Co się dzieje w 34. tygodniu ciąży [WIDEO]

Do porodu zostało zaledwie 6 tygodni. Sprawdź, jak zmienia się twoje ciało w ostatnim okresie ciąży, czy dziecko jeszcze rośnie i o co należy zadbać, aby końcówka ciąży upłynęła bez komplikacji.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Ostatnie tygodnie ciąży to dla przyszłej mamy zwykle najtrudniejszy czas. Rośnie napięcie związane ze zbliżającym się porodem i pojawiają się obawy o to, jak poradzisz sobie w pierwszym okresie po narodzinach dziecka. Zamiast martwić się na wyrost, skup się na tym, co tu i teraz. Zobacz, jak dobrze przetrwać 34. tydzień ciąży.

Jak rozwija się ciąża?

Na pewno zauważyłaś już skurcze przepowiadające. Nie musisz się ich obawiać, to normalny objaw na tym etapie ciąży. Nie bój się też, że pomylisz je z prawdziwymi skurczami porodowymi. Są między nimi wyraźne różnice. Ciążowe hormony nadal płatają różne figle. Pod ich wpływem większość przyszłych mam zmienia szkła kontaktowe na okulary. Oczy stają się bardziej wrażliwe, suche, a nawet zmienia się kształt rogówki, przez co soczewki stają się niewygodne. Spokojnie – po narodzinach dziecka wszystko wróci do normy.

Waga i rozwój dziecka

Choć do porodu zostało już kilka tygodni, twoja waga nadal może się zwiększać – to znak, że dziecko też jeszcze rośnie. W 34. tygodniu ciąży maluchy osiągają wielkość średniej dyni – ważą około 2 kilogramów i mierzą ok. 50 centymetrów. Ich rozwój można uznać już za zakończony, ale to nie znaczy, że dziecko powinno się na tym etapie urodzić. Każdy kolejny dzień w brzuchu mamy jest bardzo ważny dla dziecka.

Zobacz też: Lepiej urodzić w 7 niż w 8 miesiącu. Prawda czy mit

Zdrowie – ważne badania

34 tydzień ciąży to najwyższy czas, żeby uporządkować różne sprawy przed porodem. Sprawdź, czy zrobiłaś wszystkie badania, które ostatnio zalecił lekarz. Pamiętaj również o badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV. Test ten powinny wykonywać wszystkie kobiety w ciąży.

Rada na 34. tydzień ciąży

Twoje myśli pochłania tysiąc spraw – wyprawka dla dziecka, torba do szpitala, kącik dla noworodka, nowe zadania, które czekają cię po porodzie. Choć masz sporo spraw na głowie, staraj się nie ulegać nadmiernym emocjom. Unikaj stresu, bo jego wpływ na zdrowie jest o wiele silniejszy nawet od nie do końca idealnej diety. Nie zapominaj, że kiedy ty masz dobry nastrój, twoje dziecko też wtedy czuje się dobrze.

Więcej o 34. tygodniu czytaj w Kalendarzu ciąży tydzień po tygodniu

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy