karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie noworodka wolne od stresu. 5 porad, które pozwolą Ci dobrze zacząć

Martwisz się, że nie będziesz wiedziała, jak przystawić dziecko do piersi albo że maluch nie będzie chciał ssać? Oto 5 rad, jak karmić noworodka piersią bez stresu.
karmienie piersią
fot. Fotolia
Niewątpliwie karmienie piersią to jedno z piękniejszych doświadczeń w życiu każdej mamy. Daje ono pewność, że zapewniamy naszemu maleństwu to, co najlepsze jeśli chodzi o pożywienie i zdrowie oraz, że budujemy z nim silną i jedyną w swoim rodzaju więź. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mimo podjętych prób karmienia naturalnego maleństwo musi być karmione lub dokarmiane mlekiem modyfikowanym. W każdym powyższym przypadku mogą pojawiać się przejściowe trudności, warto zatem zastanowić się jak sobie z nimi poradzić. 

Rozpocznij od razu, karm często

Decydując się na naturalne karmienie noworodka najlepiej zacząć przystawiać go do piersi do 2 godzin po porodzie. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, np. po cesarskim cięciu, można w takich sytuacjach poprosić personel medyczny o pomoc. Nie denerwuj się jeśli pokarm nie pojawi się od razu, to naturalne. Stymulacja poprzez ssanie znacznie przyspiesza pojawienie się mleka. 

Zadbaj o komfort swój i dziecka

Bez względu na sposób karmienia nowo narodzonego maluszka powinniśmy zadbać o wygodę swoją i maleństwa. Istotne jest zapewnienie spokoju i eliminacja wszelkich bodźców, które mogłyby rozpraszać noworodka, jak np. telefon komórkowy czy telewizja. Jest to czas mamy i maleństwa, a osoby z najbliższego otoczenia powinny go uszanować. Ważny będzie także dobór odpowiedniej pozycji. Mama powinna usiąść tak żeby plecy miały oparcie, a głowa malca znajdowała się na wysokości piersi. Zwróć także uwagę, aby brzuszek pociechy przylegał bezpośrednio do twojego ciała. Karmiąc niemowlę mlekiem modyfikowanym każdorazowo zadbaj o odpowiednią higienę przygotowywania pokarmu. Wodę należy przegotowywać, a butelki i smoczki sterylizować.

Odpowiednia dieta to podstawa

Co można jeść karmiąc piersią? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Zdaniem Angeliki Górskiej, specjalisty ds. żywienia firmy NUTRICIA dieta matki karmiącej powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. „Początkowo warto rozpocząć ją od lekkostrawnych pokarmów, unikając żywności silnie przetworzonej, mocno doprawionej i ciężkostrawnej.” – tłumaczy Angelika Górka. Karmienie noworodka to nie lada wyzwanie, jednak mama nigdy nie powinna mieć wątpliwości co do jakości swojego pokarmu. Mleko matki bowiem całkowicie zapewnia dziecku wszystko to, czego ono potrzebuje z wyjątkiem witaminy D i K, stąd zalecenia o dodatkowej suplementacji. Podaż płynów musi być wystarczająca i większa niż zwykle, tak by organizm mamy był odpowiednio nawodniony(około 3 litrów płynów dzienne). To, czego zdecydowanie warto unikać to kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące i alkohol. Zawarte w tego rodzaju preparatach związki jak np. kofeina nawet w niewielkich ilościach mogą wywierać negatywny wpływ na kondycję maleństwa, wywołując u niego np. nadmierne pobudzenie i niepokój. 

Nie wpadaj w panikę, gdy coś idzie nie tak

Choć karmienie noworodka wydaje się z pozoru nieskomplikowaną czynnością, warto przygotować się na wystąpienie ewentualnych niedogodności i komplikacji. Minie trochę czasu zanim mama i dziecko dobrze się poznają i dojdą do stałego rytmu karmienia w ciągu dnia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, co ewentualnie może pójść nie tak i jak sobie radzić w poszczególnych sytuacjach, zachowując spokój. Zjawiskiem na które najczęściej uskarżają się mamy w pierwszych tygodniach karmienia to m.in. nawał mleczny, czyli moment kiedy dochodzi do wzmożonej produkcji mleka przez gruczoły mlekowe. Stan ten jest dużym dyskomfortem dla karmiącej, ponieważ wiąże się z bólem i obrzękiem. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi i regularne ich opróżnianie. Ponadto pomocne mogą okazać się zimne okłady np. z zamrożonych i potłuczonych liści kapusty. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zwykle najczęstszym problemem rodziców bywa dobór odpowiedniej mieszanki.

Jeśli trzeba, poproś o pomoc

W przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości związanych z właściwym karmieniem noworodka istnieje możliwość konsultacji z wykwalifikowanym doradcą laktacyjnym. Zwykle już w szpitalu, bezpośrednio po porodzie, jest możliwość skorzystania z porad doświadczonej osoby, która wskaże jak odpowiednio przystawiać dziecko do piersi i jak radzić sobie z wszelkimi trudnościami. Jeśli zauważymy, że maleństwo zaczyna cierpieć na wzdęcia, gazy, lub kolki najlepiej poradźmy się lekarza pediatry, który w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym może polecić odpowiednie mleko modyfikowane lub zaleci zmianę jadłospisu matki karmiącej piersią. 


Zajrzyj też na: www.bebiprogram.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy