Co się dzieje w 32. tygodniu ciąży? [WIDEO]

To już końcówka 7. miesiąca ciąży. Chociaż dziecko nie wie, że wkrótce czekają go wielkie zmiany, ćwiczy umiejętności przydatne mu do życia po urodzeniu. A twoje ciało nadal się zmienia.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

Brzuch staje się coraz większy. Pojemność macicy od początku ciąży wzrosła aż 500 razy! Macica wypełnia już niemal cały brzuch. Może być ci coraz trudniej spać, często też w ciągu dnia czujesz zmęczenie i musisz się od czasu do czasu położyć. Przy wysiłku, kaszlu, kichnięciu, możesz oddać odrobinę moczu. 
W 32. tygodniu z piersi mogą zacząć wyciekać kropelki siary: to gęsty, żółtawy płyn. Bardzo wartościowy dla noworodka, traktowany wręcz jak lek dla wcześniaka.
Nie musisz się niepokoić, że to za wcześnie. Wręcz przeciwnie – to znak, że twój organizm przygotowuje się do karmienia. Nie u wszystkich kobiet jednak siara pojawia się przed porodem, więc nie martw się, jeśli nie zauważysz kropelek mleka. 

Waga i rozwój dziecka

W 32. tygodniu ciąży dziecko waży 1,4-1,8 kg i ma ok. 48 cm długości. Czas gdy nie śpi, spędza na intensywnych ćwiczeniach. Połyka wody płodowe, ssie palec, wierci się, kręci. Nie robi już jednak fikołków – brakuje mu już na to miejsca. Ruchy dziecka mogą czasem być dla ciebie bolesne – może kopać nogami pod żebra, wypinać pupę na wysokości wątroby. Układa się główką w dół – przygotowuje się do porodu. 
Pod skórą zaczyna się gromadzić tkanka tłuszczowa, dlatego skóra dziecka nie jest już tak przezroczysta. Na palcach widać delikatne paznokcie.

Zdrowie – ważne badania

Najbliższa wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę czeka cię zapewne za tydzień – na początku 8. miesiąca ciąży. Jeśli jednak coś cię niepokoi, masz krwawienia, wysokie ciśnienie krwi – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. 

Ważna rada na 32. tydzień ciąży

Jedz produkty bogate w węglowodany złożone: ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane. Unikniesz dzięki temu huśtawek poziomu glukozy, które sprawiają, że źle się czujesz – raz roznosi cię energia, innym razem nie masz na nic sił.
Jeśli doczekałaś do 32. tygodnia ciąży, możesz być spokojniejsza. Dzieci urodzone po 32. tygodniu ciąży z reguły rozwijają się tak samo, jak dzieci donoszone. Choć oczywiście lepiej będzie, jeśli dziecko poczeka z narodzinami jeszcze ok. 8 tygodni.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy