymają rodzice 6-latków, nawet jeśli ich dzieci pójdą do "zerówek" przyszkolnych. Chodzi o to, że w świetle przepisów zerówczkowicze nie są jeszcze uczniami. Mimo że wielu z nich, tak jak ich starsi koledzy, korzysta na zajęciach z książek i przyborów szkolnych.

Jak podkreślają w MEN, program jest programem szkolnym, skierowanym do uczniów, natomiast "zerówka" to jeszcze wychowanie przedszkolne. Oznacza to, że sześciolatek, który od września będzie uczęszczał do pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma 300 zł, natomiast dziecko w wieku 6 lat, które pozostanie w "zerówce", już nie.

To nie jedyni wykluczeni z tego programu. Jeszcze w kwietniu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apelował do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, aby programem 300 plus objąć także podopiecznych domów dziecka. Te dzieci już i tak są wykluczone, gdyż nie otrzymują pieniędzy w ramach 500 plus.
 
Zdaniem Agnieszki Jarzębskiej z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nieobjęcie dzieci z domów dziecka tego typu pomocą to dyskryminacja. "Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy" - mówiła w Radiu Zet.
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

1,5 miliarda zł na wyprawkę szkolną

Są już wstępne szacunki, ile program będzie kosztował państwo. Wynika z nich, że będzie to około 1,5 mld zł rocznie. 300 zł dla każdego ucznia daje łączną kwotę ponad 1 mld 485 mln zł. Do tego dojdą z pewnością wydatki na obsługę programu, związane m.in. z wydawaniem pieniędzy, rozliczeniem czy raportowaniem.

Program 300 plus otrzymał nazwę "Dobry start" i  jest obecnie w konsultacjach społecznych. Przewiduje on, że od 1 lipca będzie można składać wnioski o wyprawkę szkolną 300 plus elektronicznie, za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl. Wyprawka 300 plus., a od 1 sierpnia - tradycyjnie. Pieniądze mają dostać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W obu przypadkach termin składania wniosków będzie upływał 30 listopada danego roku.

Wyprawkę mają otrzymywać dzieci uczące się do ukończenia przez nie 18. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Wyprawkę otrzymają również dzieci, które już ukończyły 18. rok życia, ale pod warunkiem, że będą kontynuować naukę w szkole, do której uczęszczały  przed 18. rokiem życia (ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20 lat).

Świadczenia mają być wypłacane w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż do 30 września danego roku. Realizacją programu mają zająć się gminy. Wnioski będzie można składać prawdopodobnie w ośrodkach pomocy społecznej, a w przypadku pieczy zastępczej - w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Jak oceniacie fakt, że dzieci z zerówek nie będą objęte wypłatą 300 zł na szkolną wyprawkę? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: finanse.wp.pl, gazeta pomorska

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj