GRY

5 domowych sposobów skutecznych w walce z zapaleniem ucha u dziecka

Zanim udasz się do lekarza z dzieckiem, gdy ma zapalenie ucha, możesz wypróbować domowe metody łagodzenia bólu. Wszystkie niezbędne produkty z pewnością masz w swoim domu! Zobacz, jak pomóc dziecku, gdy boli je ucho.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
fot. StockAdobe
Zapalenie ucha u dziecka potrafi spędzić sen z powiek nie tylko jemu, lecz także rodzicom. Silnemu, przeszywającemu bólowi ucha towarzyszą często gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu, bezsenność. Objawy nasilają się szczególnie nocą, co jeszcze bardziej osłabia organizm. Jak z tym walczyć? Radzimy, jakie domowe sposoby warto wypróbować w walce z infekcją uszu u dziecka.

Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha najczęściej wywołane jest bakterią, a takie infekcje należy leczyć antybiotykiem. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza laryngologa. Przed wizytą warto jednak uśmierzyć ból dziecku domowymi sposobami. Istnieje kilka środków, które łagodzą ból ucha.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

1. Oliwa z oliwek

Oliwa ma właściwości nawilżające, może też zmniejszyć uczucie świądu w uchu. Jest skutecznym środkiem łagodzenia bólu ucha. Aby jej działanie było skuteczne, należy delikatnie podgrzać oliwę i wlać do ucha 3-5 łyżeczek oliwy. Można w tym celu wykorzystać też oliwkę dla dzieci.

2. Suszarka do włosów

Ciepłe powietrze z suszarki może uśmierzyć ból. Strumień powietrza nie powinien być jednak zbyt gorący i zbyt mocny. Należy ustawić go w bezpiecznej odległości 20-30 cm od ucha, nie mniejszej.

3. Ciepłe okłady

Można wykonywać je na różne sposoby. Może to być:
  • butelka wypełniona ciepłą wodą,
  • specjalny żelowy woreczek,
  • woreczek z podgrzaną solą kuchenną.
Taki okład powinno się przytrzymywać przy uchu przez ok. 30 minut.

4. Czosnek

To przyprawa popularna w medycynie naturalnej. Czosnek ma właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Można obrany ząbek czosnku zawinąć w kawałek chusteczki i włożyć do ucha albo rozgnieść ząbek i wycisnąć z niego sok, a potem nasmarować tym sokiem ucho w środku.

5. Cytryna, imbir

Oba te produkty spożywcze mają właściwości przeciwzapalne. Aby pomogły na zapalenie ucha, należy wycisnąć z nich sok i wpuścić kilka kropel do ucha. Można zmieszać je razem, ale pojedynczo również uśmierzą ból.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj