zmysł smaku u dziecka
fot. Adobe Stock

W co się bawić, żeby rozwijać zmysł smaku? (5 fajnych zabaw)

Zachęcaj dziecko do próbowania nowych smaków. Wychowaj smakosza dzięki tym prostym zabawom.
Weronika Zagojska
zmysł smaku u dziecka
fot. Adobe Stock
Jak rozwijać zmysł smaku u dziecka? Oczywiście najlepiej zachęcając do poznawania nowych smaków. Zmysł smaku jest o wiele mniej czuły od węchu i uzależniony od niego. Już w łonie matki, jak i wtedy gdy kobiet karmi piersią dziecko uczy się smaków. Jeśli matka je cebulę, czosnek, ostre przyprawy - dziecko prawdopodobnie nie będzie nimi zaskoczone. Mamy powinny więc jeść różnorodnie także ze względu na wyrabianie u dziecka tolerancji smakowej. To samo w wieku przedszkolnym – jeśli wówczas dziecko będzie rzadko stykało się ze smakami słodkimi, jest nadzieja, że i w życiu dorosłym będzie ich unikało.

5 zabaw rozwijających zmysł smaku

W ten sposób możesz też zachęcić malucha do jedzenia i próbowania nowych rzeczy:

1. Farbki do jedzenia

Jak się bawić? Malowanie farbkami do jedzenia to po prostu… malowanie. Można malować palcami, rękami, a nawet całym ciałem. Jak wykonać farbki, które bez obaw można zjeść? Po prostu dodaj do naturalnego jogurtu odrobinę zblendowanych liści szpinaku i wymieszaj. Żeby uzyskać kilka kolorów możesz użyć też przypraw, np. curry, karob, zblendowane buraczki itp.

Z doświadczenia: Jeśli nie masz czasu - możesz też użyć odrobiny barwników spożywczych. Można też malować przy pomocy musu owocowego – z kiwi, truskawek czy banana.

2. Zabawa w robienie… kanapek lub przekąsek

Jak się bawić? Wspólnie z dzieckiem możecie przygotować obrazkowe kanapeczki lub przekąski. Kanapeczki mogą być np. łódeczkami – przy pomocy wykałaczki można zrobić żagiel z sera. Można układać na talerzu całe obrazki, np. domek, płotek, drzewko, słoneczko. Z pomidorków koktajlowych i kawałeczków czarnych oliwek mogą powstać biedronki! Potem oczywiście smakujemy nasze arcydzieła.

Z doświadczenia: Z mniejszymi dziećmi nie musisz używać ostrych wykałaczek – łódeczka z żaglem może powstać w wersji na płasko – ułóż po prostu na talerzu.

3. Kulki z galaretki

Jak się bawić? Przygotuj kilka galaretek owocowych w dużych miskach lub garnuszkach. Jak zastygną przy pomocy łyżki do melona uformuj z nich kulki. Takie kulki ułóż dziecku na talerzu i podaj. Można bawić się w ich krojenie plastikowym nożykiem lub plastikowymi nożyczkami. Można próbować je złapać, zgniatać  i oczywiście jeść.

Z doświadczenia: Można też później bawić się nimi w rzucanie do celu. Ale lepiej robić to na świeżym powietrzu.

Sprawdź też, co wiesz o rozwoju smaku u dziecka.

4. Smakowita zgadywanka

Jak się bawić? Trzeba przygotować, tak by dziecko nie widziało produkty spożywcze o charakterystyczny smaku, np. sól, cytryna, dżem, czekolada itp. Dziecku zakrywamy oczy i dajemy posmakować odrobinkę. Maluch odgaduje co to jest i opisuje jaki ten smak jest. Dziecko rozwija wyobraźnię oraz zmysł smaku.

Z doświadczenia: Można próbować właściwie wszystkiego. I kawałków owoców, różnych gatunków kasz, a nawet całych dań. Ta zabawa może pomóc niejadkom zaakceptować pewne nowe smaki.

5. Droga smakowa

Jak się bawić? Można przy pomocy papieru toaletowego wytyczyć drogę, na której będą leżały np. owoce. A zadaniem dziecka będzie je pozbierać do koszyczka, uprzednio smakując, wąchając, dotykając i nazywając dany owoc. Dziecko może odpowiadać na pytanie „Jak smakuje ten owoc? Jest kwaśny/słodki/gorzki” itp.

Czy bawicie się z dziećmi w zabawy rozwijające smak? Macie inne pomysły! Podzielcie się z nami w komentarzach.
Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy