dziecko ssie pierś
fot. Fotolia

5 pytań o karmienie piersią, o których jeszcze nie zdążyłaś pomyśleć

Karmienie piersią to wyzwanie, ale my odpowiemy na pytania, których nie zadałaś.
dziecko ssie pierś
fot. Fotolia
Karmienie piersią to temat rzeka. Czekać czy dziecko samo będzie chciało zjeść, czy dawać mu pierś punktualnie co 4 godziny? Kupować nakładkę na sutki, czy jednak starać się karmić bez niej i co jeśli maluch dostaje zęby – odstawiać, czy cierpieć? Pytania można tak mnożyć w nieskończoność, ale nie odpowiemy na nie. Mamy za to kilka takich, o których jeszcze nie zdążyłyście pomyśleć, a mogą się pojawić już niebawem.

1. Czy można karmić w czasie drugiej ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby karmić w czasie ciąży. Trzeba jedynie dbać o regularne badania poziomu hormonów i sprawdzać, czy ilość produkowanego mleka jest wystarczająca. Problemem może być również jakość mleka. Ciężarna musi odżywiać się regularnie i dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników, aby płód rozwijał się prawidłowo. Jeśli natomiast karmione dziecko ma alergię na któryś ze składników pożywienia – trzeba pomyśleć o zamianie produktów na inne. W przypadku ryzyka wcześniejszego porodu – karmienie piersią może zostać przerwane.

2. Czy to musi boleć?

Odpowiedź brzmi: nie. Niektóre mamy przyzwyczajają się do tego, że piersi i sutki bolą podczas karmienia, ale nie jest to norma i można temu przeciwdziałać. W przypadku boleści przyda się pomoc profesjonalnej położnej laktacyjnej, która doradzi jak podawać pierś dziecku. Być może coś robimy źle i maluch nie chwyta sutków w odpowiedni sposób.

Zobacz także: Karmienie piersią jest obrzydliwe? Musisz przeczytać odpowiedź tej mamy!

3. Czy picie piwa sprawi, że będę mieć więcej mleka?

Obiegowa opinia mówi, że spożycie alkoholu powoduje, że mleka mamy więcej. Nie jest to prawda i ten nurt może być spowodowany przypadkowymi sytuacjami. Tak naprawdę alkohol negatywnie wpływa na ilość oraz na jakość mleka, więc musimy z niego zrezygnować w czasie laktacji. W przeciwnym wypadku dziecko może mieć opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym.

4. Czy karmienie opóźnia miesiączkę?

Za sprawą prolaktyny, hormonu wydzielanego podczas laktacji, może dojść do opóźnień, jeśli chodzi o datę spodziewanego okresu. Brak okresu nie oznacza, że nie zajdziesz w ciążę, szczególnie jeśli próbujesz ograniczyć karmienie.

5. Czy karmienie sprawi, że moje piersi będą zwisać i stracą swój kształt?

Niestety, karmienie piersią może wpłynąć na kształt naszych piersi, ale nie oznacza to, że nie możemy temu z tym walczyć. Masaże naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, kremy ujędrniające lub masło kakaowe przychodzą nam tu z pomocą. Można również zakładać wspomagający biustonosz.
 
Źródło: cafemom.com
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy