Skolioza u dzieci
fot. Adobe Stock

5 błędów, przez które twoje dziecko nabawi się skoliozy

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa i najczęstsza wada postawy u dzieci. Niestety ciężkie plecaki nie sprzyjają prostym plecom, zwłaszcza jeśli tornister jest niedopasowany, a dziecko źle go zakłada.
Magdalena Drab
Skolioza u dzieci
fot. Adobe Stock
Zanim kupisz dziecku plecak do szkoły lub przedszkola i zanim wypełnicie go książkami, zastanów się, czy na pewno wiesz, jak maluch powinien go nosić, by nie doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego modelu plecaka, ale i jego waga oraz sposób noszenia. Za ciężki i źle dobrany plecak szybko może doprowadzić do bolesnej skoliozy u dziecka.

Błędy, przez które dziecko będzie mieć skoliozę

Skolioza to boczne skrzywienia kręgosłupa, które powstają, gdy naturalne krzywizny kręgosłupa zostają zaburzone (np. przez źle dobrany plecak). Objawem skoliozy może być nierówne położenie barków (jeden wyżej, drugi niżej) oraz bóle mięśni w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje dla kręgosłupa i postawy dziecka mogą mieć te powszechne błędy:

Za ciężki plecak

Do 13. roku życia dzieci nie powinny nosić na plecach ciężaru większego niż 10% masy ich ciała (zalecenia WHO). Cięższy plecak lub tornister powoduje, że dziecko pochyla się w przód, a plecy zaokrąglają się. Maluch szybko zacznie też odczuwać ból w przeciążonych mięśniach. 

Plecak z miękkimi plecami

Plecak z usztywnionym tyłem, w przeciwieństwie do plecaka z miękkimi plecami, będzie wymuszał na dziecku przyjmowanie właściwej postawy.
Uwaga, tornistry z usztywnieniem na plecach zwykle są dość duże. Przymierz taki plecak na dziecku – nie powinien być szerszy niż ramiona malucha ani wystawać poniżej jego pasa.

Cienkie szelki plecaka

Szelki powinny być szerokie co najmniej na 4 cm. Inaczej będą się wpijać w ramiona dziecka i powodować dyskomfort. Maluch może się przez to garbić i niewłaściwie układać ramiona podczas noszenia plecaka.

Plecak noszony na jednym ramieniu

Równomierne obciążenie obu ramion jest niezmiernie ważne dla zdrowia kręgosłupa. Plecak zwisający z jednego ramienia mocno wygina kręgosłup (z tego samego powodu nie kupuj dziecku torby przewieszanej przez ramię). Spróbuj przyzwyczajać dziecko do noszenia plecaka na obu szelkach – z czasem wyrobi sobie taki zdrowy nawyk.

Możesz kupić dziecku taki wygodny plecak z wymiennymi nakładkami − teraz w sklepach Carrefour w promocyjnej cenie:
 

Brak pasa biodrowego w plecaku

Nie wszystkie plecaki są wyposażone w pas biodrowy, ale warto poszukać takiego modelu, zwłaszcza jeśli dziecko ma dużo rzeczy do noszenia albo wiesz, że będzie spędzać sporo czasu z plecakiem na plecach. Pas biodrowy sprawia, że duża część ciężaru kumuluje się na biodrach, a nie na obręczy barkowej – dziecku będzie po prostu lżej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak wybrać plecak dla dziecka? [WIDEO]
Najlepszy plecak dla małego dziecka - czyli jaki? Z Elsą, Zygzakiem MCQueenem? A może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Porady fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy