podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
fot. Adobe Stock

500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?

Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?
Ewa Janczak-Cwil
podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
fot. Adobe Stock
Program Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości ma zostać ogłoszony, gdy liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii zacznie maleć. Początkowo mówiło się o 20 marca, ale pod pretekstem pogarszającej się sytuacji pandemicznej termin ten został przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już teraz jednak pojawiają się spekulacje i domysły, co rządzący zaproponują rodakom.

„Ciekawe oferty’’

Właśnie mija piąta rocznica wprowadzenia w życie programu 500 plus. Z tej okazji wczoraj na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg została zapytana o to, czy w Nowym Ładzie uwzględniono podwyżkę świadczenia 500 plus, które na przestrzeni ostatnich lat straciło na wartości: Za 500 plus można kupić coraz mniej. Jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata spadnie do 407 złotych. Prowadzący rozmowę zapytał, czy 500 plus zostanie podwyższone do 700 plus, albo choćby będzie waloryzowane.

Minister nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Mówiła jednak o tym, jak ważna dla rządzących jest polska rodzina, że trzeba w nią inwestować, i że „będzie wiele działań w tym zakresie’’. Padło też stwierdzenie, że „premier na pewno przedstawi ciekawe oferty’’.

Nowe obietnice w Nowym Ładzie

Choć od wprowadzenia programu minęło już 5 lat, a inflacja jest w Polsce wyższa niż w krajach Europy Zachodniej, to świadczenie dotąd nie było waloryzowane. W styczniu ceny u nas wzrosły o 3,6 proc., na Zachodzie – o 1,2 proc., choć premier regularnie zapewnia, że nasz kraj radzi sobie z pandemią lepiej niż inne. Niestety nie potwierdzają tego ani ceny w sklepach, ani statystyki zachorowań i zgonów z powodu COVID-19.

Ogłoszenie, jakie zmiany i „ciekawe oferty’’ zawarł rząd Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Ładzie, byłoby dobrym momentem na podanie do publicznej wiadomości decyzji o podniesieniu świadczenia 500 plus. Z pewnością liczą na to rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii – niektórzy potracili pracę, musieli pozamykać swoje biznesy. ludzie zaczynają martwić się o środki do życia oraz o spłatę kredytów.

Nawet bardzo „ciekawe oferty’’

Na razie jednak pojawiają się spekulacje dotyczące planów zwolnienia części emerytów z podatku od emerytury oraz wyższej kwoty wolnej od podatku (miałaby wzrosnąć z 8 000 do 30 000 zł). Mówi się też, że ewentualne podniesienie świadczenia 500 plus byłoby skorelowane w czasie z kolejnymi wyborami parlamentarnymi, czyli miałoby do niego dojść w 2023 roku. Wygląda więc na to, że polska rodzina dla rządzących jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy jej dorośli członkowie mają iść do urn wyborczych. Podwyżka 500 plus w zamian za głosy?

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy