Marko besafe foteliki
fot. Adobe Stock

5 zasad bezpiecznej podróży z dzieckiem. O czym musisz pamiętać przed wyjazdem?

Nawet jeżeli w najbliższym czasie podróże będą ograniczone, warto o nich marzyć i je planować. Kiedy bowiem przyjdzie czas na zapakowanie samochodu i wyjazd – będziecie do niego przygotowani! O czym koniecznie należy pamiętać przed wyjazdem?
Marko besafe foteliki
fot. Adobe Stock
Oprócz zapakowania walizek z ubraniami, obuwiem i akcesoriami dostosowanymi do pory roku i wieku dziecka, nie można zapominać o tym, co będzie potrzebne już w samej w trasie. Uważność w następujących 5 obszarach sprawi, że opuścicie dom ze spokojem.

Po 1: Fotelik

To sprawa absolutnie podstawowa i najważniejsza. Prawidłowo dobrany fotelik to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu dziecka w podróży.
Przed wyjazdem:
- Sprawdź, czy fotelik twojego dziecka jest odpowiedni dla jego wzrostu i wagi. Być może maluszek urósł i należy przesadzić go w większy? Marka BeSafe wprowadziła na rynek pierwszy fotelik dla dziecka z podwyższobnym oparciem, które w pełni spełnia nowe wymogi bezpieczeństwa. Wielokrotnie nagradzany fotelik BeSafe iZi Flex FIX i-Size został zatwierdzony jako fotelik z wysokim oparciem dla dzieci o wzroście od 100 do 150 cm.
- Jeśli dopiero kupujesz fotelik, zdecyduj się na nowy. To gwarancja bezpieczeństwa. A kupując używany, upewnij się, że nie jest to fotelik powypadkowy czy biorący udział choćby w kolizji. Każda taka sytuacja na drodze może sprawić, że fotelik nie będzie już dobrze spełniał swojej roli! Foteliki marki BeSafe są w środku wypełnione pianką EPS. To ona podczas kolizji drogowej pęka w pierwszej kolejności. Pochłania część energii, zanim siła uderzenia dojedzie do dziecka.
- Jeżeli nie masz pewności, czy fotelik, na który się decydujesz jest odpowiedni dla twojego malucha czy twojego auta, poproś o pomoc specjalistów zajmujących się sprzedażą fotelików. Najlepiej po prostu pojechać do punktu sprzedaży samochodem. Pamiętaj, że prawidłowy kąt nachylenia fotelika wynosi pomiędzy 35 a 45 stopni.


Dobrą inwestycją będzie obrotowy fotelik samochodowy BeSafe iZi Twist B i-Size, który posłuży wam przez dłuższy czas. Dzięki zaawansowanej technologii i specjalnym wkładkom przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia aż do 4. roku życia (dla maluchów o wzroście do 105 cm).  Montowany jest na bazie ISOfix i ma funkcję obrotu o 180 stopni, dzięki czemu rodzicowi łatwiej jest zapiąć maluszka i sprawdzić, czy jest odpowiednio przygotowany do podróży. System magnesów Magnetic Belt Assistants™ ułatwia wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika. Koniecznie należy upewnić się że 5-cio punktowa uprząż jest odpowiednio zaciągnięta. Pasy uprzęży dla zwiększenia bezpieczeństwa posiadają odpowiednio wyprofilowane nakładki, które od strony wewnętrznej posiadają antypoślizgowy materiał, aby nakładki zawsze były prawidłowo ułożone.
Jazda tyłem do kierunku jazdy to również gwarancja bezpieczeństwa dziecka. Nie trzeba się również martwić, czy fotelik będzie pasował do kanapy samochodu – technologia Universal Level Technology sprawia, że pasuje do każdego samochodu, zachowując odpowiedni kąt nachylenia i umożliwiając prawidłową, poziomą instalację fotelika, bez znaczenia jaki kąt nachylenia kanapy ma samochód. Oprócz tego fotelik sam w sobie posiada 4 pozycje regulacji.
 

Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada? Czy sadzać dziecko, które samo jeszcze nie siada?
Na pytanie, kiedy dziecko siada, jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: dziecko siada, kiedy jest na to gotowe. Pierwsze próby siadania niemowlę podejmuje, kiedy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 7-8 lub 8-9 miesiąca. O naukę siadania zapytałyśmy lekarza pediatrę.

Po 2: Odpowiedni plan

Oprócz tego, że wybierzecie cel wyjazdu, warto przeanalizować wszystkie drogi, którymi można dojechać na miejsce.
Przed wyjazdem:
- Oprócz GPSa, zabierz ze sobą również papierową mapę. Elektronika czasem nie współpracuje…
- Przygotuj listę miejsc przyjaznych dzieciom, jakie dostępne będą na trasie. Warto poszukać kawiarni i restauracji z kącikami lub placami zabaw.
- Jeżeli przed wami dłuższa podróż, a maluch niezbyt komfortowo czuje się w aucie, poszukajcie przyjaznego hotelu lub pensjonatu i rozłóżcie trasę na dwa dni jazdy.
- Warto również poszukać atrakcji dodatkowych po drodze. Może to być wieża widokowa lub ruiny zamku. Znajdźcie coś, co spodoba się waszej rodzinie.

Po 3: Przekąski i napoje

Są tacy, którzy po smakołyki sięgają jeszcze na parkingu. No cóż – podróże mają to do siebie, że stanowią odstępstwo od jedzenia o stałych porach.
Przed wyjazdem:
- Zapakuj owoce, które dzieci lubią najbardziej. Idealnie sprawdzi się opakowanie wielokrotnego użytku – wykorzystasz je również w drodze powrotnej (jeśli nie na smakołyki, to może na przetransportowanie skarbów z wycieczki). Obierz owoce i pokrój w kawałki już w domu. Nie podawaj jednak małych kawałków maluchom w trakcie jazdy, aby uniknąć zadławienia – poczekaj, aż zatrzymacie się w jakimś miłym miejscu.
- Jeśli maluchy będą chciały przekąsić coś w czasie jazdy, wybierz chrupki lub inne kruche przekąski. Pamiętaj, że po powrocie i tak czekać cię będzie sprzątania auta, więc postaw na coś, z czym poradzi sobie odkurzacz.
- Wybierz wodę zamiast słodkich czy gazowanych napojów. Nie tylko ze względów zdrowotnych, ale na wypadek polania ubrania lub tapicerki (pijcie podczas postojów!) – wystarczy jedynie wysuszenie materiału, a nie od razu pranie.
Warto mieć na uwadze, że wszystkie foteliki obrotowe BeSafe posiadają system autooczyszczania. Jest to specjalny otwór w bazie do którego wpadają okruszki. Tym samym unikamy zablokowania systemu obrotowego.

Po 4: Zestaw zabawek i gier samochodowych

Postaw na te rozwiązania, które będą wygodne i bezpieczne w aucie. Sprawdzą się układanki magnetyczne i karty – zrezygnuj z kresek czy zabawek z małymi elementami.
Przed wyjazdem:
- Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, zabierz kilka kolorowych (bezpiecznych w podróży) zabawek, którymi będziesz zajmować maluszka na zmianę, tak aby za szybko się nie znudził. Mogą to być pluszaki lub książeczki sensoryczne.
- Decydując się na siedzenie z przodu, warto rozważyć zakup lusterka do obserwacji dziecka XL² z lampką LED. Jego duża powierzchnia zapewnia doskonały widok na maluszka. Lusterko wyposażone jest w pilot, dzięki czemu gdy nadejdzie wieczór rodzic może przy jego pomocy włączyć światełka. Zapalają się one stopniowo, a nie gwałtownie, aby nie wybudzić dziecka ze snu. Dzięki temu rodzic cały czas może kontrolować, co dzieje się u maluszka..
- Podróżując ze starszakiem warto wspólnie z dzieckiem zapakować plecak z ulubionymi książeczkami do samochodu.
- Przygotuj sobie również listę gier słownych, wyliczanek i płytę z piosenkami dla dzieci.
- Na dalszą wyprawę można zabrać tablet ze zgranymi bajkami. Nie zawsze w podróży można liczyć na dostępność i dobry zasięg internetu – miej to na uwadze. Przydatny będzie ochraniacz fotela samochodowego z osobnym pokrowcem na tablet, który rośnie razem z dzieckiem. Może zostać użyty do fotelików samochodowych wszystkich grup wiekowych.

Po 5: Dobry humor

To podstawa każdej udanej wycieczki!
Przed wyjazdem:
- Zjedzcie smaczne śniadanie i przygotujcie się do wyprawy.
- Porozmawiajcie o tym, co dla każdego z was będzie w tej podróży ważne.
- Bądźcie otwarci na zmianę planów (nie tylko trasy, ze względu np. na remont drogi). To wliczone w podróż z dziećmi. Ale może być tak, że gdzieś spodoba wam się szczególnie…

Bezpiecznej podróży z BeSafe!
 
Artykuł powstał z udziałem Marko
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy