GRY
 
 

500+ ma pół roku! Mówili, że przehulamy te pieniądze. Jak jest naprawdę?

To już pół roku programu 500+. Mówili, że rodzice będą wydawać te pieniądze na samochody, alkohol i inne zbytki. A na co naprawdę wydajemy pieniądze z 500+?

na co Polacy wydają pieniądze z programu 500+
fot. Fotolia
Żartów na temat 500+ nie brakuje, tak jak i opinii, że Polacy korzystający z programu, masowo zaciągają kredyty na nowe samochody i telewizory, a reszta przepija co miesiąc swoje 500 zł, przyczyniając się do rozwoju patologii w polskich rodzinach. Okazuje się jednak, że pieniądze z programu 500+ rzeczywiście poprawiają jakość życia rodzin, a rodzice najczęściej wydają je na edukację dzieci i bieżące potrzeby.

O to, na co wydają pieniądze z programu Rodzina 500+, zapytało Polaków TNS na zlecenie Związku Banków Polskich.  Pytano ich również o to, czy – i ile – z tej kwoty udaje im się zaoszczędzić. Tylko 9 proc. z nas odkłada 80-100 proc. pieniędzy otrzymanych w ramach programu 500+. 1/3 rodziców wydaje całą kwotę, połowie udaje się zaoszczędzić część przyznanych pieniędzy.Na co wydajemy pieniądze z 500+? Przede wszystkim na edukację – w ten sposób zajęcia dodatkowe, przedszkole, szkołę itd. finansuje 51 proc. ankietowanych. 49 proc. wskazało na wydatki bieżące, a 23 proc. przeznacza część tej kwoty na zdrowie. Co więc z tymi samochodami i zakupem sprzętów agd czy rtv? 5 proc. respondentów rzeczywiście spłaca z tych pieniędzy raty za samochód, a 8 proc. za tzw. dobra trwałego użytku.

Od 1 października Ministerstwo Finansów oferuje też rodzinom pobierającym świadczenia 500+ obligacje rządowe na 6 i 12 lat.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.
Doładuj
Przeładuj