podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
fot. Adobe Stock

500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?

Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?
Ewa Janczak-Cwil
podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
fot. Adobe Stock
Program Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości ma zostać ogłoszony, gdy liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii zacznie maleć. Początkowo mówiło się o 20 marca, ale pod pretekstem pogarszającej się sytuacji pandemicznej termin ten został przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już teraz jednak pojawiają się spekulacje i domysły, co rządzący zaproponują rodakom.

„Ciekawe oferty’’

Właśnie mija piąta rocznica wprowadzenia w życie programu 500 plus. Z tej okazji wczoraj na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg została zapytana o to, czy w Nowym Ładzie uwzględniono podwyżkę świadczenia 500 plus, które na przestrzeni ostatnich lat straciło na wartości: Za 500 plus można kupić coraz mniej. Jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata spadnie do 407 złotych. Prowadzący rozmowę zapytał, czy 500 plus zostanie podwyższone do 700 plus, albo choćby będzie waloryzowane.

Minister nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Mówiła jednak o tym, jak ważna dla rządzących jest polska rodzina, że trzeba w nią inwestować, i że „będzie wiele działań w tym zakresie’’. Padło też stwierdzenie, że „premier na pewno przedstawi ciekawe oferty’’.

Nowe obietnice w Nowym Ładzie

Choć od wprowadzenia programu minęło już 5 lat, a inflacja jest w Polsce wyższa niż w krajach Europy Zachodniej, to świadczenie dotąd nie było waloryzowane. W styczniu ceny u nas wzrosły o 3,6 proc., na Zachodzie – o 1,2 proc., choć premier regularnie zapewnia, że nasz kraj radzi sobie z pandemią lepiej niż inne. Niestety nie potwierdzają tego ani ceny w sklepach, ani statystyki zachorowań i zgonów z powodu COVID-19.

Ogłoszenie, jakie zmiany i „ciekawe oferty’’ zawarł rząd Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Ładzie, byłoby dobrym momentem na podanie do publicznej wiadomości decyzji o podniesieniu świadczenia 500 plus. Z pewnością liczą na to rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii – niektórzy potracili pracę, musieli pozamykać swoje biznesy. ludzie zaczynają martwić się o środki do życia oraz o spłatę kredytów.

Nawet bardzo „ciekawe oferty’’

Na razie jednak pojawiają się spekulacje dotyczące planów zwolnienia części emerytów z podatku od emerytury oraz wyższej kwoty wolnej od podatku (miałaby wzrosnąć z 8 000 do 30 000 zł). Mówi się też, że ewentualne podniesienie świadczenia 500 plus byłoby skorelowane w czasie z kolejnymi wyborami parlamentarnymi, czyli miałoby do niego dojść w 2023 roku. Wygląda więc na to, że polska rodzina dla rządzących jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy jej dorośli członkowie mają iść do urn wyborczych. Podwyżka 500 plus w zamian za głosy?

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy