dziecko płacz utopienie
fot. Fotolia

4-latek widział, jak jego mama i brat znikają pod wodą!

Ta wiadomość wstrząsnęła wszystkimi. Tym bardziej, że rozegrała się w Dzień Dziecka, który powinien być wyłącznie radosny i pozbawiony tragicznych zdarzeń z udziałem dzieci.
dziecko płacz utopienie
fot. Fotolia
To miał być zwykły, rodzinny spacer. Matka z 2 synami: 4- i 8-latkiem, wybrała się na spacer wzdłuż Warty w miejscowości Puszczykowo. Nikt nie wie, jak doszło do zdarzenia, choć jest kilka hipotez.

Na ratunek?

Wiadomo na pewno, że to 8-latek wpadł pierwszy do wody, być może poślizgnąwszy się na śliskim kamieniu. Na ratunek dziecku, do Warty wskoczyła mama. Niestety, nie udało jej się pomóc synowi, sama także nie mogła wydostać się z rzeki.

4-latka z damską torebką na szyi, napotkał wędkarz. Zaskoczony widokiem tak małego dziecka, wędrującego samotnie nad brzegiem niebezpiecznej i wartkiej rzeki, zainteresował się jego losem. To od maluszka  dowiedział się o tragedii i to właśnie dziecko wskazało miejsce, w którym po raz ostatni widziało matkę i brata.Na miejsce zdarzenia wezwano straż, której udało się odnaleźć matkę i wydostać z wody, jednak 1,5 godz. reanimacja nie powiodła się. Ciało 8-latka strażacy znaleźli dopiero ok. 20 wieczorem.
Redakcja poleca: Suche i wtórne utonięcie przeraża rodziców! (ale łatwo je rozpoznać, znając te objawy!)
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii.

Co dziecko zapamięta z tego zdarzenia?

Zarówno 4-latek, jak i jego ojciec, znajdują się pod opieką psychologa. Trudno ocenić, na ile dziecko zdaje sobie sprawę z tragedii, jaka wydarzyła się na jego oczach. Chłopiec jest jedynym  świadkiem zdarzenia i nie wiadomo, czy będzie w stanie opowiedzieć o tym, co tak naprawdę stało się nad rzeką.

Strażacy przypominają o tym, że Warta jest w niektórych miejscach wyjątkowo niebezpieczna i zdradziecka. „Wydaje się, że na brzegu jest płytko, ale po chwili mamy głębię. Mamy tu silny nurt przy zakolu, a Warta jest tam głęboka na 3-4 m – informuje Maciej Bartłomiejczyk z OSP  w Mosinie.

Wszyscy pamiętamy tragedię z ubiegłego roku, kiedy to w Warcie utopiła się czwórka dzieci. Pamiętajmy, by zapewnić dzieciom nad wodą należytą opiekę, naprawdę  niewiele potrzeba, by wydarzyła się tragedia.

Przeczytaj także: Dowiedz się, jak zapobiegać utonięciom. 5 porad dla rodziców
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy