dziecko, wakacje, morze, plaża

4-letnia zapłakana dziewczynka szła 3 km plażą i nikt jej nie pomógł

Widziałaś małe dziecko biegające po plaży z płaczem? Ile dzieci dziennie się gubi na plażach? Ilu dorosłych udaje, że nie widzi zapłakanego dziecka?!
Marta Kabulska
dziecko, wakacje, morze, plaża
Zagubienia dzieci na plażach (wraz z utonięciami) są najczęstszymi wypadkami podczas wakacji nad morzem. Dziennie na polskich plażach gubi się kilkoro dzieci, a w każdy dzień weekendu liczba ta wzrasta nawet do kilkunastu.

Zagubione dziecko – widzę nie reaguję

Zaskakująca reakcja ludzi, a raczej jej brak na płacz małego dziecka. 4-letnia Daria zgubiła się na plaży. Zapłakane dziecko przeszło 3 km, minęło 5 wejść na plażę (z Ostrowa do Karwi), zanim znalazła się osoba, które udzieliła mu pomocy. Pani Małgorzata Kowalczyk przebywająca z dziećmi na wakacjach w Karwi, wspomina wczorajszy dzień: „Każdy się rozglądał, ale nie reagował. Dziś ciągle wracam myślami do tego wydarzenia. Cały czas mam przed oczami małą blondyneczkę w różowym kostiumie. Jej słowa zapadły mi w pamięć : „Mamusiu biegłam do ciebie i zgubiłam buciczki” i mamę biegnącą do małej tak, że i jej buty spadły. Ci wszyscy ludzie, którzy tylko wystawili głowy za parawanów, po czym chowali się tak szybko, jak wyglądali. Przecież to nie ich dziecko, nie ich problem. A mała rezolutna wiedziała nawet, jaki kostium miała jej mama, że czerwony i ile ma lat, jak ma na nazwisko, że ma malutkiego brata, z którym mama jest na kocu, a przy brzegu była z siostrą (...) Szczęśliwe zakończenie – jest mama i tata i płacz ze szczęścia! Okazało się, że mama szukała jej, idąc w przeciwną stronę. Tata nie mógł słowa wykrztusić, ja płakałam razem z nimi, a najgorsze, że nikt nie reagował, jak szło maleństwo zapłakane, krzycząc: „Mamo!”. Zanim ją znalazłam, przeszła parę kilometrów i rzeczkę wpływające do morza.”
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Dziecko płacze, że się zgubiło – co robić?

Powiadom najbliższego ratownika. Jeśli na plaży nie ma już ratownika, zadzwoń na policję. Do czasu przybycia pomocy, postaraj się porozmawiać z dzieckiem, uspokoić je. Oczywiście dziecko może nie chcieć rozmawiać  z nieznajomymi, ale ratownikowi czy policjantowi powinno już zaufać.
Przypominamy numery: WOPR - 601 100 100, numer alarmowy 112 lub pogotowie ratunkowe 999.

Sprawdź też:
Co robić, gdy twoje dziecko się zgubi
Czy twoje dziecko wie, jak się zachować, gdy się zgubi
Jak nie zgubić dziecka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy