GRY

Szykują się duże zmiany w programie 500 plus

Te modyfikacje są potrzebne. W innym wypadku wiele osób straciłoby prawo do świadczeń.
Zmany w 500 plus
fot. AdobeStock
Chodzi o kryterium dochodowe, które od 1 października bieżącego roku ma ulec zmianie. Podniesienie tej kwoty jest związane ze wzrostem płacy minimalnej, która została wprowadzona na początku 2019 roku.

Potrzebne zmiany

- Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione - zapowiadała w grudniu minister rodziny Elżbieta Rafalska. Już od dawana mówiło się o potrzebie wprowadzenia zmian. Chodzi nie tylko o większą płacę minimalną, ale i o inflację. Rosnące ceny w sklepach, czy ceny usług sprawiają, że już od dawna za 500 plus nie można kupić tyle, co na początku działania programu. Wygląda na to, że ministerstwo pracy zmieni progi dochodowe, które uprawniają do pobierania świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko. Zmian możemy się spodziewać już w październiku tego roku.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Nowe progi dochodowe

Próg dochodowy uzyskiwania świadczenia na pierwsze dziecko nie zmienił się od początku programu i wynosi 800 zł netto, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł netto. Problem polega na tym, że w 2014 r. pensja minimalna wynosiła 1680 zł brutto (1237 zł na rękę), a od 1 stycznia 2019 r. jest to już 2250 zł brutto (1634 zł netto). Z jednej strony to dobra wiadomość, ale dla wielu rodzin mogłoby to mieć nieprzyjemny skutek uboczny. Na przykład matka samotnie wychowująca dziecko otrzymująca płacę minimalną, uzyska dochód netto na głowę w rodzinie w wysokości 817 zł, czyli powyżej kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania 500 plus.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie " Gazeta Wyborcza ", od 1 października bieżącego roku kryterium dochodowe w programie 500 plus ma zostać podniesione o 100 zł. Oznacza to, że świadczenie na pierwsze dziecko będzie przysługiwać rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 900 zł netto. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, kryterium wyniesie 1300 zł netto. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na razie nie skomentowało doniesień mediów.

Zobacz także:

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Mamą być

Pomoc rodzicom