BeSafe iZi Transfer
fot. BeSafe

10 zasad bezpiecznej podróży. O czym pamiętać na wycieczce samochodowej z dzieckiem?

Podróżowanie z maluchami wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest wybór właściwego fotelika – dla niemowlaka, malucha lub starszaka. Co jeszcze należy mieć na uwadze? Oto 5 zasad, dzięki którym podróżowanie z dzieckiem będzie bezpieczne i… przyjemne!
BeSafe iZi Transfer
fot. BeSafe
Dla każdego kierowcy, który przewozi w samochodzie dzieci, priorytetem powinno być ich bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że do 12. roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu, nawet najbardziej grymaszący starszak powinien być przewożony w foteliku. Dopiero później wystarczą pasy bezpieczeństwa samochodu. Dlatego bez względu na to, czy jedziecie 5 czy 500 km, a także  na to, jakie umiejętności prowadzenia samochodu posiada kierowca – fotelik to podstawa bezpiecznej podróży. Podpowiadamy, jakich zasad się trzymać, aby samochodowa wycieczka była udana!

Pierwsza i najważniejsza zasada – odpowiedni fotelik, poprawnie zamontowany

  • Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
    Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

    Jaki wybór będzie najlepszy dla niemowlaka?

Najwięcej czasu zajmuje wybór pierwszego fotelika, czyli tego dla niemowlaka. Warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania producentów, którzy się w tym specjalizują i dzięki temu mieć gwarancję, że wybór będzie zapewniał należyte bezpieczeństwo. Istotne jest, by wybrany fotelik miał np. wkładkę dającą dziecku bardziej płaską pozycję, dzięki czemu zmniejsza ryzyko opadania główki. Taką funkcję ma fotelik iZi Go Modular X1 i-Size, idealny dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg, który dodatkowo posiada pochłaniacz energii stanowiący optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała maluszka (m.in. głowa), pomaga stabilizować jego pozycję i co ważne – jest kompatybilny z wieloma, popularnymi wózkami dziecięcymi.
 

Jeśli rodzicom zależy na bardziej uniwersalnym rozwiązaniu, to świetną opcją jest fotelik 2w1 od narodzin do 4 lat – np. fotelik obrotowy iZi Twist B i-Size, który rośnie razem z dzieckiem! Z nim bez żadnego trudu włożysz lub wyjmiesz maluszka, mogąc obrócić fotelik w stronę drzwi, a także zapewnisz dziecku w pełni komfortową i bezpieczną podróż, dzięki wielu, innowacyjnym funkcjom tego fotela. Co jeszcze przyda się rodzicom niemowląt? Z pewnością iZi Transfer, który umożliwia płynne przenoszenie dziecka z samochodu do domu bez zmiany jego pozycji. A jak wiadomo, żaden rodzic nie chce wybudzić maluszka w nieodpowiednim momencie… Tym samym produkt ten pozwala na to, by zarówno niemowlę, jak rodzice byli szczęśliwi!

  • Jaki fotelik sprawdzi się dla malucha?

Jeśli rodzice szukają fotelika, który będzie odpowiedni dla dziecka od 1. roku życia do 4 lat, dobrą opcją jest model iZi Modular A X1 i-Size, który można montować na tą samą bazę ISOfix, co fotelik dla niemowlaka iZi Go Modular X1 i-Size. Ponadto, baza posiada 3-stopniową, regulowaną przestrzeń na nogi, dzięki czemu można ją kompaktowo instalować, a także, zarówno ją, jak i fotelik, można łatwo przemieszczać między samochodami. Niewątpliwa zaletą jest także to, że model ten jest wyposażony w system automatycznego dociągania uprzęży, która pomaga rodzicom zapinać pasy dziecka. To jedyny taki fotelik na rynku! Posiada wewnątrz fotelika zwijacz pasów (takie same jak w naszych samochodach), który nieustannie je dociąga, zapewniając odpowiednio napiętą uprząż. Ważne: Luźna uprząż w foteliku to zagrożenie dla dziecka! Może go nie zabezpieczyć w trakcie kolizji lub wypadku tak, jak powinna.

Dla fanów obrotowych fotelików świetnym rozwiązaniem będzie fotelik iZi Twist i-Size, który pozwala na obrót w bok, co usprawnia wkładanie i wyciąganie dziecka. A jeśli rodzicom zależy na tym, by móc montować go zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy, warto wybrać model, który umożliwia pełny obrót o 360 stopni. Taki jest właśnie fotelik iZi Turn i-Size. Oba modele posiadają innowacyjną konstrukcję bazy, która sprawia, że… pasują do prawie wszystkich modeli samochodów.
  • W jakim modelu fotelika bezpieczny będzie starszak?

Chociaż starszakom zwykle się to nie podoba, to jednak jazda w foteliku jest obowiązkowa i muszą się do tego dostosować... Aby wybrać odpowiedni, rodzice muszą brać pod uwagę tylko te modele, które posiadają wysokie oparcie i zdecydowanie zapomnieć o popularnych podstawkach. Żeby mieć pewność, czy wybrany model jest odpowiedni, konieczne jest jego sprawdzenie w samochodzie, gdyż najważniejszą kwestią jest to, czy pasy układają się prawidłowo na ciele dziecka. Świetnym wyborem jest np. fotelik dla starszaka iZi Flex, w którym prowadnica pasa ramiennego oraz prowadnica krokowa utrzymują oba pasy – ramienny i biodrowy – w odpowiednich miejscach na ciele dziecka.

Jakie jeszcze zasady są istotne podczas bezpiecznej podróży samochodem z dziećmi?

1. Sam wybór dobrego fotelika nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa podczas podróży. Jego poprawny montaż jest równie ważny. Dlatego przed rozpoczęciem podróży sprawdź koniecznie, czy fotelik jest poprawnie zamontowany i dokładnie zapnij w nim dziecko. Z tego względu, warto wybrać fotelik, który pozwala na szybki, prosty, instynktowny montaż w samochodzie – by rodzic nie musiał martwić się o to, czy zrobił wszystko tak, jak powinien.
2. Warto pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie wypinać dziecka z fotelika podczas jazdy. W sytuacji, gdy maluch płacze, stresuje się, nudzi, jest głodny itp., konieczny jest postój i zaspokojenie jego potrzeb.
3. Istotne jest także to, by zatrzymać się również na czas posiłku – jedzenie w samochodzie może być przyczyną zadławienia.
4. Jeśli jest taka możliwość, warto również montować fotelik na środkowym miejscu tylnej kanapy – to według specjalistów najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie.
5. Gdy jednak przewozisz dziecko z przodu i nie ma innej możliwości, by nie przewozić go na przednim fotelu, to poduszka powietrzna musi być wyłączona!
6. Odpowiednio zadbasz o bezpieczeństwo jazdy także wówczas, jeśli zabezpieczysz tylne drzwi specjalną blokadą samochodu.
7. Istotne jest także, by podczas podróży w samochodzie nie było twardych zabawek, które w trakcie kolizji nabierają dużych sił i mogą zrobić krzywdę.
8. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka w samochodzie!
9. W przypadku dłuższych podróży róbcie przerwy, co ok. 2 godziny – przede wszystkim po to, by rozprostować kości, ale także coś przekąsić, napić się itp.

O bezpieczeństwo dziecka dbaj również w ciąży!

Istotne jest także to, by również kobieta ciężarna zadbała o siebie podczas przejazdu samochodem. Świetnym sposobem na ochronę dla matki i nienarodzonego dziecka jest adapter do pasów bezpieczeństwa. Ustawia on pas biodrowy tak, by był zawsze w pozycji, która nie uciska podbrzusza, a w przypadku nagłego hamowania, kolizji lub wypadku chroni maluszka.
Warto również pamiętać, że chociaż Kodeks Drogowy pozwala na niezapinanie pasów w ciąży, to nie jest to dobre, gdyż nawet podczas nagłego hamowania można zagrozić płodowi. Tym samym taka sytuacja może stanowić znaczne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka i jest niepotrzebnym ryzykiem, które skutecznie można zminimalizować stosując adapter do pasów bezpieczeństwa. Produkt BeSafe to jedyny adapter przetestowany w testach dynamicznych, które sprawdzają, jak zachowuje się on w połączeniu z pasem samochodu podczas kolizji. Wyniki dowodzą, że przeszedł je pozytywnie, z korzyścią dla mamy i dziecka!


Teraz już wiesz, jak zadbać o najbliższych podczas rodzinnej wycieczki. Decydując się na produkty BeSafe masz gwarancję, że podróż będzie nie tylko komfortowa i przyjemna, ale również w pełni bezpieczna!
 
Materiał powstał we współpracy z marką BeSafe
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy