500 plus nie dla wszystkich?
fot. AdobeStock

Prezydent Andrzej Duda apeluje: Dobrowolnie zrezygnujcie z 500 plus!

Pieniądze z programu pomagają wielu polskim rodzinom, natomiast z uwagi na epidemię koronawirusa czeka nas kryzys gospodarczy. Czy w tej sytuacji zachowanie świadczenia w obecnej formie będzie możliwe?
Milena Oszczepalińska
500 plus nie dla wszystkich?
fot. AdobeStock
Program 500+ jest jednym z ważniejszych tematów w debacie prezydenckiej przed zbliżającymi się wyborami. Poszczególni kandydaci na urząd prezydenta są często pytani o tę kwestię, ponieważ niewykluczone, że ich stanowisko w sprawie programu może przesądzić o sukcesie lub porażce w wyborach. Co o świadczeniu 500 plus myśli obecnie urzędujący prezydent, Andrzej Duda?

„Nie wolno podcinać korzeni materialnego bytu rodziny”

Na pytanie dziennikarza Polsat News o to, czy w dobie koronawirusa powinniśmy spodziewać się zmiany zasad w przyznawaniu rodzinom pieniędzy w ramach programu 500 plus, prezydent Andrzej Duda powiedział stanowczo, że jeśli trzeba będzie poczynić jakieś ograniczenia, to na pewno w innych obszarach, np. w inwestycjach, a nie w sztandarowym programie obecnego rządu, ponieważ „nie wolno podcinać korzeni materialnego bytu rodziny”. Dodał też, że nigdy nie podpisze ustawy, która odbierze obywatelom 500 plus.

Na poparcie tych słów prezydent podpisał w poniedziałek deklarację o nazwie „Obronimy Polskę Plus”, zgodnie z którą jeśli Andrzej Duda zostanie ponownie wybrany na urząd, programy takie jak 500+, 13. emerytura i zachowanie obecnego wieku emerytalnego zostaną zachowane.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

500 plus nie dla wszystkich w czasie epidemii?

W rozmowie z dziennikarzem Polsatu Andrzej Duda zapewnił obywateli, że mogą czuć się spokojni, jeśli chodzi o ciągłość otrzymywania świadczenia. „Dzisiaj program 500 plus to jest taka materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci” – powiedział.

Prezydent nie zamierza więc odbierać Polakom pieniędzy z programu 500+, natomiast uważa, że nie wszyscy powinni z niego korzystać w czasie kryzysu gospodarczego, jaki może nas spotkać z uwagi na pandemię koronawirusa. Zadeklarował, że będzie apelował do najbardziej zamożnych obywateli, by dobrowolnie rezygnowali z pobierania świadczenia. „Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał, jeśli będzie taka sytuacja. Apelował, ale nie zabierał” – wyjaśnił Andrzej Duda.
Uważacie, że program 500 plus powinien funkcjonować bez zmian nawet w dobie kryzysu gospodarczego, czy powinien być wprowadzony limit dochodów i być przyznawany tylko tym, którzy naprawdę go potrzebują?

Źródło: radiozet.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy