GRY

Wypłata 500 plus na pierwsze dziecko - od kiedy? Są już znane szczegóły

Program zacznie działać od 1 lipca 2019 roku, ale już wiadomo, że rodzice nie otrzymają pieniędzy w wakacje. Wypłaty ruszą z poślizgiem, ale za to z wyrównaniem, dzięki czemu rodziny otrzymają znacznie więcej pieniędzy.
500 plus na pierwsze dziecko
fot. Adobe Stock

Ponad tydzień po zapowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej przyznania 500 złotych na pierwsze dziecko, do opinii publicznej zaczynają docierać szczegóły nowych zasad programu. Znamy już odpowiedź na najważniejsze pytanie: kiedy realnie pieniądze trafią do rodzin.

Pieniądze na jesieni

Zgodnie z nowymi założeniami programu 500 plus, pieniądze na pierwsze dziecko mają być przyznawane od 1 lipca 2019 roku. Tak jednak się nie stanie. Jak informuje „Super Express”, świadczenie wypłacane będzie dopiero we wrześniu. Jednak  rodzice nie będą na tym stratni, gdyż otrzymają wyrównanie od lipca - w sumie 1500 złotych. Przesunięcie terminu wypłat tłumaczone jest względami praktycznymi. Gminy argumentowały, że uprości to obsługę wniosków, tak aby rodzice mający więcej niż jedno dziecko, nie musieli dwukrotnie składać dokumentów - informuje dziennik.

Aby wypłaty mogły ruszyć od lipca, wnioski na pierwsze dziecko urzędy musiałyby zacząć przyjmować już w maju. To wprowadziłoby bałagan urzędniczy, gdyż trwa jeszcze okres rozliczeniowy za 2019 rok. - Rodzice musieliby wrócić do urzędów w lipcu po świadczenie na kolejne dzieci, na które wypłata ruszy dopiero w październiku. Dlatego najlepiej byłoby, aby na wszystkie dzieci składało się jeden wniosek w tym samym czasie – wyjaśnił "SE" zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń Damian Napierała.

Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Ministerstwo: pieniądze na pierwsze dziecko z wyrównaniem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza taki harmonogram wypłat 500 plus. - Pracujemy teraz nad tym, aby wnioski na pierwsze i kolejne dziecko mogły być składane w tym samym terminie: od 1 lipca w wersji elektronicznej, od 1 sierpnia w papierowej. Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca - ujawnił gazecie wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Tak, jak dotychczas, wnioski będzie można składać bezpośrednio w urzędzie gminy miejsca zamieszkania, listownie lub przez internet.

Wyborcze pieniądze

Dla obserwatorów życia politycznego kraju nie ulega wątpliwości, że data wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko nie jest przypadkowa. Rząd w taki sposób dopasował terminy, aby wypłata 500 złotych wraz z wyrównaniem za lipiec i sierpień zbiegła się z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

- To istotne, kiedy obywatele dostają prezenty od władzy. Wykonując ten ruch, PiS bierze pod uwagę kalendarz wyborczy. Władza daje pieniądze we wrześniu, żeby w październiku obywatele pamiętali o tym przy urnach – skomentował politolog Olgierd Annusewicz.

Napiszcie, jak oceniacie nowe zasady przyznawania 500 plus. Czy program sprawiedliwie i mądrze wspiera polskie rodziny?

Źródło: se.pl

 


 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wiosna - ach to ty!

Ze świata nauki