ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
fot. Fotolia

Ciąża około 40. - 5 kroków, by się do niej przygotować

Jeżeli dotychczasowa sytuacja materialna, rodzinna albo finansowa zniechęcała cię do starań o dziecko i w wieku 40 lat czujesz, że jednak chcesz być matką, przygotuj się. Oto 5 rzeczy, które musisz zrobić, zanim zajdziesz w ciążę.
ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
fot. Fotolia

1. Porozmawiaj z ginekologiem

Koniecznie wybierz się do ginekologa i opowiedz mu o swoich planach. Duże znaczenie przy przygotowaniach do ciąży ma to, czy dotychczas stosowałaś antykoncepcję hormonalną, czy jesteś już mamą lub byłaś wcześniej w ciąży, jaki jest twój stan zdrowia. Zapewne lekarz zleci dodatkowe badania, by lepiej ocenić stan przygotowania organizmu na dziecko. Jeśli stosowałaś tabletki lub plastry antykoncepcyjne, będziesz musiała je odstawić już teraz i stosować inne metody zapobiegania ciąży jeszcze przez jakiś czas. To pozwoli organizmowi wrócić do hormonalnej równowagi i zapewni ci czas na przygotowania się do ciąży.
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.

2. Zadbaj o swoje zdrowie

Kobiety po 40. mają zwykle więcej problemów ze zdrowiem niż dwudziestolatki. Jeśli bierzesz stałe leki, chorujesz przewlekle, zmagasz się z otyłością, masz kiepskie wyniki badań, będziesz musiała skonsultować ciążę także z twoim lekarzem prowadzącym. W czasie ciąży najlepiej, jeśli nie przyjmujesz żadnych lekarstw, ale to nie zawsze jest możliwe. Musicie więc dobrze przyjrzeć się twojemu zdrowiu i razem opracować strategię postępowania przez te 9 ważnych miesięcy.

Przeczytaj też: Ciąża po 40. - jak powiedzieć o tym dzieciom?

3. Zastanów się nad ryzykiem

Dziś zdrowe dzieci rodzą kobiety nawet w wieku 50 lat, nie znaczy to jednak, że późny wiek ciąży nie niesie dodatkowego zagrożenia. Wraz z wiekiem rośnie znacząco ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka, także ryzyko poronienia.
 
U kobiet czterdziestoletnich ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa to 1 na 100, u kobiet 45-letnich 1 na 30. To duże prawdopodobieństwo, dlatego porozmawiaj z rodziną i partnerem o tym, czy jesteście przygotowani na taką sytuację. Zastanówcie się nad badaniami prenatalnymi.

4. Zadbaj o swoją dietę i styl życia

Każda kobieta, która świadomie planuje powiększenie rodziny, powinna zwrócić szczególną uwagę na dietę i swój tryb życia: niezależnie od tego, ile ma lat. Jednak kobiety około 40. powinny zadbać o siebie jeszcze lepiej. Ich organizm może nie znieść ciąży tak dobrze, jak ciało młodej dziewczyny, należy mu więc ułatwić zadania dostarczając witamin, minerałów i niezbędnych składników odżywczych. Uprawiaj sport - silne mięśnie pomogą uniknąć m.in. bólu pleców. W lepszej kondycji łatwiej znieść ciążę. Oczywiście odstaw używki, sypiaj regularnie i unikaj stresu - pomyśl, czy praca, którą posiadasz, jest dobrym środowiskiem dla kobiety w ciąży.

5. Przygotuj się, że może nie udać się od razu

Przygotuj się, że możesz nie zajść w ciążę tak szybko, jak byś chciała. Pomyślcie o ewentualnym zabezpieczeniu finansowym, jeśli okaże się, że będziecie musieli wspomóc się metodą in vitro.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy