GRY
 
 

500 zł na dziecko na ostatniej prostej! Kiedy wnioski, kiedy wypłaty

Minister Elżbieta Rafalska obiecuje, że wszyscy rodzice, którzy są do tego uprawnieni, dostaną 500 zł na dziecko. Wnioski można składać już od 1 kwietnia, ale niekoniecznie ci, którzy pierwsi złożą wniosek, szybciej dostaną wypłaty.

500 zł na dziecko
fot. Fotolia
- Wnioski o 500 zł na dziecko można składać od 1.04. 2016 r., ale nie trzeba tego robić tak szybko - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Ministerstwo zapowiada, że gminy są bardzo dobrze przygotowane do obsługi programu 500 zł na dziecko.

Kiedy wniosek, kiedy wypłata

Po to, by dostać 500 zł na dziecko, konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku. Wtedy gmina będzie mogła przyznać prawo do wypłacenia świadczenia 500 zł na dziecko.

Wydrukuj wniosek o 500 zł na dziecko
Wnioski o 500 zł na dziecko można składać już od 1 kwietnia 2016 r. Można to będzie zrobić w wielu miejscach: m.in. w urzędzie gminy, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet. Wniosek przez Internet można będzie złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Do dziś już 18 banków zadeklarowało, że przystępuje do programu.

Czytaj też: W urzędzie, przez Internet - gdzie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko
Wnioski będzie można też pobrać i wypełnić w 7,5 tys. placówek Poczty Polskiej. W 1100 placówkach Poczty Polskiej będą działały specjalnie oznakowane punkty, gdzie przeszkoleni pracownicy podpowiedzą, jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko.
- Nie trzeba spieszyć się ze składaniem wniosku, nie trzeba go składać 1 kwietnia. Wcale nie musi tak być, że osoby, które złożą wniosek jako pierwsze, dostaną jako pierwsze wypłatę.  Gminy mają 3 miesiące na ustalenie prawa do świadczenia 500 zł na dziecko. Osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2016 r. dostaną wyrównanie od 1 kwietnia 2016 roku - zapewnia wiceminister Bartosz Marczuk.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Co potrzebne, a co niepotrzebne, by dostać 500 zł na dziecko

- Dostajemy sygnały z Urzędów Stanu Cywilnego, że w ostatnich dniach zgłasza się coraz więcej osób, prosząc o odpis aktu urodzenia do programu 500 Plus.  Nie jest potrzebny odpis aktu urodzenia dziecka ani odpis aktu małżeństwa - przypomina minister Rafalska.
Część danych niezbędnych do przyznania prawa do świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko gmina uzyska sama. Jeśli urzędnicy będą potrzebować dodatkowych danych, poproszą o nie rodziców.

Czytaj też: Jak obliczyć dochód, gdy starasz się o 500 zł na pierwsze dziecko
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami