bezpieczeństwo dziecka
fot. Fotolia

5 zasad bezpieczeństwa - czy Twoje dziecko już je zna?

Te zasady są absolutnie niezbędne, by kilkulatek mógł poradzić sobie w sytuacji zagrożenia!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
bezpieczeństwo dziecka
fot. Fotolia
Są sprawy ważne i ważniejsze. To jednak, czy Twoje dziecko będzie wiedziało jak zachować się w trudnej sytuacji jest najważniejsze!

Im dziecko starsze, tym więcej powinno umieć, tym bardziej, że coraz częściej wychodzi z mamą do sklepu, na plac zabaw, gdzie na własnych nogach przemierza świat. Nowe odkrycia i nowe miejsca, niosą za sobą sytuacje, w których dziecko może znaleźć się po raz pierwszy i powinno wiedzieć jak reagować. 

Warto zastanowić się, czy nasze dziecko zna już tych 5 ważnych zasad!

Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

1. Informacje jak się nazywa, gdzie mieszka - absolutna podstawa

To dane, które w sytuacji np. zgubienia się, będą bardzo pomocne. Osoba poinformowana o tym, jak dziecko się nazywa i gdzie mieszka, będzie w stanie pomóc mu wrócić do domu, wystarczy że zgłosi sprawę na policji. Taką wiedzę powinno już posiadać dziecko 3- letnie.

2. Nie bierz nic od obcej osoby, także słodyczy

Dzieci często ulegają, gdy widzą torbę pełną słodyczy. Musimy jednak uczulić malucha, że nie powinien absolutnie brać żadnego jedzenia od obcej osoby, chyba że my wyrazimy na to zgodę. Cukierek czasem może być dany w złych intencjach, dzieci muszą o tym wiedzieć!

3. Do kogo zwrócić się o pomoc?

Nie możemy uczyć dziecka, że każdy nieznajomy jest groźny, bo dziecko nigdy nie będzie wiedziało kogo poprosić o pomoc. Pokażmy mu na zdjęciach, jak wygląda policjant, jak strażak, jak szpital i komisariat policji, jak urzędy państwowe, w których dziecko może poczuć się bezpieczne. Nauczmy też dziecko, że jeżeli nie dostrzeże nikogo, kto potencjalnie mógłby mu pomóc, niech odnajdzie jakąś mamę z dzieckiem. To najbezpieczniejsza opcja, musimy głęboko wierzyć, że inna mama zajmie się naszym dzieckiem najlepiej jak będzie potrafiła.

4. Twoje ciało to twoja własność.

Musimy uczulić dziecko, że nikt nie powinien dotykać go, przytulać, czy całować, jeżeli nie będzie miał na to ochoty. Zwłaszcza jeżeli jest to osoba, której nie zna. Nauczmy je, jak odmawiać, jak zdecydowanie powiedzieć nie, gdy poczują się zagrożone w jakikolwiek sposób.

5. Dorośli nie proszą o pomoc.

Niech nasze dziecko nie oszuka się, gdy podejdzie do niego obca osoba i poprosi o pomoc. Nauczmy, że dorośli powinni prosić o pomoc inną dorosłą osobę, a nie małe dziecko. Wyjątkiem niech będzie, gdy prosi go o pomoc osoba starsza, albo gdy dziecko widzi, że komuś stała się krzywda, np. jest ranny.

To nie są zasady, które nie przydadzą się dziecku. Każdego dnia czekają na dzieci wyzwania z którymi muszą sobie poradzić. Dzięki temu, że nauczymy je jak zachować się w danej sytuacji, ich reakcja będzie szybka i prawidłowa, a od tego zależy przecież ich bezpieczeństwo.

Dodałabyś coś jeszcze do tej listy? Pisz w komentarzach i uczul innych rodziców, czego powinni nauczyć swoje dziecko!

Czytaj także:
Czy Twoje dziecko wpuści nieznajomego do domu?

źródło: netmums
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy