GRY
 
 

Czy wasz związek ma się ku końcowi? 5 powodów do niepokoju

Jeśli często doświadczasz poniższych uczuć, pora zaufać swojej intuicji i przyznać, że w waszym związku źle się dzieje. Czas działać: naprawić, co się da albo przyznać otwarcie, że tej relacji uratować już się nie da.

problemy w związku
fot. Fotolia
Na początku jest zakochanie. Szybkie bicie serca, świat skąpany w słonecznym blasku, a w głowie kręci się od zapachów i wrażeń. Czujemy, że moglibyśmy przenosić góry! Potem miłość, przywiązanie, rodzina. Kiedy między tobą a twoim partnerem układa się dobrze, czujesz się bezpieczna. Wiesz, że zawsze możesz na nim polegać, znaleźć w nim wsparcie, że jesteście dla siebie opoką. Nawet jeśli się kłócicie, co zdarza się w najlepszych związkach, nawet jeśli przytrafi wam się kryzys po narodzinach dziecka, macie pewność, że jesteście ze sobą na dobre i na złe i nie czujesz się zagrożona.

Co się dzieje, kiedy brakuje tego poczucia bezpieczeństwa? Kiedy nigdy nie wiesz, jak długo będzie dobrze, dopóki znowu nie dojdzie do kłótni i nie padną raniące słowa? Nie wiesz, kiedy nadejdą kolejne ciche dni, nie wiesz, czy go nie zezłościsz, boisz się pożalić, bo wywołujesz tym jego irytację. Nie czujesz się pewnie, jakbyś pod nogami miała tykającą bombę. Któreś z was nie chce rozmawiać, któreś ciągle chodzi na paluszkach, jedno nie dotrzymuje słowa, drugie ma o wszystko żal... To znak, że źle się dzieje w waszym związku. Zaufaj swojej intuicji i jeśli poniższe rzeczy dotyczą ciebie i twojego partnera, pora na poważne zmiany. 

1.    Złe emocje

Zaufaj temu, co czujesz. Jeśli przez większość czasu odczuwasz niepokój, niepewność, nie czujesz się swobodnie i bezpiecznie w towarzystwie swojego partnera, to znak, że wasz związek nie jest zdrowy. Możesz sobie mówić (albo, co gorsza, dać sobie wmówić!), że jesteś przewrażliwiona i zachowujesz się irracjonalnie, ale jeśli takie emocje dominują w twoim codziennym życiu, to pora przyznać, że to nie jest normą w dobrej relacji. Jeśli rozmowa z partnerem o tych uczuciach jest niemożliwa i czujesz, że on przerzuca całą odpowiedzialność na ciebie, to znak, że wasz związek może być toksyczny.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

2.    Niepewność

Jeśli przez większość czasu nie wiesz, na czym stoisz i nie jesteś pewna jego uczuć, może niekoniecznie wynika to z niskiej samooceny, jak niektórzy chcieliby ci wmówić? To całkiem możliwe, że są obszary, które powinnaś przepracować z psychoterapeutą, ale jeśli porozmawiasz o swoich obawach ze swoim partnerem, powinnaś po takiej rozmowie poczuć się lepiej. Jeśli tak się nie dzieje, a on nadal robi rzeczy, które podsycają twój niepokój, to zły znak. W dobrym związku dbamy o uczucia swoich ukochanych i robimy wszystko, w granicach rozsądku oczywiście, by czuli przy nas bezpiecznie i dobrze. 

3.    Niechęć do zmiany

Jeśli coś, co robi twój partner jest dla ciebie trudne do zaakceptowania, rani cię i sprawia ci ból, naturalnym jest, że mówisz mu o tym i oczekujesz, że zmieni swoje zachowanie. Jeśli jednak widzisz, że sytuacja ciągle się powtarza, pora porzucić nadzieję, że to zmieni się tylko dlatego, że o to prosimy. Może on nie potrafi tego zmienić sam, może potrzebuje pomocy, ale może być też tak – spójrzmy prawdzie w oczy – że po prostu nie chce tego zmienić.

4.  Niedotrzymywanie obietnic

Jedną z oznak zdrowego związku jest to, że możecie na sobie polegać. Dotrzymujecie słowa, robicie to, co obiecaliście, pojawiacie się w umówionych miejscach o uzgodnionej godzinie. Jeśli któreś z was ciągle zawodzi i nigdy nie wiadomo, czy dotrzyma słowa, pora przestać się łudzić, że uda wam się żyć razem długo i szczęśliwie. 

5.    Rodzina i przyjaciele was unikają

Jeśli przez większość czasu czujesz się swobodnie, bezpiecznie i spokojnie przy swoim partnerze, inni to zauważają. Nie masz oporów przed spotykaniem się z bliskimi. Jeśli jednak ze strony rodziny i przyjaciół odczuwasz niechęć do swojego partnera albo sama niechętnie przebywasz z nim w ich towarzystwie, bo nie czujesz się komfortowo, zdaj się na to, co podpowiada ci instynkt: to nie jest oznaka dobrego związku.

Jeśli powyższe sytuacje dotyczą ciebie i twojego związku, porozmawiaj o tym z partnerem. Rozważcie terapię. Jeśli macie dzieci, jeśli miłość nie wygasła, warto próbować. Jeśli i to nie pomoże, brutalne prawda jest taka, że rozstanie może być najlepszym rozwiązaniem. Tylko upewnij się, że zrobiliście wszystko, nie poddaliście się zbyt łatwo i szybko.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj