czytanie z dzieckiem
fot. Panthermedia

5 powodów, dla których warto czytać dzieciom. Dziś Światowy Dzień Książki!

Czytanie nie tylko usypia! Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak pozytywny wpływ na pracę mózgu dziecka ma codzienne, nawet kilkuminutowe czytanie bajek.
czytanie z dzieckiem
fot. Panthermedia
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zobacz dlaczego wieczorna czytana bajka, zamiast tej telewizyjnej, ma tak zbawienny wpływ na inteligencję, zasób słownictwa, zachowanie i postrzeganie świata Twojego malucha.

1. Niezawodna pamięć i łatwość uczenia się.

Czy nie zastanowiło Cię kiedyś dlaczego Twoje dziecko jednym tchem potrafi wymienić imiona bajkowych bohaterów? To, co czytasz – dziecko faktycznie widzi, jakby oglądało film. Mózg pracuje bardziej intensywnie, kiedy musi wyobrazić sobie historię. Wówczas zapamiętuje lepiej. Dziecko potrafi po kilkukrotnym przeczytaniu bajki samodzielnie ją dokończyć dokładnie tymi samymi słowami, które usłyszało od Ciebie. Dzięki temu ćwiczy pamięć, co potem wpływa na umiejętność szybkiego uczenia się i zapamiętywania informacji usłyszanych nawet jednokrotnie.

2. Kreatywność i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Książki to doskonała pomoc pedagogiczna. Fabuła danej opowieści podpowiada co jest dobre, a co złe. Zachęca do dążenia do celu, do tego, aby się nie poddawać i pokonywać swoje słabości i przeciwności lodu. Dziecko w rezultacie lepiej radzi sobie w codziennych sytuacjach, wykazując się niebywałą kreatywnością.

3. Słownik w głowie.

Ilość nowych słów, które podczas czytania usłyszy dziecko poszerza jego dotychczasowy słownik. Oczywiście warto zapytać malucha czy rozumie dane określenie. Wówczas zapamiętuje również kiedy używać go w prawidłowy sposób. Wzbogacenie słownictwa to również ćwiczenie mowy i komunikowania się z innymi.

4. Uspokojenie i wyciszenie.

Cały dzień z reguły jest bardzo aktywny dla dziecka. Przeżywa różnorodne emocje i jest bardzo pobudzone. Czas, kiedy kładzie się do łóżka musi być wyjątkowo spokojny, aby sen spełniał swoją regeneracyjną funkcję. Czytanie w tym pomaga, szczególnie kiedy mama lub tata czyta spokojnym, lekko modulowanym głosem. Zdarza się, że po pierwszych kilku stronach dziecko już śpi. Być może straci fascynujący koniec opowieści, ale z pewnością zaśnie spokojnie.

5. Bezcenny czas.

Prawdopodobnie to jedyny moment w ciągu dnia, kiedy możemy zbliżyć się do swojego dziecka na wyłączność. Maluch może się do nas przytulić i razem z nami oglądać ilustracje. W ten sposób budujemy relację pełną zaufania, które dla dziecka jest niezbędne, aby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Źródło: dziennikzachodni.pl, se.pl
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy