Czy opalanie może być zdrowe?
fot. Fotolia

Obalamy mity o opalaniu! Solarium jest zdrowe? Kremy SPF uczulają?

Witaminę D wytwarzamy pod wpływem słońca, ale czy to znaczy, że powinnyśmy się na nie wystawiać? Czy opalone wyglądamy piękniej? Oto 5 popularnych mitów na temat opalania, w które musisz przestać wierzyć już dzisiaj!
Karolina Stępniewska
Czy opalanie może być zdrowe?
fot. Fotolia
Mimo że od długiego czasu mówi się głośno o tym, że opalanie jest szkodliwe, większość z nas wciąż nie wyobraża sobie lata bez kąpieli słonecznej. Jeśli nie chcesz zrezygnować z opalania się, przeczytaj, w jakie informacje na ten temat powinnaś przestać wierzyć i co robić, by nie zaszkodzić zdrowiu i skórze oraz jak zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętaj, że dzieci w ogóle nie powinny się opalać!

5 mitów o opalaniu

Wokół opalania się narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich:
Redakcja poleca: Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog
Dziecko do 3. roku życia nie powinno się opalać, ponieważ jego skóra jest delikatna, cienka i łatwo może ulec oparzeniom słonecznym. Trzeba ją chronić, stosując m.in. krem z filtrem (minimum SPF 30).

Mit 1: Solarium jest bezpieczne

Nieprawdą jest, że solarium chroni przed nowotworami. To właśnie opalanie się na solarium jest 2 razy częściej przyczyną nowotworów skóry. W niektórych krajach (m.in. we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Portugalii, Australii) korzystanie z solarium przez dzieci poniżej 18 r.ż. jest prawnie zakazane. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB i dociera do głębszych warstw skóry.

Początkowo sądzono, że tylko promieniowanie UVB jest szkodliwe, bo powoduje poparzenia słoneczne, ale dalsze wieloletnie badania wykazały, że UVA niszczy m.in. keratynocyty i zwiększa ryzyko nowotworów: kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Trzeba zwrócić uwagę, że natężenie promieniowania UVA w solariach jest nawet 12-krotnie większe niż światła słonecznego. A ryzyko nowotworu, którego nazwa najczęściej pojawia się przy okazji nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli czerniaka, zwiększa się o 75% – wyjaśnia Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

Mit 2: Opalanie wstępne chroni przed rakiem

Wiele osób wierzy, że wstępne opalanie, na solarium lub na słońcu, dobrze przygotowuje do urlopu i dłuższego opalania. To nieprawda! Melanina, czyli ciemny barwnik skóry, zabezpiecza DNA komórki przed zgubnym wpływem promieniowania, ale to zbyt słaba ochrona przed dawką promieni słonecznych, które serwujemy swojej skórze na plaży. 

Mit 3: Najlepsza witamina D – naturalna

Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – zapobiega m.in. krzywicy u dzieci, wspiera układ odpornościowy, wspomaga układ krążenia. Ponieważ wytwarzana jest pod wpływem słońca (promieni UVB), w naszej strefie klimatycznej cierpimy na jej duże niedobory i powinniśmy suplementować witaminę D u dzieci i u siebie, przynajmniej w okresie jesienno-zimowym. Nie ma jednak sensu wystawiać się na słońce bez kremów z filtrem, ponieważ nasz organizm potrzebowałby 15 minut słońca dziennie przez całą wiosnę i lato, przy odkrytych ok. 20 procentach powierzchni ciała, a to jest trudne do wykonania. Poza tym dzieci absolutnie nie powinny przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony, gdyż ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na słońce, a oparzenie słoneczne w dzieciństwie zwiększa znacząco ryzyko zachorowania na czerniaka w dorosłości. Wystarczy więc odpowiednia suplementacja i dieta bogata w jajka, sery, ryby, wątróbkę, tłuste sery.  

Mit 4: Opalenizna poprawia wygląd

Chwilowo – być może. Jednak musisz pamiętać, że promieniowanie UVA wnika w głąb skóry właściwej, gdzie uszkadza włókna kolagenowe, w efekcie czego nabawiamy się zmarszczek, a nasza skóra staje się wiotka i cienka. Pod wpływem słońca na skórze pojawiają się też przebarwienia na skórze, przybywa wolnych rodników i powstają zmiany w DNA i plamy wątrobowe. 

- Nie mają one nic wspólnego z wątrobą, właściwie nazywa się je plamami soczewicowatymi. Są to nagromadzenia melanocytów w miejscach nadmiernie wystawionych na ekspozycję słoneczną. Pojawiają się na twarzy, ramionach, dłoniach i plecach. A u osób starszych pojawiają się z wiekiem – wyjaśnia  kosmetolog.

Mit 5: Kremy z filtrem uczulają

Jeśli twoje dziecko lub ty mieliście nieprzyjemne doświadczenie z reakcją alergiczną na kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, zaopatrzcie się w aptece w odpowiednie, delikatne kremy z filtrem, najlepiej z filtrami mineralnymi, ale nie rezygnujcie całkowicie ze stosowania tej ochrony przeciwsłonecznej. Uważnie czytaj skład kosmetyków: - Kontrowersyjnym składnikiem jest z pewnością oksybenzon, składnik podejrzewany o zaburzanie gospodarki hormonalnej (w tym zwiększanie ilości estrogenów, jak również powodowanie uszkodzeń skóry, a nawet kancerogenność). Wyniki badań nie są co do tego jednoznaczne, natomiast oksybenzon występujący również pod nazwą benzofenon-3 jest dość częstym powodem fotouczuleń. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków ochronnych z innymi substancjami aktywnymi – mówi Smolińska.

Korzystaj ze słońca mądrze

Ekspert, Anna Smolińska, kosmetolog, radzi, żeby ze słońca korzystać rozważnie: - Raczej chowajmy się w cieniu, pamiętajmy o stosownym, przewiewnym ubraniu, czapce lub kapeluszu i kremie z filtrem o wysokim SPF (Sun Protection Factor). Najlepiej od 30 w górę. Nasz krem z filtrem powinien chronić przed UVA i UVB. Nieodzowne są też dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, których soczewki również mają wbudowany filtr UV. Światło słoneczne nie jest obojętne dla naszych oczu, w których mogą zajść procesy nowotworzenia, a także rozwinąć się katarakta, czyli zaćma. Na poparzenia słoneczne i wynikające z tego konsekwencje szczególnie narażone są osoby z jasnym fototypem skóry (jasna cera, włosy rude, blond). To nie znaczy, że Afroamerykanie nie mają się czego obawiać, oni również zapadają na czerniaka, a w dodatku, jak pokazują statystyki, wykrywany jest w późniejszym stadium rozwoju przez problemy w odnalezieniu ciemnych zmian na ciemnej skórze. Coroczne badanie znamion u dermatologa pod dermatoskopem powinno być wpisane w naszym kalendarzu.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy