Ciąża około 40. - 5 kroków, by się do niej przygotować

Jeżeli dotychczasowa sytuacja materialna, rodzinna albo finansowa zniechęcała cię do starań o dziecko i w wieku 40 lat czujesz, że jednak chcesz być matką, przygotuj się. Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim zajdziesz w ciążę.
ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
fot. Fotolia

1. Porozmawiaj z ginekologiem

Koniecznie wybierz się do ginekologa i opowiedz mu o swoich planach. Duże znaczenie przy przygotowaniach do ciąży ma to, czy dotychczas stosowałaś antykoncepcję hormonalną, czy jesteś już mamą lub byłaś wcześniej w ciąży, jaki jest twój stan zdrowia. Zapewne lekarz zleci dodatkowe badania, by lepiej ocenić stan przygotowania organizmu na dziecko. Jeśli stosowałaś tabletki lub plastry antykoncepcyjne, będziesz musiała je odstawić już teraz i stosować inne metody zapobiegania ciąży jeszcze przez jakiś czas. To pozwoli organizmowi wrócić do hormonalnej równowagi i zapewni ci czas na przygotowania się do ciąży.
Redakcja poleca: Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

2. Zadbaj o swoje zdrowie

Kobiety po 40. mają zwykle więcej problemów ze zdrowiem niż dwudziestolatki. Jeśli bierzesz stałe leki, chorujesz przewlekle, zmagasz się z otyłością, masz kiepskie wyniki badań, będziesz musiała skonsultować ciążę także z twoim lekarzem prowadzącym. W czasie ciąży najlepiej, jeśli nie przyjmujesz żadnych lekarstw, ale to nie zawsze jest możliwe. Musicie więc dobrze przyjrzeć się twojemu zdrowiu i razem opracować strategię postępowania przez te 9 ważnych miesięcy.

Przeczytaj też: Ciąża po 40. - jak powiedzieć o tym dzieciom?

3. Zastanów się nad ryzykiem

Dziś zdrowe dzieci rodzą kobiety nawet w wieku 50 lat, nie znaczy to jednak, że późny wiek ciąży nie niesie dodatkowego zagrożenia. Wraz z wiekiem rośnie znacząco ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka, także ryzyko poronienia.
 
U kobiet czterdziestoletnich ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa to 1 na 100, u kobiet 45-letnich 1 na 30. To duże prawdopodobieństwo, dlatego porozmawiaj z rodziną i partnerem o tym, czy jesteście przygotowani na taką sytuację. Zastanówcie się nad badaniami prenatalnymi.

4. Zadbaj o swoją dietę i styl życia

Każda kobieta, która świadomie planuje powiększenie rodziny, powinna zwrócić szczególną uwagę na dietę i swój tryb życia: niezależnie od tego, ile ma lat. Jednak kobiety około 40. powinny zadbać o siebie jeszcze lepiej. Ich organizm może nie znieść ciąży tak dobrze, jak ciało młodej dziewczyny, należy mu więc ułatwić zadania dostarczając witamin, minerałów i niezbędnych składników odżywczych. Uprawiaj sport - silne mięśnie pomogą uniknąć m.in. bólu pleców. W lepszej kondycji łatwiej znieść ciążę. Oczywiście odstaw używki, sypiaj regularnie i unikaj stresu - pomyśl, czy praca, którą posiadasz, jest dobrym środowiskiem dla kobiety w ciąży.

5. Przygotuj się, że może nie udać się od razu

Przygotuj się, że możesz nie zajść w ciążę tak szybko, jak byś chciała. Pomyślcie o ewentualnym zabezpieczeniu finansowym, jeśli okaże się, że będziecie musieli wspomóc się metodą in vitro.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne