GRY
 
 

500 zł na dziecko na specjalnej karcie płatniczej? Tego chce resort sprawiedliwości

500 zł na dziecko wypłacane na specjalne konto i kontrola wydatków rodziców - to postulaty resortu sprawiedliwości przesłane w ramach konsultacji międzyresortowych programu Rodzina 500 plus. Zobacz, jak odpowiedziało na to MRPiPS.

500 zł gotówką czy na specjalną kartę - pomysł ministerstwa sprawidliwości
Program Rodzina 500 plus jest konsultowany z innymi ministerstwami. W czwartek swoją odpowiedź przesłało ministerstwo sprawiedliwości. Urzędnicy resortu poparli pomysł tego świadczenia, ale zgłosili swój postulat. Zasugerowali, aby przysługujące rodzicom pieniądze nie były wypłacane "do ręki", ale na specjalne, indywidualne rachunki bankowe (prawo do takiego konta mieliby tylko rodzice lub opiekunowie dziecka). Pieniądze wpłacane na te konta rodzice mogliby wydawać jedynie na artykuły ściśle przeznaczone dla dzieci, np. żywność, kosmetyki, ubrania.
Resort uzasadnia ten pomysł doświadczeniami z sektora prywatnych usług, gdzie posiadacz karty (klient) może kupić jedynie wybrane produkty i w określonym z góry miejscu przez podmiot wydający taką kartę.  

Warto przeczytać: Są zmiany w projekcie 500 zł na dziecko - zgłoś swoje propozycje!

Rodzina jest autonomicznym bytem

Sceptyczny wobec tego pomysłu jest Bartosz Marczuk, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Na Twitterze napisał: "Wypłata w gotówce. To rodzice, a nie urzędnicy wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci". Nie jest to prywatna opinia wiceministra Marczuka. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wydanym komunikacie poinformowało, że władze resortu szanują autonomię rodziny i nie zamierzają nadzorować jej wydatków. 
"Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt nie będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w zakresie tego, jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych" - czytamy w komunikacie.

Zobacz pełną treść komunikatu: 500 plus - uwagi o marnotrawieniu środków

W przypadku potwierdzonych (np. przez urzędników MOPS-u) przypadków wydawania pieniędzy na inne cele niż wychowywanie i opieka na dzieckiem, mogą zostać wszczęte działania naprawcze, np. zamienienie wypłaty pieniędzy na formę rzeczową: ubrania, jedzenie, lekarstwa czy opłacenie opieki nad dzieckiem. 
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Konsultacje międzyresortowe i społeczne

O zaopiniowanie przez inne ministerstwa programu Rodzina 500 plus poprosiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do tej pory swoje uwagi przesłały: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
Oprócz konsultacji międzyresortowych prowadzone są także konsultacje społeczne oraz wizyty ministrów w poszczególnych województwach i regionach. 

Swoje opinie na temat projektu możesz wyrazić również na naszym forum: 500 zł na dziecko - konsultacje społeczne
 
Doładuj
Przeładuj