Domowe sposoby na zapalenie ucha
fot. StockAdobe

Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?

Domowe sposoby na ból ucha pozwalają złagodzić tę dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki produktom, które masz w domu, możesz szybko uśmierzyć stan zapalny i towarzyszący mu ból ucha. Domowe leczenie nie zastąpi jednak wizyty u laryngologa. Zobacz, które z domowych metod są bezpieczne i jak dzięki nim, możesz złagodzić infekcję ucha u siebie i dziecka.
Milena Oszczepalińska
Domowe sposoby na zapalenie ucha
fot. StockAdobe
Domowe sposoby na ból ucha pozwalają w naturalny sposób uporać się z początkowym, łagodnym stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jeżeli oprócz bólu pojawia się także swędzenie, pieczenie, obrzęk czy wyciek z ucha, jest to znak, że doszło do infekcji. Dzieciom często towarzyszą też gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu i bezsenność. Pamiętaj, że jeśli powyższe objawy nie mijają, a dodatkowo z ucha wycieka ropna lub krwista wydzielina oraz pojawia się niedosłuch, należy zrezygnować z domowego sposobu leczenia i koniecznie wybrać się do laryngologa.
 

Spis treści:
Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?
Czy oliwa jest dobrym sposobem na ból ucha?
Z czego wykonywać ciepłe okłady na ból ucha?
Czy masaż uszu pomoże na ból ucha?

Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne? 

Domowe sposoby na ból ucha pozwolą szybko zareagować w przypadku nagłej infekcji zapalnej i mogą poprzedzać wizytę u lekarza (ale jej nie zastąpią). Warto jednak wiedzieć, że nie każde domowe sposoby na ból ucha są zalecane przez specjalistów. Pamiętaj więc, aby unikać wkładania czegokolwiek do ucha (np. popularnego czosnku) nie tylko dzieciom, lecz także sobie. Bardzo często stan zapalny ucha pojawia się w nocy i jest konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Nie lekceważ więc dolegliwości związanych z zapaleniem ucha u dziecka, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań. 

Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Z czego wykonywać ciepłe okłady, aby uporać się z bólem ucha u dziecka?

Do domowych metod na ból ucha, które są uznane przez lekarzy za bezpieczne, należy zaliczyć ciepłe okłady, które dzięki podwyższonej temperaturze rozszerzają naczynia krwionośne w obrębie małżowiny i przewodu słuchowego, co wpływa na uśmierzenie bólu. Domowe okłady można wykonywać na różne sposoby. Dobrze sprawdzi się:

  • butelka wypełniona ciepłą wodą,
  • specjalny żelowy woreczek,
  • woreczek z podgrzaną solą kuchenną
 

Takie okłady, owinięte w ściereczkę, powinno się trzymać przy uchu około 30. minut. 

Czy masaż uszu to sprawdzony domowy sposób na ból ucha? 

Masaż ucha jest jednym z bezpiecznych i polecanych przez specjalistów domowych sposobów na walkę z bólem narządu słuchu. Wykonywany w umiejętny, delikatny sposób potrafi przynieść ulgę osobom zmagającym się z bólem ucha. Dodatkowo poleca się także użycie niewielkiej ilości kropel kamforowych, które można zaaplikować na okolicę za uszami. Nie używaj ich jednak u dziecka, bezpieczniejsza będzie zwykła oliwka.

Czy oliwa jest nieszkodliwą domową metodą na ból ucha?

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na ból ucha, o którym można przeczytać na wielu forach internetowych, jest wlewanie do ucha oliwy. Oliwa ma właściwości nawilżające i dzięki temu może zmniejszyć uczucie świądu w uchu. Lekarze są jednak zdania, że nie powinno się wdrażać takiego postępowania, ponieważ przy zapaleniu ucha może dojść do przerwania błony bębenkowej. To może spowodować, że oliwa przedostanie się do ucha środkowego, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu.

Pamiętaj, że najskuteczniejsze jest zastosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowymZapalenie ucha bardzo często, wymaga także podania antybiotyku, dlatego konieczna jest konsultacja laryngologiczna. To specjalista powinien decydować o właściwym sposobie leczenia.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy