GRY
 
 

Co się dzieje w 35. tygodniu ciąży? [WIDEO]

To już naprawdę ostatnia prosta przed rozwiązaniem. Teraz już na pewno bardzo wyraźnie czujesz swoje dziecko, prawda? Już za niewiele ponad miesiąc zobaczysz swoje maleństwo na żywo.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Końcówka ciąży nie jest łatwa, bo jest ci coraz ciężej. Ale zobacz, jak dużo już za tobą! A twoje maleństwo jest już prawie gotowe do samodzielnego życia poza twoim brzuchem. Teraz musi jeszcze trochę przytyć – pod koniec ciąży rośnie już niewiele.

Co się dzieje u ciebie?

Masz zadyszkę? Powodem jest nie tylko twoja waga, ale też ucisk macicy na przeponę. Dziecko zajmuje już tyle miejsca, że także twój żołądek, płuca i pęcherz moczowy są ściśnięte. Także zgaga coraz mocniej może ci się dawać we znaki. Możesz też często budzić się w nocy na siusianie. Być może przydarzy ci się też wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. gdy kichasz, śmiejesz się. Miłe jest natomiast to, że możesz nawiązać już kontakt z dzieckiem – spróbuj popukać w brzuch, a maluch z pewnością odpowie ci kopniakiem. W nocy mogą dokuczać ci bolesne skurcze nóg. To z powodu braku minerałów. Zmień dietę: jedz pomidory, kaszę gryczaną, migdały, suszone owoce.

Co słychać u dziecka?

W 35. tygodniu ciąży twoje dziecko waży ok. 2300-2500 g i mierzy ok. 40-45 cm. W kolejnych tygodniach nie będzie już szybko rosło wzdłuż, za to wciąż będzie intensywnie przybierać na wadze. Do porodu przytyje jeszcze około jednego kilograma. W większości wypadków dziecko przyjmuje ułożenie głową w dół między 32. a 38. tygodniem ciąży. Dojrzewają płuca dziecka. Przez pępowinę płyną do organizmu dziecka przeciwciała, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka i chronią w pierwszym okresie życia przed chorobami. Dzięki gromadzonym mniej więcej właśnie od 35. tygodnia ciąży tygodnia zapasom żelaza dziecko w pierwszym półroczu życia jest chronione przed anemią niemowlęcą. Dziecko szkoli się w ssaniu. Trenuje to, ssąc piąstkę lub kciuk. Pije też wody płodowe – nawet 1/2 litra dziennie i siusia.

Jakie zrobić badania?

To już naprawdę końcówka ciąży. Między 33. a 37. tygodniem powinnaś wykonać morfologię krwi, badanie moczu, WR (odczyn Wassermanna). Podczas wizyty położna zmierzy ci ciśnienie i zważy cię. Lekarz sprawdzi tętno płodu, a podczas badania oceni wysokość dna macicy. Zapyta cię też o twoją ocenę ruchliwości dziecka. Zalecane jest też badanie piersi oraz ocena pH wydzieliny pochwowej

O tym pamiętaj!

Jeśli dręczy cię zgaga, są sposoby, żeby jej uniknąć lub chociaż zminimalizować. Jak uniknąć zgagi w końcówce ciąży?

  • Jedz małe porcje.
  • Nie kładź się tuż po posiłku.
  • Pożegnaj się przynajmniej do dnia porodu z ostro przyprawionymi potrawami – jeżeli planujesz karmić piersią, ostre dania będą musiały poczekać jeszcze dłużej, dopóki dziecko nie skończy trzech miesięcy.

Pod koniec ciąży wciąż warto ćwiczyć mięśnie Kegla – to wzmocni mięśnie dna miednicy i zapobiegnie nietrzymaniu moczu, także po porodzie.

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu