fot. Fotolia.pl

500 zł na dziecko przyjęte przez Sejm. Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko

Po burzliwych obradach Sejm przyjął ustawę 500 zł na dziecko. Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko do 18. roku.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia.pl
  • 500 zł na drugie i kolejne dziecko, plus na pierwsze: przy niskim progu dochodowym.
  • Rodzice dostaną 108 tys. zł na dziecko od urodzenia do skończenia 18. roku życia
  • Opozycja krytykuje: to nie jest projekt dla wszystkich dzieci

- Chcemy wypłacać 500 zł do 18. roku życia. Nigdy po 1989 roku nie było tak szerokiego programu wsparcia polskich rodzin. Koszty wychowania dziecka do 18. roku życia to ok. 180 tys. zł. Z naszego programu rodzice otrzymają blisko 110 tys. zł - tak Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej uzasadniała w Sejmie projekt Rodzina 500 Plus.

Wzrost liczby dzieci i poprawa ekonomiczna

Projekt 500 zł na dziecko, czyli Rodzina 500 plus, ma dwa główne cele:
  1. wzrost liczby dzieci w Polsce i przeciwdziałanie fatalnej sytuacji demograficznej
  2. poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin, zwłaszcza dużych rodzin.
Minister Rafalska twierdziła, że Polacy deklarują w badaniach, że chcą mieć więcej dzieci. Różnica między liczbą dzieci, które mają, a liczbą dzieci, które chcieliby mieć, jest największa w Europie. Podkreślała, że Polacy nie decydują się na dzieci głównie z powodów ekonomicznych, co widać po tym, że Polki, które wyjechały do Wielkiej Brytanii i Irlandii mają dwa razy więcej dzieci niż w Polsce.
- Z ostatniego raportu NIK wynika, że Polacy głównie ze względów ekonomicznych obawiają się powiększyć rodzinę. 41 proc. oczekiwałoby od państwa zabezpieczenia bezpieczeństwa ekonomicznego - mówiła minister.
Przekonywała też, że doświadczenia innych krajów pokazują, że mądra polityka społeczna przynosi efekty we Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii. - O tym, że odważne działania przynoszą efekty, świadczy przykład Węgier: w 2011 roku uchwalono ustawę o ochronie rodziny. Wskaźnik dzietności wzrósł z 1,24 do 1,43. Podobne doświadczenia ma Estonia.
Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada wypłacanie 500 zł miesięcznie na każde dziecko, począwszy od drugiego (na pierwsze tylko przy niskich progach dochodowych - poniżej 800 zł na osobę, 1200 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym).

Sprawdź: Czy dostaniesz 500 zł na dziecko - ministerstwo wyjaśnia wątpliwości
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Opozycja krytykuje projekt

Projekt 500 Plus krytykowała opozycja. PO chciało, by programem były objęte wszystkie dzieci w rodzinie, także pierwsze.
- To jest projekt 500 minus, to nie jest ten projekt, za którym w wyborach głosowali Polacy, to jest projekt, który wyklucza 3 mln dzieci. Dzielicie dzieci na lepsze i gorsze - mówił Sławomir Neumann (PO). PSL chciało wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę" i jednoczesnego zniesienia kryterium dochodowego dla samotnych rodziców.
Klub Kukiz 15 proponował wprowadzenie tzw. ujemnego podatku dochodowego, które to rozwiązanie jest przyjęte w Izraelu, gdzie wskaźnik dzietności wynosi ponad 3.
Poprawki opozycji nie zostały przyjęte.

Kto dostanie 500 zł na dziecko

Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem do Prezydenta. Jeśli nic się nie zmieni, wnioski będzie można składać od kwietnia. Od kwietnia też ruszą pierwsze wypłaty.
Osoby, które złożą wniosek do końca czerwca dostaną wypłaty z wyrównaniem od 1 kwietnia.
500 zł na dziecko co miesiąc dostaną:
  1. Wszyscy rodzice na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia 18 lat.
  2. Na pierwsze dziecko: pod warunkiem, że dochód na osobę nie przekroczy 800 zł na osobę (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
  3. Jeśli starsze dziecko skończyło 18 lat, młodsze dziecko jest liczone jako pierwsze (obowiązuje próg dochodowy, ale starsze dziecko liczy się do obliczania dochodu na osobę w rodzinie).
Wydrukuj wniosek o 500 zł na dziecko
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy