5 cech 4-latków
fot. Adobe Stock

Jest 5 powodów, dla których 4-latki są wspaniałe

To bardzo dobra wiadomość dla umęczonych rodziców 3-latków. Już lada moment w waszym życiu nastanie pokój i harmonia, bo wasz nieznośny (chwilami!) maluch stanie się przecudnym 4-latkiem. Nie wierzycie? To przeczytajcie!
Agnieszka Majchrzak
5 cech 4-latków
fot. Adobe Stock
Czas pędzi do przodu nieubłaganie, kiedy się jest rodzicem małego dziecka. Chociaż pewnie czasami masz wręcz odwrotne uczucie. Zwłaszcza kiedy pogrążasz się w niekończących się dyskusjach z dzieckiem na temat np. koloru skarpetek, które nałoży. Albo w krzykach i napadach jego złości. Kiedy to w końcu się skończy? Nie martw się, już widać światełko w tunelu, niech no tylko maluch skończy cztery lata. Zobaczysz!

Kiedy będzie lepiej?

Wielu osobom wydaje się, że po okresie buntu 2-latka dalej będzie już prościej. Nic z tego - nadchodzi 3-latek z całą gamą skrajnych emocji, zmieniających się jak w kalejdoskopie. Co chwila targają nimi gniew, strach, radość, wstyd. Często trwają tylko kilka minut, nagle powstają i nagle się kończą. Dziecko przechodzi łatwo z jednego nastroju emocjonalnego w drugi, a ty ledwie dyszysz.

Ale nagroda jest już blisko i przyjdzie wraz z kolejnymi urodzinami dziecka. Zobacz, jakie wspaniałe cechy charakteru mają 4-letnie dzieci!
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

1. Potrafią cieszyć się z najprostszych rzeczy

Kolejny dzień pada deszcz i jest nudno oraz ponuro? Nic z tych rzeczy, dla 4-latka to nie jest czas zmarnowany, bo na przykład dostrzeże, że dzięki deszczowi roślinki i drzewa są teraz...najszczęśliwsze. Po czym z pewnością wyciągnie cię na dwór, abyście pochodzili w kaloszach po kałużach. Taki wspaniały zastrzyk energii. Maluchy w tym wieku są już wrażliwe na przyrodę i potrafią zauważyć piękno natury. Potrafią też cieszyć się najprostszymi czynnościami.

2. Są bardzo zdeterminowane, aby osiągnąć cel

4-latek wie już, czego chce i aby to mieć, gotów jest do poświęceń. Więc kiedy twój maluch przez kilka minut siłuje się z pasami bezpieczeństwa w foteliku, bo postanowił sam je zapiąć, nie frustruj się tym, że robi coś, co ty zrobiłabyś w kilka sekund. Daj mu to dokończyć i ciesz się, że ma silną osobowość i zależy mu, aby doprowadzić sprawy do końca.

3. Trudno o większego przytulasa

To taki uroczy etap w rozwoju dziecka, że już nie jest całkowicie uwiązanym do ciebie maluchem, ale jeszcze na tyle małym, że cały czas lgnie do ciebie i potrzebuje bliskości. Regularnie. Ramionka dziecka owinięte wokół twoich ramion, przytulanki na dobranoc i małe rączki ściskające twoje policzki - no po prostu pełnia szczęścia.

4. Pragnie wiedzy

"Powiedz mi, dlaczego chmury są szare, mamo", "Dlaczego dostajemy gęsiej skórki?", "Jak daleko jest metr?" - takie pytania zadaje 4-latek. W tym wieku pragnienie zrozumienia świata jest bardzo silne. Ciągle jesteś o coś pytana i pewnie na wiele rzeczy nie znasz odpowiedzi. Potrzeba wiedzy i ciekawość 4-letnich dzieci uświadamia nam rodzicom, jak wiele rzeczy może wywoływać zachwyt i jak dawno przestaliśmy już być dziećmi i nie potrafimy na świat patrzeć ich oczami.

5. Babeczka lekiem na całe zło

Są dni, kiedy wszystko idzie nie tak. Dla 4-latka to najlepszy powód, aby pójść do cukierni na ciastko. I to jest strzał w dziesiątkę. Zjedzenie czekoladowego ciastka na fantazyjnym talerzu, naprawdę sprawia, że ​​świat znów wydaje się pięknym miejscem. Twój maluch taki jeszcze mały, a już wie co jest lekiem na całe zło! 

Miało to być pocieszenie dla wszystkich rodziców, którzy już "na oparach" jadą przy swoim rozemocjonowanym 3-latku. Trzymajcie się! Z każdym rokiem jest coraz lepiej, dużo lepiej ... dla wszystkich.

Napiszcie w komentarzach, jakie są wasze 4-letnie dzieci!

Źródło: babyology.com.au
  [content:1_4066,0_25921,1_4443,2_1375:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy