4 luty - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Prawie 700 milionów dzieci na świecie jest narażonych na bierne palenie, szczególnie w domach. Chrońmy nasze dzieci przed biernym paleniem.
Nie bądź biernym – to hasło przewodnie ogólnopolskiej kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO. Czy jednak wszyscy mogą być na tyle asertywni, by przeciwstawić się zatruwaniu przez partnerów, rodziców, współpracowników? Prawie 700 milionów dzieci na świecie jest narażonych na bierne palenie, szczególnie w domach. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem Stowarzyszenie MANKO, zachęca – uczyńmy nasze rodziny, mieszkania wolnymi od dymu tytoniowego.

W Polce 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci, jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.
Rodzice zdają się zapominać o zagrożeniach związanych z biernym paleniem, które jak alarmują lekarze jest równie szkodliwe jak czynne palenie. Dym papierosowy, który zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych, z czego aż 40 związków rakotwórczych odpowiada nie tylko za różnego rodzaju nowotwory pojawiające się w wieku dojrzałym, ale za bardzo wiele chorób w wieku dojrzewania. Astma, liczne uczulenia, częste zapalenie górnych dróg oddechowych są w dużej mierze spowodowane dymem papierosowym. Dzieci palących rodziców mają mniejszą wagę i są niższe niż ich rówieśnicy pochodzący z domów, w których nie pali się papierosów. Przeciętnie o cztery miesiące później zaczynają chodzić i mówić. W okresie wczesnoszkolnym mają większe problemy z pisaniem, czytaniem oraz zapamiętywaniem tekstów. Są dużo bardziej narażone na bycie palaczami w przyszłości.

Nie zatruwajmy naszych dzieci
Szacuje się, że w Polsce każdego roku rodzi się 100 000 dzieci po 9-miesięcznej ekspozycji na dym tytoniowy z powodu palenia przez matkę w ciąży. W okresie ciąży pali 30% kobiet. Jeśli zależy nam na zdrowiu dzieci, ich prawidłowym rozwoju, równym szansom wyeliminujmy palenie z domu oraz w okresie ciąży. Dajmy naszym dzieciom lepszy start i bezpieczną przyszłość. Lokal bez Papierosa – to może być również Twój dom.

4 luty Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem, ustanowiono na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu.

Kampania Lokal Bez Papierosa.pl – Program „Nie bądź biernym".
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy