
Jeszcze sprawniejsze diagnozowanie raka piersi? To możliwe!
W niedziele 4 lutego obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami, już po raz osiemnasty, organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych.
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami, już po raz osiemnasty, organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. W ramach tzw. “białej soboty”, która odbędzie się 3 lutego 2018 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Szczegółowa lista placówek jest dostępna na stronie Polskiej Unii Onkologii (PUO).
Czynniki ryzyka raka piersi to:
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Badanie Brasterem jest proste, wykonuje się je raz w miesiącu w domu, a jego przebieg koordynuje intuicyjna aplikacja. Warto dodać, że urządzenie nie emituje promieniowania, jest bezpieczne. Zarejestrowane obrazy analizuje system automatycznej interpretacji (Braster AI), a nad jakością tego procesu czuwają eksperci medyczni. W ramach obchodów XVIII Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniach 2-4 lutego urządzenie Braster będzie można kupić w promocyjnej cenie. Więcej informacji na stronie braster.eu.
Zaapelujcie do siebie, kobiet z najbliższego grona i zacznijcie tę solidarną czujność onkologiczną. Już niedługo, 4 lutego mamy szansę świadomie zainicjować taki styl myślenia o profilaktyce!
Jak często robicie sobie profilaktyczne badania? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
Najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek
Rak piersi (a właściwie rak sutka) to choroba, na którą co roku umiera 5,2 tys. Polek. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Zagraża szczególnie paniom powyżej 50. roku życia, jednak młodsze również powinny mieć się przed nim na baczności.Czynniki ryzyka raka piersi to:
- wiek powyżej 50 lat,
- obciążenie genetyczne - stwierdzona mutacja genów BRCA1 oraz BRCA2 oznacza dużą skłonność do zachorowania,
- czynniki hormonalne - wczesna miesiączka (przed 12. rokiem życia), menopauza po 55. roku życia,
- przebyty rak piersi,
- hormonalne środki antykoncepcyjne, hormonoterapia zastępcza,
- zła dieta,
- alkohol,
- otyłość.
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.
Badania mogą wiele zmienić
Tak jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie raka piersi daje o wiele wyższe prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia dlatego, tak ważne jest samobadanie. Każda kobieta powinna je wykonywać regularnie, a w sytuacji, gdy coś wyczuje, niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętaj, nie każdy guzek jest rakiem, ale każda zmiana musi być skontrolowana u specjalisty! Oprócz regularnego samobadania niezwykle ważne są kontrole u lekarza ginekologa. Niestety często o kontrolę piersi trzeba się upomnieć. U młodych kobiet skutecznym badaniem profilaktycznym jest badanie USG piersi. Dla kobiet w wieku dojrzałym lepszym wyborem jest mammografia. Kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać ją co dwa lata.Zbadaj piersi w domu
Kobiety zyskały w ubiegłym roku jeszcze jedną możliwość monitorowania swoich piersi. Dbając o nie, oprócz standardowych badań służących zdobywaniu bezcennej wiedzy, mogą wykorzystywać również to, co ma do zaoferowania termografia kontaktowa i raz w miesiącu sprawdzać je dzięki Systemowi Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster (otrzymał opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników).Badanie Brasterem jest proste, wykonuje się je raz w miesiącu w domu, a jego przebieg koordynuje intuicyjna aplikacja. Warto dodać, że urządzenie nie emituje promieniowania, jest bezpieczne. Zarejestrowane obrazy analizuje system automatycznej interpretacji (Braster AI), a nad jakością tego procesu czuwają eksperci medyczni. W ramach obchodów XVIII Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniach 2-4 lutego urządzenie Braster będzie można kupić w promocyjnej cenie. Więcej informacji na stronie braster.eu.
Zaapelujcie do siebie, kobiet z najbliższego grona i zacznijcie tę solidarną czujność onkologiczną. Już niedługo, 4 lutego mamy szansę świadomie zainicjować taki styl myślenia o profilaktyce!
Jak często robicie sobie profilaktyczne badania? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także: