Rak piersi
fot. AdobeStock

Jeszcze sprawniejsze diagnozowanie raka piersi? To możliwe!

W niedziele 4 lutego obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami, już po raz osiemnasty, organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych.
Dominika Bielas
Rak piersi
fot. AdobeStock
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii wraz z Partnerami, już po raz osiemnasty, organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. W ramach tzw. “białej soboty”, która odbędzie się 3 lutego 2018 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Szczegółowa lista placówek jest dostępna na stronie Polskiej Unii Onkologii (PUO).

Najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek

Rak piersi (a właściwie rak sutka) to choroba, na którą co roku umiera 5,2 tys. Polek. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Zagraża szczególnie paniom powyżej 50. roku życia, jednak młodsze również powinny mieć się przed nim na baczności.

Czynniki ryzyka raka piersi to:
  • wiek powyżej 50 lat,
  • obciążenie genetyczne - stwierdzona mutacja genów BRCA1 oraz BRCA2 oznacza dużą skłonność do zachorowania,
  • czynniki hormonalne - wczesna miesiączka (przed 12. rokiem życia), menopauza po 55. roku życia,
  • przebyty rak piersi,
  • hormonalne środki antykoncepcyjne, hormonoterapia zastępcza,
  • zła dieta,
  • alkohol,
  • otyłość.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Badania mogą wiele zmienić

Tak jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie raka piersi daje o wiele wyższe prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia dlatego, tak ważne jest samobadanie. Każda kobieta powinna je wykonywać regularnie, a w sytuacji, gdy coś wyczuje, niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętaj, nie każdy guzek jest rakiem, ale każda zmiana musi być skontrolowana u specjalisty! Oprócz regularnego samobadania niezwykle ważne są kontrole u lekarza ginekologa. Niestety często o kontrolę piersi trzeba się upomnieć. U młodych kobiet skutecznym badaniem profilaktycznym jest badanie USG piersi. Dla kobiet w wieku dojrzałym lepszym wyborem jest mammografia. Kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać ją co dwa lata.

Zbadaj piersi w domu

Kobiety zyskały w ubiegłym roku jeszcze jedną możliwość monitorowania swoich piersi. Dbając o nie, oprócz standardowych badań służących zdobywaniu bezcennej wiedzy, mogą wykorzystywać również to, co ma do zaoferowania termografia kontaktowa i raz w miesiącu sprawdzać je dzięki Systemowi Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster (otrzymał opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników).

Badanie Brasterem jest proste, wykonuje się je raz w miesiącu w domu, a jego przebieg koordynuje intuicyjna aplikacja. Warto dodać, że urządzenie nie emituje promieniowania, jest bezpieczne. Zarejestrowane obrazy analizuje system automatycznej interpretacji (Braster AI), a nad jakością tego procesu czuwają eksperci medyczni. W ramach obchodów XVIII Światowego Dnia Walki z Rakiem w dniach 2-4 lutego urządzenie Braster będzie można kupić w promocyjnej cenie. Więcej informacji na stronie braster.eu.

Zaapelujcie do siebie, kobiet z najbliższego grona i zacznijcie tę solidarną czujność onkologiczną. Już niedługo, 4 lutego mamy szansę świadomie zainicjować taki styl myślenia o profilaktyce!

Jak często robicie sobie profilaktyczne badania? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy