porządek
fot. fotolia.com

5 sposobów na porządek w dziecięcym pokoju

Dzieci nie lubią sprzątać. Nasze propozycje pomogą im utrzymać porządek wokół siebie. Zobacz, jakie meble i dodatki warto kupić do dziecięcego pokoju, żeby ubrania, zabawki i książeczki pozostawały na swoich miejscach!
porządek
fot. fotolia.com

Szafa lub komoda dla dziecka

Wybierz taką, w której maluchowi łatwo będzie segregować ubrania. Czyli posiadającą dużo przegródek, szufladę na bieliznę i drążek z wieszakami umieszczony na takiej wysokości, by dziecko bez trudu mogło z niego zdejmować rzeczy. Nie możesz oczywiście liczyć na to, że smyk od razu będzie umiał utrzymać porządek w szafie. Gdy jednak będzie dosięgał do wszystkich półek (te najwyższe możesz wykorzystać na rzeczy rzadko używane), znacznie szybciej nauczy się segregowania i układania ubrań. Do dziecięcego pokoju pasują meble kolorowe. Możesz też sama przy pomocy szablonów ozdobić je w samochody czy lale.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Półki lub regał dla dziecka

Księgozbiór kilkulatka zazwyczaj jest już dość pokaźny, a teraz jeszcze szybciej zacznie się powiększać. Półki muszą być przymocowane na takiej wysokości, by dziecko sięgając po książkę, nie ściągnęło ich na siebie. Jeszcze praktyczniejszy jest regał, w którym zmieszczą się nie tylko książki, ale też zabawki, klocki czy farby i kredki. Koniecznie przymocuj go mocno do ściany, bo maluch może czasem próbować się po nim wspinać, a wtedy nieszczęście gotowe.

Wiklinowe lub plastikowe kosze 

Możesz je niemal idealnie dopasować do wielkości półek w regale albo ustawić jeden na drugim w rogu pokoju. Mają dużą przewagę nad odkrytymi półkami, bo maluch po skończonej zabawie nie musi ustawiać misiów i samochodzików w regale, tylko szybko wrzuca je do kosza i już jest porządek. Warto mieć w zestawie jeden kosz zamykany. Schowasz do niego część zabawek, które ostatnio zbytnio nie interesowały smyka. Wyjmiesz je po jakimś czasie: maluch na pewno chętnie się nimi wtedy pobawi. Innym sposobem na uporządkowanie rzeczy jest schowanie ich w zamykanej pufie, który jednocześnie służy do siedzenia. W ten sposób oszczędzasz miejsca, co jest niezwykle ważne w niewielkim pokoju.

Pudełka tekturowe na zabawki

Niekoniecznie musisz kupować specjalne pudła, wystarczy, że kartony po butach czy jakichś urządzeniach (np. telefonie, odkurzaczu) obkleisz kolorowym papierem albo pomalujesz. Takie przygotowanie pudełek może być też świetną zabawą dla malucha. W kartonach - w zależności od wielkości - możesz trzymać kredki, farby, skarby z wakacji czy klocki albo zbiór samochodzików.

Teczki na rysunki dziecka

Przedszkolak najczęściej jest bardzo płodnym twórcą. Z jednej strony jego dzieła plastyczne piętrzą się w szafce i ciągle rozsypują, z drugiej nie masz serca wyrzucać przynajmniej części rysunków. Możesz je chować do teczek, które potem opiszesz, np. „Tomek - 3 lata” albo „Rysunki z wakacji 2014” itp.

Czytaj też: Jakie obowiązki powinien mieć przedszkolak? 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy