Oliwia wybudozna w klinice Budzik
fot. archiwum prywatne

Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!

– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.
Beata Turska
Oliwia wybudozna w klinice Budzik
fot. archiwum prywatne
5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik  od 14  miesięcy. 
W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła.

– Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama, Sylwia Kraus.  

Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.  Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia.

– Tam na moich rękach przestała oddychać. Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.
 

Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki?

Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości.

– Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki.

– Wcześniej miała oczy jak u lalki. Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze.

–  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi śpiewałam jej "Kaczkę dziwaczkę"!  – cieszy się opiekująca się  dziewczynką pielęgniarka oddziałowa Bogumiła Różycka. Nazywa Oliwię swoją małą księżniczką.

Przeczytaj także: 9-letnia Ola wybudziła się ze śpiączki
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.

Oliwia nadal potrzebuje pomocy

Fakt, że Oliwa wybudziła się ze śpiączki nie oznacza, że może z marszu wrócić do dawnego życia. Przed nią jeszcze długa droga. Dziewczynkę czeka wieloletnia, intensywna rehabilitacja oraz leczenie padaczki, która jest skutkiem niedotlenienia mózgu.

Możesz  pomóc Oliwii, przekazując na jej rehabilitację  1 proc. podatkuApel, który powstał w czasie, gdy była jeszcze w śpiączce, nadal jest aktualny.


Strona Oliwii  na Facebooku.
 

Budzik wybudził ze śpiączki już 24 dzieci

Oliwia jest 24 dzieckiem wybudzonym w klinice Budzik. W listopadzie ubiegłego  roku wybudziła się Ania, a wcześniej miedzy innymi Agatka, Ola, Patrycja i Kamil. 

Klinika Budzik zaczęła działać w lipcu 2013 roku. Jest  pierwszym w Polsce wzorcowym szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Została wybudowana przez Fundację "Akogo",  której założycielką jest aktorka i pieśniarka Ewa Błaszczyk.

Przeczytaj
wywiad z Ewą Błaszczyk - Wszystko dla moich córek

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego  "Budzik" w reżyserii Piotra Małeckiego, opowiadający o Cyprianie, Filipie, Oli i Kubie – czworgu spośród piętnaściorga młodych pacjentów kliniki.Sprawdź na czym polega resuscytacja niemowlęcia i  dziecka powyżej 1. roku życia
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy