500 plus a mieszkanie poza granicami Polski
fot. AdobeStock

Czy można ubiegać się o 500 plus, jeśli mieszka się za granicą?

Na jakiej podstawie przyznawane jest świadczenie - miejsca zameldowania czy faktycznego miejsca zamieszkania? Dowiedz się!
Milena Oszczepalińska
500 plus a mieszkanie poza granicami Polski
fot. AdobeStock
Zastanawiasz się, czy masz prawo do pobierania świadczenia wychowawczego 500 plus, jeśli wraz z rodziną mieszkasz na co dzień poza Polską? Przeczytaj, jak Ministerstwo Rodziny odnosi się do tego typu przypadków.

Co z 500 plus dla osób mieszkających za granicą?

Rodzice przebywający wraz z dziećmi za granicą często pytają o to, czy im również należy się dodatek w wysokości 500 zł na każde dziecko, jeżeli ich miejscem zameldowania nadal pozostaje polski adres. Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku świadczenie powinno obowiązywać. Ministerstwo Rodziny nie zakłada jednak takiej możliwości. Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wyjaśnia, że warunkiem koniecznym do ubiegania się o 500 plus nie jest adres zameldowania, ale faktyczny adres zamieszkania. To oznacza, że osoby mieszkające całymi rodzinami poza Polską, nawet jeśli tu są zameldowane, nie mają prawa do korzystania z tego świadczenia.

„Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym zakresie nic się nie zmieniło od 1 lipca br. Przypominam więc, że w przypadku zamieszkiwania całej rodziny na terytorium innego państwa – w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, również świadczenia wychowawczego "500 plus" – ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa” – informuje Bożena Borys-Szopa. Rodziny żyjące w którymś z krajów UE, EOG lub w Szwajcarii mogą korzystać z form pomocy oferowanych przez kraj, w którym faktycznie mieszkają.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Co w przypadku, gdy za granicą jest tylko jeden rodzic?

Wiele polskich rodzin wygląda tak, że jedno z rodziców (najczęściej ojciec) mieszka na co dzień i pracuje za granicą, a pozostała część rodziny przebywa w Polsce. W takich sytuacjach (gdy jest to jeden z krajów UE, EOG lub Szwajcaria) o prawie do świadczenia wychowawczego 500 plus decydują przepisy unijne o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ważne jest to, by rodzic, który mieszka za granicą, nie pobierał jednocześnie tam podobnego świadczenia w pełnej wysokości na te same dzieci.

W przypadku, gdy rodziny mieszkają w każdym dowolnym państwie poza UE, EOG oraz Szwajcarią, wówczas polskie świadczenie wychowawcze nie przysługuje w żadnym wypadku.

Przyznawanie świadczenia na podstawie faktycznego adresu zamieszkania

Ministerstwo zastrzega, że wnioski o świadczenie 500 plus będą rozpatrywane właśnie pod kątem faktycznego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Podanie we wniosku fałszywej informacji na ten temat, sugerującej, że miejscem zamieszkania jest Polska, nie jest dobrym pomysłem. W przypadku, gdy okaże się, że świadczenie jest pobierane nienależnie, cała otrzymana kwota będzie podlegała zwrotowi na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przedawnienie zwrotu należności w takich przypadkach nastąpi po upływie 3 lat.

Źródło: rp.pl [content:0_27131,0_27023,0_27017,0_27103:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy