Zmiany w programie 500 plus
fot. AdobeStock

500 plus 2020: czekają nas zmiany. Co przygotowali rządzący?

Program Rodzina 500 plus stale ewoluuje. Ministerstwo przygotowało kolejną nowość na 2020 rok. Będziecie zadowoleni!
Milena Oszczepalińska
Zmiany w programie 500 plus
fot. AdobeStock
Rządzący postanowili, że w 2020 sposób przyznawania świadczeń w postaci 500 zł dla rodzin ulegnie zmianie. Co dokładnie się zmieni i czy jest to nowość, która spodoba się społeczeństwu?

500 plus na 2020 rok

Przede wszystkim należy uspokoić tych, którzy przewidują, że program wsparcia finansowego dla rodzin w nowym roku przestanie funkcjonować. Rząd zapowiedział, że zostanie on utrzymany, jednak nie na dotychczasowych zasadach.

W budżecie państwa, który przygotowano na 2020 rok, zarezerwowano 39,2 mld zł, które mają być przeznaczone właśnie na realizację programu Rodzina 500 plus. Od lipca 2019 mogą korzystać z niego wszystkie rodziny, w których wychowywane są dzieci do 18 roku życia, niezależnie od tego, jakimi dysponują dochodami. Wcześniej 500 zł przyznawane było tylko na każde drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, a najbiedniejsze rodziny mogły otrzymywać świadczenie także na pierwsze dziecko. 500 plus na każde dziecko nadal będzie obowiązywać w 2020 roku.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Nie musisz składać wniosku

Zmianą zaproponowaną przez rządzących jest to, że rodzice, którzy złożyli wnioski o wypłatę 500 plus w 2019 roku, nie muszą robić tego znowu w 2020 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło okres rozliczeniowy świadczenia. W 2019 roku 500 zł na każde dziecko obowiązywało od lipca, dlatego termin składania wniosków upływał właśnie w tym miesiącu. Od 2021 roku termin ten zostanie przeniesiony z lipca na luty. Ustawodawcy uznali, że nie ma sensu, by rodziny składały kolejne wnioski o przyznanie świadczenia już w lutym 2020, skoro robiły to kilka miesięcy wcześniej.

Od 2021 zmieni się też okres, na jaki przyznawane jest świadczenie. Dotychczas był to czas od października do września, a od następnego roku zostanie on przesunięty na czerwiec – maj. Rodziny, które złożyły wnioski w lipcu 2019 roku, zachowują prawo do świadczenia aż do maja 2021 roku.

Ministerstwo Rodziny tak tłumaczy zmianę, którą wprowadziło: „Pozwoli to na bardziej racjonalne rozłożenie pracy w gminach realizujących świadczenia dla rodzin. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że rodziny składały wnioski o wszystkie świadczenia (świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego) w tym samym momencie, co powodowało spiętrzenie pracy realizatorów świadczeń przede wszystkim w drugiej połowie roku”.

Zaproponowana zmiana pewnie spodoba się rodzinom. Dzięki niej nie muszą dopełniać żadnych formalności, by zachować prawo do świadczenia w 2020 roku.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy