Jesienny spacer: jak ubrać niemowlę? [WIDEO]

Jesienny spacer, o ile jest odpowiednio zaplanowany, może być zbawienny dla dziecka. Niemowlę nie może być jednak ubrane ani za grubo, ani za cienko. O czym jeszcze należy pamiętać? Przedstawiamy 5 rad na bezpieczny spacer jesienią z dzieckiem.

Jesienne spacery wzmacniają odporność. Warto jednak zadbać o to, by niemowlę czy małe dziecko nie wróciło do domu z niechcianym katarem. Przede wszystkim należy odpowiednio ubrać maluszka. Jednak dla wielu, zwłaszcza początkujących, rodziców to, jak ubrać niemowlę na jesienny spacer wcale nie jest taką oczywistą sprawą. Wyjaśniamy!

Jak ubrać niemowlę jesienią na spacer?

Najlepiej jest ubierać niemowlę na cebulkę. Jeśli w takcie spaceru nagle zrobi się cieplej, bo słońce zacznie mocniej przygrzewać, z łatwością będzie można zdjąć maluszkowi jedną warstwę. Ważna zasada jest też taka, że niemowlę, które leży w gondoli, powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż dorosły. To znaczy, że jeżeli rodzic ma na sobie bluzę i kurtkę, niemowlę powinno mieć body, pajacyka i jesienny kombinezon. Nie można zapominać też o czapce i kocyku, który ochroni dziecko przed wiatrem i chłodem. Im dłużej trwa spacer, tym maluszek bardziej się wychładza, ponieważ, w przeciwieństwie do rodzica, nie porusza się.

Sprawdzając, czy dziecko jest odpowiednio ubrane na spacerze, nie dotykaj jego rączek czy buzi – one mogą być chłodniejsze, co nie znaczy, że maluszek marznie. Bardziej miarodajne jest mierzenie ciepłoty ciała na karku dziecka. Jeśli jest ciepły, to znaczy, że niemowlę ubrane jest prawidłowo. Pilnuj, by kark nie był ani zimny, ani spocony.

O czym jeszcze pamiętać, idąc z dzieckiem na jesienny spacer?

Konieczne jest posmarowanie buzi dziecka, najlepiej kremem na każdą pogodę. Delikatną skórę dziecka należy chronić nie tylko przed trzaskającym mrozem, lecz także przed chłodnymi podmuchami wiatru. Nałożenie kremu na twarz maluszka powinno się odbyć chwilę przed wyjściem z domu.

Aby nie przeziębić niemowlaka na spacerze, lepiej nie chodzić z nim od sklepu do sklepu. Ciągłe przechodzenie z ogrzewanych pomieszczeń na jesienny chłód nie jest wskazane. Lepiej spacerować w parku czy lesie.

Jesienny spacer z noworodkiem

Młodzi rodzice często zastanawiają się, jak ubrać noworodka na spacer, gdy za oknem panuje jesienna aura. Zasady są jednak takie same, jak w przypadku starszych niemowląt, czyli ubieranie na cebulkę i zakładanie jednej warstwy więcej niż sobie. Ważne jednak, by pierwszy spacer z noworodkiem nie był dłuższy niż 30-40 min. Stopniowo można je wydłużać, w zależności od temperatury za zewnątrz. W zimne dni może to być godzina, w cieplejsze nawet do 2 godzin. Na pierwszy jesienny spacer z noworodkiem nie trzeba też bardzo długo czekać – można wyjść przewietrzyć się już tydzień lub dwa po porodzie, jeżeli oczywiście mimo niskiej temperatury jest słonecznie i przyjemnie.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy