500 plus zamienia się w 400 plus
fot. Adobe Stock

500 plus zamieniło się w 400 plus - wszystko przez galopujące ceny

Utrzymanie rodziny z miesiąca na miesiąc kosztuje coraz więcej, a rządowe 500 plus jest coraz mniej warte - życie stało się drogie, a te liczby mówią same za siebie.
Agnieszka Majchrzak
500 plus zamienia się w 400 plus
fot. Adobe Stock
Utrzymanie statystycznej polskiej rodziny, czyli mającej dwójkę dzieci, mocno odbija się na kieszeniach. Ceny jedzenia rosną z miesiąca na miesiąc, a ekonomiści ostrzegają, że to początek. Kruche czasy dla domowych budżetów dopiero nadchodzą.

Inflacja zjada 500 plus

Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc, ceny podstawowych, codziennych produktów idą w górę. To napędza inflację i spadek wartości pieniądza. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają wzrost cen i mniejszą wartość świadczenia rodzinnego 500 plus. Jego realna wartość nie ma nic wspólnego z posiadaniem w portfelu 500 złotych. Wzrost cen spowodował, że tak naprawdę w ręku trzymamy 400 złotych.

Jeżeli zestawi się dane GUS pokazujące wzrost cen w porównaniu z poprzednim rokiem oraz wcześniejsze informacje, ile w 2018 roku miesięcznie wydawały rodziny pobierające 500 plus, to bardzo wyraźnie widać, o ile podskoczyły koszty utrzymania rodziny.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Koszt życia rodziny z dwójką dzieci

Z wyliczeń superbiz.se.pl wynika, że średni koszt miesięcznego utrzymania takiej rodziny w zeszłym roku wyniósł 2 tys. 460 złotych. W tym roku jest to o 100 złotych więcej - 2 tys. 560 złotych.

Analizując tegoroczne wydatki rodzin, wynika, że wydają:
  • 996 złotych na żywność (rok temu było to o 56 złotych mniej - 940 złotych),
  • 820 złotych na mieszkanie (rok temu było o 12 złotych mniej - 808 złotych),
  • 584 złotych na edukację i rozrywkę (więcej o 24 złote niż w 2018 roku - 560 złotych),
  • 160 złotych na zdrowie (rok temu było to 8 złotych mniej - 152 złote).

Warto teraz kupować buty i ubrania...

Z zestawienia wynika, że ponad jedną czwartą wydatków pochłania kupowanie żywności i napojów bezalkoholowych. Dane GUS pokazują, że są rzeczy, których inflacja nie dotknęła, a nawet są one teraz tańsze. Chodzi o odzież i obuwie (spadek cen wyniósł 1,7 procent). Ale też trzeba podkreślić, że są to towary, których nie kupuje się codziennie i nawet przy małych dzieciach nie jest to bardzo częsty wydatek.

...ale nie warzywa i masło

Same warzywa podrożały w ciągu roku o ponad 16 procent, a na przykład ziemniaki niemal o 100 procent! Mięso wieprzowe jest droższe o przeszło 14 procent, a cukier o 22 procent.

Kiedy popatrzy się na ceny żywności w ciągu ostatnich czterech lat rządów, to wyraźnie widać ich ciągły wzrost. Ceny masła wzrosły o 43,5 procent, jaj o 20,5 procent, pieczywa o 19 procent, zaś ryb o 16 procent.

Nadchodzą kiepskie czasy

Według najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego lepiej nie będzie, a nawet może być gorzej. O ile w tym roku inflacja ma wynieść 2,3 procent, to w przyszłym ma być jeszcze wyższa i sięgnąć 2,8 procent. To oznacza dalszy wzrost cen, przede wszystkim żywności.

Napiszcie w komentarzach, czy mocno odczuwacie wzrost cen. Co kosztuje was najwięcej?

Źródło: superbiz.se.pl, wp.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy