5. miesiąc ciąży – co czuje mama i jak się rozwija dziecko w piątym miesiącu ciąży

Piąty miesiąc daje ci namacalne dowody ciąży – pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpięknieszych momentów podczas 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. W tym miesiącu czeka cię również ważne USG, tzw. połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.
Katarzyna Imiołek

Twoje dziecko w 5. miesiącu ciąży

Piąty miesiąc ciąży to czas, kiedy większość mam czuje pierwsze ruchy dziecka. Nie są to od razu silne kopniaki, o nie. Bardziej przypomina bulgotanie w brzuchu, łaskotanie, burczenie.
Jedne mamy zaczynają odczuwać ruchy dziecka koło 20. tygodnia ciąży, inne dopiero po 22., np. z powodu małej wrażliwości zakończeń nerwowych. Jeśli jesteś szczupła, szybciej poczujesz brzdąca, niż gdybyś była właścicielką zbędnego tłuszczyku (jeżeli wcześniej rodziłaś, to zapewne maluszka poczujesz już w 18. tygodniu). Wiele też zależy od ułożenia smyka, łożyska i objętości płynu owodniowego.

Zobacz też: Najlepsze kremy na rozstępy [WIDEO]

Rączki i nóżki dziecka mają już odpowiednie proporcje. Miękkie, delikatne chrząstki układu kostnego dziecka twardnieją, zamieniają się w kości.
  Intensywnie rozwijają się zmysły. Zastanawiasz się, co słyszy dziecko w brzuchu? Słyszy bicie twojego serca,  szum krwi przepływającej przez twoje żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Jeszcze nie słyszy odgłosów z zewnątrz, ale już wkrótce będą do niego docierać także głosy innych ludzi, muzyka, hałas. To czas, kiedy możesz zacząć dziecku śpiewać, np. kołysanki. Gdy wejdzie ci to w nawyk, noworodek po narodzinach będzie ciekawie nadstawiał ucha głównie na dźwięk twojego głosu.

Podczas badania USG prawdopodobnie można już określić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Jeśli lekarz stwierdzi, że tym razem płeć dziecka na USG pozostanie tajemnicą, nie martwcie się. Może następnym razem będziecie mieli więcej szczęścia.


Pod koniec 5. miesiąca ciąży twoje dziecko:
  • mierzy już 18–20 cm i waży mniej więcej pół kilograma (sprawdź wielkość dziecka w brzuchu)
  • ma już brwi, rzęsy i włosy.
 
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Twoje ciało w 5. miesiącu ciąży

Na brzuchu przyszłej mamy w piątym miesiącu ciąży pojawia się ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. Ta brunatna linia to linea negra, znak firmowy ciąży. Na twojej twarzy mogą też pojawić się przebarwienia, które po porodzie powinny zniknąć. Na wszelki wypadek unikaj jednak słońca.

Buty zrobiły się przyciasne? To normalne. Stopy maja więcej do noszenia, więc mają prawo trochę spuchnąć, poza tym hormony ciążowe zwykle nieco rozluźniają stawy.

W piątym miesiącu ciąży dolegliwości gastryczne, które miałaś dotychczas (np. wzdęcia, niestrawność, zgaga), zwykle stają się o wiele mniej uciążliwe. Być może to kwestia tego, że zdążyłaś się już do nich przyzwyczaić, albo... minęły. Nie jest to regułą, bo każda ciąża jest inna, tak jak każda kobieta jest inna. W każdym razie – zdrowa dieta w ciąży cały czas cię obowiązuje.

W 5. miesiącu ciąży możesz często miewać zawroty głowy. To dlatego, że naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle. Jeśli kręci ci się w głowie albo masz wrażenie, że za chwile zemdlejesz:
  1. Połóż się na lewym boku albo usiądź i pochyl głowę tak nisko, by znalazła się między twoimi kolanami.
  2. Weź kilka głębokich wdechów, by ochłonąć.
  3. Zjedz coś lekkiego (przyczyną kłopotów może być także zbyt niski poziom cukru we krwi).
 

Twoje emocje w 5. miesiącu ciąży

Zmiany nastroju mogą być już rzadsze, jednak nadal będą takie dni, kiedy dopadnie cię rozdrażnienie czy płaczliwość. To zupełnie normalne. Podobnie jak roztargnienie, przez które zdarza się włożyć pranie do zmywarki, a talerze do pralki...

Staraj się unikać stresów w ciąży. Hormony stresu mamy oddziałują na dziecko: mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie dzieci po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.

Oto sposoby na nerwy, które pomogą ci wyciszyć się i zdystansować od problemów:
  • Porozmawiaj z przyjaciółką lub mężem – może twoje problemy mają proste rozwiązanie?
  • Idź do kina, teatru, przeczytaj książkę – rób to, co pomaga ci się wyciszyć.
  • Weź prysznic i wyobraź sobie, że spłukuje on z ciebie wszelkie stresy.
  • Idź do masażysty, poproś męża, żeby wymasował ci plecy.
  • Nie poprawiaj sobie humoru słodyczami – chwilowo poprawią ci nastrój, ale świadomość, że źle się odżywiasz, pogłębia stres.
 

Film na 5. miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG – 22. tydzień ciąży

Ważne badania w 5. miesiącu ciąży

Ok. 20-22. tygodnia czeka cię jedno z obowiązkowych badań USG w ciąży. To tzw. USG połówkowe, mające ogromną wartość! W tym okresie można bowiem najdokładniej obejrzeć dziecko – jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz (podczas badania przez brzuch) zmierzy poszczególne części ciała dziecka. Oceni budowę jego mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Ważne jest też położenie i budowa serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych oraz umiejscowienie łożyska. [content:8_797,0_13950,1_4340,0_15179:CMNews]
Inne badania, jakie w piątym miesiącu może zlecić ci lekarz:
    •    badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
    •    morfologia krwi,
Ponadto lekarz oceni:
    •    pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
    •    wysokość dna macicy,
    •    twoje ciśnienie krwi,
    •    sprawdzi twoją wagę.

Od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi.  

Częste pytania w 5. miesiącu ciąży

Bieganie w ciąży – ile sportu jest bezpieczne?
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Czy mogę pić kawę w ciąży?
Boję się, że dziecko urodzi się chore. Jak to sprawdzić?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy