co dziecko dziedziczy po mamie
fot. Adobe Stock

Czy twoje dziecko to skóra zdjęta z matki? Pod pewnymi względami na pewno

Są 4 cechy, które ze 100 proc. pewnością dziecko odziedziczy po swoje mamie. Zwłaszcza jedna z nich powinna nas kobiety napawać dumą!
Agnieszka Majchrzak
co dziecko dziedziczy po mamie
fot. Adobe StockKiedy twój maluch to mały bystrzak, wszystko łapie wlot i błyskawicznie uczy się, wszyscy w domu puchną z dumy. - To po mnie – mówi jego tata. No niestety nie, proszę pana. To po mamie. I to ponad wszelką wątpliwość. Naukowcy od lat są tego pewni.

IQ mamy

To oczywiste, że w jakimś stopniu nasze dzieci są kopiami nas samych. Zwłaszcza kiedy patrzymy na ich wygląd zewnętrzny. Mogą też mieć podobny do naszego temperament i pewne cechy charakteru. Ale w czym są konkretnie podobne do swoich mam? Naukowcom udało się wyodrębnić 4 cechy dziecka, które na pewno odziedziczy po swojej rodzicielce.

Badacze są tego pewni: inteligencję dziedziczymy po mamie. Do takich wniosków doszli mi.n. uczeni z Wydziału Nauk Społecznych i Zdrowia Publicznego w Glasgow Research Medical. Badania przeprowadzono na próbie 12 tysięcy młodych ludzi w wieku od 14 do 22 lat. Z ich raportu wynika, że iloraz inteligencji dzieci jest zbliżony do IQ matki - a dokładnie było większe lub mniejsze o 15 punktów w porównaniu do mamy.
Redakcja poleca: Rudy kolor włosów: dziedziczenie genu rudości
Czy piękne rude włosy mogą być odziedziczone przez dziecko, którego rodzice mają inny kolor włosów. Jak to możliwe? Prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy, skąd pochodzi gen rudości.

W łóżku kopiujesz mamę

Jeżeli ciężko ci wieczorem zagonić malucha do łóżka, to nie dziw się temu. Pewnie sama też jesteś nocnym markiem. Autorzy badań opublikowanych na łamach magazynu "Sleepe Medicine" wykazali, że mamy przekazują dzieciom swoje nocne przyzwyczajenia. Chodzi zarówno o pozycję, w której śpią, jak również o problemy z bezsennością.

Genów nie ukryjesz

Jeżeli twoja mama ładnie się starzeje, a i na twojej twarzy nie widać upływu lat, to jest to także zasługa matczynych genów. Według niemieckich uczonych DNA z mitochondriów, które dziedziczymy jedynie od matek, może kontrolować to, jak szybko się starzejemy.

Zapytaj mamy, kiedy dostaniesz menopauzę

Okazuje się, że termin menopauzy też jest dziedziczny. To znaczy, że będziesz ją przechodzić w tym samym wieku co twoja mama lub babcia – pokazały badania Brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem, które przeanalizował stan zdrowotny 2 tysięcy kobiet w wieku przed 45. rokiem życia i po 55 roku życia.

Takie wnioski płyną z badań, a jakie macie własne, obserwując swoje maluchy na co dzień? Zgadza się, że pewne cechy dzieci niewątpliwie dziedziczą po swoich mamach? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: onet.pl
  [content:0_26383,0_1696,2_1286,1_3089:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy