500 zł na dziecko
fot. Fotolia

Ministerstwo wyjaśnia: dla kogo i kiedy 500 zł na dziecko

Nie trzeba będzie stać po pieniądze w kolejce, a zgłoszenie będzie można wysłać przez Internet. Ministerstwo odpowiada na najczęściej zadawane pytania o projekt "Rodzina 500+", czyli 500 zł na dziecko.
Katarzyna Pinkosz
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Projekt Rodzina 500+, zwany powszechnie 500 zł na dziecko, ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych. Od kwietnia 2016 roku mogą ruszyć pierwsze wypłaty. Kto dostanie 500 zł na dziecko i na jakich zasadach: informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Kto otrzyma świadczenie 500 zł?

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu ukończenia 18 lat. W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł na osobę. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, kryterium rośnie do 1200 zł na osobę. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma jedno z nich.
Czytaj też: 500 zł na dziecko: wiemy, kto zyska, kto straci

Kto będzie wypłacał świadczenie 500 zł?

Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie.

Czy trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o dochodach?

Tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko. W przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach.
Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

Sprawdź: Czy dostaniesz 500 zł na dziecko: ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

Czy wniosek trzeba będzie zanieść osobiście?

Nie. Wnioski będzie można składać przez internet.

Czy trzeba będzie stać w kolejce po pieniądze?

Nie. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Skąd pieniądze na program Rodzina 500+?

Dzięki zmianom w budżecie na 2016 r. Obecnie trwają pracę nad projektem budżetu na rok 2016. 
Czytaj też: Skąd pomysł stypendium na dziecko

Czy to prawda, że niektóre rodziny dostaną mniej niż 500 zł na dziecko?

Świadczenie wychowawcze będzie wliczało się do dochodu przy staraniu się o pomoc społeczną, podobnie jak to jest w przypadku świadczeń rodzinnych. Dlatego może się zdarzyć, że rodzina przekroczy dochód uprawniający do zasiłku socjalnego. Dostanie wtedy 500 zł, ale straci zasiłek socjalny, więc w sumie dostanie mniej niż 500 zł. Jednak nie dostanie mniej pieniędzy niż obecnie.
Czytaj też: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi planuje rząd Beaty Szydło

Czy to prawda, że tysiące urzędników ośrodków pomocy społecznej będzie miało dostęp do informacji o dochodach Polaków?

Nie. Gromadzenie danych o dochodach będzie odbywało się w ten sam sposób, jak w przypadku innych świadczeń.
W tym zakresie wykorzystane zostaną już przyjęte rozwiązania z zakresu informatyzacji świadczeń rodzinnych umożliwiające gminie samodzielne pozyskanie danych o dochodach osób ubiegających się o świadczenia. Zaproponowane rozwiązania w zakresie gromadzenia danych o dochodach są analogiczne do tych, które stosowane są w świadczeniach z pomocy społecznej oraz w świadczeniach rodzinnych.
Dostęp do podstawowych informacji o dochodach gmina będzie miała jedynie w przypadku tych osób, które starają się o świadczenie na pierwsze dziecko.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

 
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy