Na co wydajemy pieniądze z programu Rodzina 500+ (film)

Już ponad 3,6 mln dzieci otrzymuje świadczenia z programu Rodzina 500+. Do końca lipca do dyspozycji rodziców i opiekunów przekazano przeszło 7 mld zł. Na co najczęściej wydają oni otrzymywane środki i czy decydują się je oszczędzać?
Jak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance za III kwartał 2016 r.”, pieniądze z programu Rodzina 500+ są przeznaczane głównie na:
  • żywność i ubiór (42,6%)
  • opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą (34,2%)
  • edukację dzieci (32%)
  • rodzinne oszczędności (16,2%)
  • rozwijanie hobby dziecka i atrakcje dla maluchów (11,8%)

Pobierz: 500 zł na dziecko – wniosek do wydruku

Ekspert o programie Rodzina 500+

– To, że pieniądze z 500+ są wydawane przede wszystkim na potrzeby podstawowe, nie jest zaskoczeniem. Nie dziwi również, że na dalszym miejscu znalazły się oszczędności. Wynika to z modelu oszczędzania Polaka. W końcu tylko 43% z nas ma jakiekolwiek oszczędności, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 57%. Poza tym tych zaoszczędzonych środków nigdy nie było u nas za dużo. Pamiętajmy też, że obecny rynek finansowy bynajmniej nie zachęca do oszczędzania. Ci, którzy oczekiwali, że program Rodzina 500+ nagle spowoduje jakiś boom na oszczędzanie, podeszli więc do tego trochę zbyt optymistycznie – wyjaśnia dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Czy to efekt 500+?

Budżet domowy i plany na oszczędzanie

Co ciekawe, w przyszłości środki z programu Rodzina 500+ część z nas chce wydawać na inne cele niż obecnie. 44,3% zamierza przeznaczać pieniądze na edukację, 44,1% – na opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą, 39,5% – na żywność i ubiór, 16,8% – na oszczędności, a 9,8% – na hobby i rozrywkę.

Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie Program Rodzina 500+ nie zachęci Polaków do większego oszczędzania. Niewykluczone jednak, że w dalszej przyszłości się to zmieni.
– Chcielibyśmy oszczędzać i będziemy oszczędzać. Ale nie jest to kwestia dwóch, trzech lat. Ja jestem zwolennikiem tezy, że niski dochód nigdy nie jest przeszkodą, aby gromadzić oszczędności. Problemem jest nasza tradycja oszczędzania: nie umiemy regularnie oszczędzać, nie potrafimy odkładać stałych kwot w ciągu miesiąca i brakuje nam konkretnych celów oszczędzania, takich jak życie na emeryturze czy ochrona zdrowia – uważa ekspert.

Źródło: www.infoWire.pl

Przeczytaj także:
Petycja 500+ także dla kobiet w ciąży!
500+ Nie wydawaj tych pieniędzy - radzi ekspert
Jak uzupełnić braki w domowym budżecie?

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy