fot. Fotolia

500 zł na dziecko: wiemy, kiedy pierwsze wypłaty!

500 zł na dziecko od II kwartału: zapowiada nowa minister pracy. Beata Szydło zapowiada też bezpłatne przedszkola dla mało zarabiających i likwidację obowiązku szkolnego 6-latków.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Elżbieta Rafalska, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że pierwsze wypłaty dodatku 500 zł dziecko będą już w II kwartale 2015 r., być może nawet od 1 kwietnia.
Premier Beata Szydło w expose przedstawiła projekt zmian społecznych i gospodarczych. Duża część z nich dotyczyła dzieci.  

500 zł na dziecko

Beata Szydło obiecała, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu zostanie przedstawiony projekt Rodzina 500 +, zwany: 500 zł na dziecko.
Od 2016 roku dodatek 500 zł ma przysługiwać co miesiąc na każde drugie dziecko i kolejne. Rodziny o niższym dochodzie (poniżej 800 zł na osobę w rodzinie) będą mogły dostać dodatek już na pierwsze dziecko.
Na razie nie wiadomo, kiedy wejdą zmiany: czy od 1.01.2016 r., czy od II kwartału 2016 r. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że będzie to raczej od II kwartału 2016 r., ale bliżej 1 kwietnia 2016. Zapowiedziała, że potrzebny jest czas, by jak najlepiej napisać ustawę, żeby nie trzeba jej było nowelizować.
Czytaj też: Skąd pomysł 500 zł na dziecko
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Zmiany dla przedszkolaków

Beata Szydło obiecała kontynuację rozbudowy sieci przedszkoli, zapoczątkowaną przez rząd Ewy Kopacz. Rząd PiS chce, by przedszkola były bezpłatne dla osób mało zarabiających.

Likwidacja obowiązku szkolnego 6-latków

W ciągu pierwszych 100 dni Beata Szydło zapowiada zmianę polegającą na zniesieniu obowiązku szkolnego od 6 lat. Rodzice będą mogli wybrać, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat czy 7.
- Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo najlepiej znają swoje dzieci. To rodzice będą decydowali, czy ich dziecko pójdą do szkoły w wieku 6 czy 7 lat - mówiła premier Szydło.
Czytaj też: Kto powinien decydować, kiedy dziecko pójdzie do 1 klasy: rodzic czy państwo?

Rewolucja w szkołach

W szkołach ma zmienić się program i sposób nauczania. Polska szkoła ma odejść od nauczania testowego. Beata Szydło zapowiedziała też zmiany w programach języka polskiego i powrót do kanonu klasycznych lektur. Chce też, by powrócono do pełnego nauczania historii. - Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też kształtować w uczniach takie cechy jak poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm - mówiła premier.
Nowy rząd chce też zlikwidować gimnazja. Nauka odbywałaby się - jak kiedyś - w 8-letniej szkole podstawowej i 4 letnim liceum. Gimnazja mają być stopniowo wygaszane.
W szkołach mają znów pojawić się gabinety stomatologiczne i lekarskie.
Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

Czy projekt: 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinach o niskich dochodach to dobry pomysł? Piszcie w komentarzach.


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy