5 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

5 miesiąc ciąży – który to tydzień, czy poczujesz ruchy dziecka? Badania, objawy, dolegliwości

W 5 miesiącu ciąży poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpiękniejszych momentów podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha. W tym miesiącu czeka cię również ważne badanie, tzw. USG połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.

Piąty miesiąc ciąży to czas, kiedy większość mam czuje pierwsze ruchy dziecka. Nie są to jednak od razu silne kopniaki – bardziej przypominają one bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie. Co jeszcze dzieje się w 5 miesiącu ciąży?

Spis treści:

  1. 5 miesiąc ciąży – który to tydzień?
  2. Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży?
  4. USG i ważne badania w 5 miesiącu ciąży
  5. Zagrożenia w 5 miesiącu ciąży
  6. Samopoczucie w 5 miesiącu ciąży

5 miesiąc ciąży – który to tydzień?

5 miesiąc ciąży zaczyna się w 18 tygodniu ciąży i kończy w 22 tygodniu ciąży. To połowa II trymestru ciąży. To ekscytujący czas, bo twój brzuszek w końcu zaczyna być widoczny, a twoje dziecko nareszcie zaczyna się poruszać!

Brzuch i dolegliwości w 5 miesiącu ciąży

W czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży twoja waga powinna wzrosnąć od 5,4 do 6,3 kilograma. Tempo wzrostu brzucha może być różne. To kwestia indywidualna – u jednych kobiet brzuch pojawia się nagle z przodu, a u innych rozlewa się po całym obwodzie stopniowo. W 5 miesiącu ciąży prawdopodobnie odczujesz następujące objawy:
 

  • Na brzuchu przyszłej mamy w 5 miesiącu ciąży pojawia się ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra.
  • Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca.
  • Buty zrobiły się przyciasne? To normalne. Stopy mają więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy.
  • Coraz silniejsze będą bóle pleców i bóle brzucha. Stawy biodrowo-krzyżowe zaczynają się rozluźniać, żeby przygotować kanał rodny na przejście dziecka. Bóle w dole brzucha (w podbrzuszu) dokuczają ci, bo powiększa się twoja macica i rozciągają się jej więzadła. W 5 miesiącu ciąży odczujesz też niegroźne skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa.
  • W 5 miesiącu ciąży dolegliwości gastryczne, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), zwykle stają się o wiele mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić, albo... minęły. Nie jest to regułą, bo każda ciąża jest inna, tak jak każda kobieta jest inna. W każdym razie – zdrowa dieta w ciąży cały czas cię obowiązuje.


W 5 miesiącu ciąży możesz często miewać też zawroty głowy. To dlatego, że naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle. Jeśli kręci ci się w głowie albo masz wrażenie, że za chwile zemdlejesz:

  • Połóż się na lewym boku albo usiądź i pochyl głowę tak nisko, by znalazła się między twoimi kolanami.
  • Weź kilka głębokich wdechów, by ochłonąć.
  • Zjedz coś lekkiego (przyczyną kłopotów może być także zbyt niski poziom cukru we krwi).

Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży?

Dziecko intensywnie się rozwija. Ręce i nogi malucha mają już odpowiednie proporcje. Miękkie, delikatne chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości. Intensywnie rozwijają się też zmysły. Dziecko słyszy bicie twojego serca, szum krwi przepływającej przez twoje żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Jeszcze nie słyszy odgłosów z zewnątrz, ale już wkrótce będą do niego docierać także głosy innych ludzi, muzyka, hałas. To czas, kiedy możesz zacząć dziecku śpiewać, np. kołysanki. Gdy wejdzie ci to w nawyk, noworodek po narodzinach będzie ciekawie nadstawiał ucha głównie na dźwięk twojego głosu.

Pod koniec 5 miesiąca ciąży twoje dziecko:

  • mierzy już 18-20 cm i waży mniej więcej pół kilograma. Głowa dziecka stanowi nadal 1/3 wielkości całego ciała;
  • coraz bardziej widoczne są już brwi, rzęsy i włosy oraz paznokcie;
  • powieki nadal są zamknięte, ale dziecko porusza gałkami ocznymi.


Prawdopodobnie zaczniesz odczuwać też ruchy dziecka. Niektóre ciężarne odczuwają je już około 20. tygodnia ciąży, inne dopiero po 22., np. z powodu małej wrażliwości zakończeń nerwowych. Jeżeli wcześniej rodziłaś, to zapewne maluszka poczujesz już w 18. tygodniu. Wiele też zależy od ułożenia smyka, łożyska i objętości płynu owodniowego.

Jeśli nie odczuwasz żadnych ruchów płodu mimo upływającego terminu, natychmiast udaj się do lekarza. Za pomocą badania USG sprawdzi on stan płodu, oceni jego ruchliwość, a także akcje jego serca. Pamiętaj też, że od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi. 

USG i inne ważne badania w 5 miesiącu ciąży

Około 21. tygodnia ciąży czeka cię jedno z obowiązkowych badań USG. To tzw. USG połówkowe, mające ogromną wartość! W tym okresie można bowiem najdokładniej obejrzeć dziecko – jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych.

Lekarz podczas badania przez brzuch zmierzy poszczególne części ciała dziecka. Oceni budowę jego mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Ważne jest też położenie i budowa serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych oraz umiejscowienie łożyska.

Podczas badania USG prawdopodobnie można już określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Jeśli lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka na USG pozostanie tajemnicą, nie martwcie się. Może następnym razem będziecie mieli więcej szczęścia.

Inne badania, jakie w 5 miesiącu może zlecić ci lekarz, to:

  • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
  • morfologia krwi.


Ponadto lekarz oceni:

  • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
  • wysokość dna macicy,
  • twoje ciśnienie krwi,
  • sprawdzi twoją wagę.

Zagrożenia w 5 miesiącu ciąży

Największe ryzyko poronienia jest do 12 tygodnia ciąży (aż do 80 proc. poronień dochodzi właśnie w tym okresie), ale należy być ostrożnym na każdym etapie ciąży. Ryzyko poronienia zwiększają zaburzenia hormonalne, wady genetyczne zarodka, czynniki anatomiczne i zaburzenia immunologiczne, wiek kobiety, infekcje, duży stres, a także niehigieniczny tryb życia. Spora część poronień następuje jednak z niewyjaśnionych przyczyn.

Jeśli w 5 miesiącu zaczęłaś krwawić z dróg rodnych, jak najszybciej udaj się do szpitala. Przyczyn może być wiele, ale masywne krwawienie stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia matki oraz dziecka. Może zakończyć się poronieniem do 22 tygodnia ciąży, lub porodem przedwczesnym powyżej 22 tygodnia ciąży. W 5 miesiącu płód jest jeszcze niedojrzały, więc dziecko może być niezdolne do samodzielnego życia poza brzuchem mamy.

Samopoczucie w 5 miesiącu ciąży

W 5 miesiącu wciąż powinnaś mieć dużo energii, a także ochotę na seks. Oczywiście mogą zdarzyć się chwilowe spadki formy, nie powinny być one jednak bardzo dokuczliwe. Najważniejsze, żebyś od 5 miesiąca dbała o komfort snu (nie tylko o jego ilość, ale także jakość). Każdego dnia wietrz pokój, w którym śpisz.

Zmiany nastroju mogą być już rzadsze, jednak nadal będą takie dni, kiedy dopadnie cię rozdrażnienie czy płaczliwość. To zupełnie normalne. Podobnie jak roztargnienie, przez które zdarza się włożyć pranie do zmywarki, a talerze do pralki...

Staraj się unikać stresu w ciąży. Hormony stresu mamy oddziałują na dziecko: mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie dzieci po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.

Oto sposoby na nerwy, które pomogą ci wyciszyć się i zdystansować od problemów:

  • Porozmawiaj z przyjaciółką lub mężem – może twoje problemy mają proste rozwiązanie?
  • Idź do kina, teatru, przeczytaj książkę – rób to, co pomaga ci się wyciszyć.
  • Weź prysznic i wyobraź sobie, że spłukuje on z ciebie wszelkie stresy.
  • Idź do masażysty lub poproś męża, żeby wymasował ci plecy.
  • Nie poprawiaj sobie humoru słodyczami – chwilowo poprawią ci nastrój, ale świadomość, że źle się odżywiasz, pogłębia stres.

 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA