GRY
 
 

5 pytań o kredyt hipoteczny

Myślisz o tym, żeby wziąć kredyt hipoteczny? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Planujecie zakup mieszkania i musicie wziąć kredyt hipoteczny? Przeczytaj, co powinniście wiedzieć o kredycie pod zakup nieruchomości przed udaniem się do banku.

W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny?

W Polsce można wziąć kredyt hipoteczny w złotych. Najczęściej wybierane kiedyś franki szwajcarskie nie są już dostępne jako waluta kredytu hipotecznego. Po kryzysie finansowym Komisja Nadzoru Finansowego zaleca udzielanie kredytów w walucie, w której kredytobiorca zarabia. Kredyty w walutach obcych dostępne są tylko w kilku bankach i to tylko dla klientów osiągających dochody w tych walutach.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Jak długo można spłacać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można spłacać nawet przez 30, 40 lat. Średni okres spłaty kredytu hipotecznego wynosi 20-30 lat.  Im dłuższy jest ten okres, tym mniejsze raty. Ale też – tym więcej odsetek zapłacisz bankowi.

Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

- raty malejące – na początku spłacania raty są najwyższe, z czasem się zmniejszają. Płacimy wtedy bankowi mniej odsetek niż w przypadku rat równych. Jednak jest i minus – twoja zdolność kredytowa (ile bank zechce ci pożyczyć pieniędzy) jest liczona w odniesieniu do najwyższej raty (bank oceni, czy właśnie takie raty będziesz w stanie spłacać). A zatem kwota, jaką bank zechce ci pożyczyć, może być przez to niższa.
- raty równe – co miesiąc spłaca się tyle samo. Zdolność kredytowa jest wyższa niż przy ratach malejących, ale i suma odsetek większa.

Co to jest zmienne oprocentowanie kredytu?

Oznacza to, że w okresie spłaty kredytu jego oprocentowanie może się zmieniać. Składa się ono z:
- marży banku – jest stała przez cały okres kredytowania. W niektórych promocjach bankowych może być niższa w początkowym okresie spłaty. Czasem zaś bank gwarantuje w umowie, że marża zmniejszy się po określonym czasie spłacania.
- indeksu – jest zmienny, zależy od sytuacji ekonomicznej. Wzrost indeksu powoduje wzrost oprocentowania, a jego spadek – odwrotnie.

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Musisz oczywiście mieć dowód osobisty, potwierdzenie uzyskiwanych dochodów oraz wyciągi z posiadanych rachunków bieżących i kart kredytowych. A także:
- odpis z księgi wieczystej. W przypadku jej braku – np. gdy kupujesz mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej – potrzebne jest zaświadczenie ze spółdzielni potwierdzające prawo do lokalu z informacją, że nie ma przeszkód do założenia księgi wieczystej,
- dokument potwierdzający podstawę nabycia nieruchomości – akt notarialny, przydział lokalu, umowa cywilno-prawna, postanowienie o nabyciu spadku,
- umowa przedwstępna, dotyczy to nowo kupowanej nieruchomości – domu lub mieszkania,
- w przypadku budowy domu systemem gospodarczym: pozwolenie na budowę, zatwierdzony projekt techniczny, kopia dziennika budowy, spis materiałów, robót, cen.
Należy również wypełnić wniosek o kredyt na druku bankowym  oraz kilka innych formularzy wymaganych przez bank.
Są to podstawowe wymagane dokumenty. Oprócz nich mogą być potrzebne, w zależności od twojej konkretnej sytuacji i od banku, w jakim zaciągasz kredyt, także inne. O pozostałych ważnych drukach oraz zaświadczeniach powie ci dokładnie doradca kredytowy.

Kredyt hipoteczny krok po kroku:

Oto podstawowe etapy na drodze do pożyczenia pieniędzy z banku.
1. Wybór oferty. Większość banków udziela kredytów hipotecznych. Temat ten jest popularny w prasie i w Internecie, gdzie można znaleźć zestawienia różnych ofert. Warto się im dokładniej przyjrzeć.
2. Rozmowa z doradcą kredytowym. Podczas pierwszej rozmowy w banku należy przedstawić swoją sytuację finansową i rodzaj planowanej transakcji. Trzeba pytać o:
- zakres dochodów akceptowanych przez bank. Jest to szczególnie ważne, gdy uzyskujesz dochody,
- niestandardowy sposób (umowy na czas określony, o dzieło, zlecenia),
- poziom finansowania inwestycji, czyli jaki musi być, wymagany przez bank, twój wkład własny w planowany zakup,
- koszty związane z uzyskaniem kredytu (prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata za wycenę),
- inne atuty, np. możliwość skorzystania z ubezpieczenia kredytu od ryzyka utraty pracy,
- czas oczekiwania na decyzję i wypłatę.
Doradca określi kwotę kredytu, o jaką możesz się ubiegać. Poinformuje, jakie dokumenty musisz złożyć.
3. Złożenie wniosku. Składa się go po skompletowaniu dokumentów.
4. Podpisanie umowy. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi na wniosek doradca umówi się z tobą na podpisanie umowy kredytowej.
5. Wypłata kredytu. Musisz złożyć wniosek o jego wypłatę i... pieniądze wpłyną na twoje konto! Tylko dowiedz się, jak długo będziesz na nie czekać.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj