Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)

Polacy doceniają tę pomoc! Jak mówią, 500 + bardzo przydaje się samotnym matkom, rośnie też liczba urodzeń w naszym kraju. Ale z drugiej strony – ludziom przeszkadza, że 500+ trafia do wszystkich, nawet tych zamożniejszych oraz, że pieniędzy nie dostają rodziny z jednym dzieckiem.

500 plus jest sprawiedliwe?

"Nic nie jest do końca sprawiedliwe" – rozważa starsza pani. "Nie uważam, żeby to było sprawiedliwe. Bo żeby komuś dać 500 złotych, to komuś innemu trzeba odebrać 700 złotych" – analizuje młody chłopak.

"Uważam, że to bardzo dobry i sprawiedliwy pomysł"– deklaruje z kolei starszy pan.
"Miały dostać dzieci z rodzin o małym budżecie, a dostają nawet ci, co mają przesadzony budżet" – stwierdza inna kobieta.

"Jest przydatne, tak jak mnie samotnej matce to bardzo" – mówi młoda mama z dzieckiem. A inna kobieta stwierdza, że "rodzicom, którzy mają dzieci należą się pieniądze za sam fakt, że je mają".
Także starsza pani uważa, że wszystkie dzieci powinny dostawać od państwa 500 złotych, a dzieci z biedniejszych rodzin większa kwotę.

Dlaczego rodziny z jednym dzieckiem nie dostają 500 plus?

"To jest kością niezgody, czy rodzice z jednym dzieckiem powinni otrzymywać 500 złotych" – przyznaje starsza pani. Ale jej zdaniem obecne rozwiązanie jest dobre. Jak tłumaczy, utrzymanie pierwszego dziecka zazwyczaj nie jest aż takim obciążaniem finansowym dał rodziców, jak urodzenie kolejnego dziecka. "Program miał stymulować rozrodczość i chyba zdaje egzamin" - ocenia.

Program 500+ adresowany jest do rodzin, które mają dwójkę i więcej dzieci. Każdego miesiąca otrzymują one 500 zł na drugie i kolejne dziecko, aż do czasu uzyskania przez nie pełnoletności. Świadczenie przyznawane jest niezależenie od dochodu.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy