dziecko płacze
fot. Fotolia

5 głupich mitów o płaczu dziecka – też w nie wierzysz?

Gdybym dostawała złotówkę za każdym razem, gdy słyszałam jakieś głupoty o płaczu niemowlaka – to dziś pewnie byłabym już milionerką!
Sylwia Niemczyk
dziecko płacze
fot. Fotolia

1. Płacz dziecka wynika z nerwów rodziców.

Twoje nerwy na pewno nie pomogą ci uspokoić dziecka, to fakt. Rzeczywiście może być tak, że czasem nawet zarazisz malucha swoim zdenerwowaniem. Ale  mówienie, że płacz dziecka wynika z nerwów rodziców to za duże uproszczenie.

To nie jest tak, że spokojni rodzice mają spokojne dzieci. Płaczliwość i drażliwość dziecka często wynika z jego temperamentu, który jest WRODZONY i wcale nie musi być taki sam jak temperament rodziców. 
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

2. Na kolkę pomogą homeopatyczne czopki.

No właśnie na pewno nie pomogą! Po pierwsze dlatego, że nie ma wiarygodnych dowodów na skuteczność homeopatii w leczeniu. Po drugie – nawet gdyby takie dowody były, to przecież kolka nie jest chorobą, więc nie trzeba jej leczyć.

Kolka to powtarzający się przynajmniej 3 razy w tygodniu, długotrwały i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia (występuje między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia dziecka). Jest zjawiskiem fizjologicznym. Może wynikać z niedojrzałości układu nerwowego (i wtedy trzeba uspokoić trochę rytm dnia dziecka) albo z niedojrzałości układu pokarmowego (i wtedy warto zmienić mieszankę, jaką podajesz dziecku, na lżej strawną). 

3. Każde dziecko przed spaniem musi się wypłakać.

Absolutnie nie – wypłakiwanie się na pewno nie pomoże dziecku zasnąć. Nie rozwinie też u płuc (w co wierzyły nasze babcie). Pozostawianie dziecka samego w łóżeczku, żeby się wypłakało jest wbrew naturze! Płacz dziecka to jego sposób komunikacji, próba nawiązania kontaktu z tobą. Odpowiedz mu na nią.

4. Płacze, bo przyzwyczaiło się do noszenia na rękach.

To zupełnie odwrotnie. Prawda jest taka, że nosisz na rękach, bo ono tego potrzebuje i daje ci o tym znać właśnie poprzez swój płacz. 

5. Istnieją sprawdzone metody na płacz.

Sprawdzone, ale przez kogo? To, co zadziałało u dziecka sąsiadki, wcale nie musi sprawdzić się w przypadku twojego dziecka. Owszem, uniwersalnych sposobów na uspokojenie niemowlęcia jest trochę (18 z nich znajdziesz tutaj) – ale i one, żeby zadziałały, muszą trafić na podatny grunt. 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy