RPD apeluje o ustalenie wysokości alimentów na dzieci
fot. AdobeStock

570 zł na jedno dziecko, 1040 zł na dwoje, 1360 zł na troje: RPD proponuje stawki alimentów natychmiastowych

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o to, by rząd wprowadził alimenty natychmiastowe jako element tarczy antykryzysowej. Dzieci nie mogą pozostawać bez środków do życia w trakcie epidemii koronawirusa.
Milena Oszczepalińska
RPD apeluje o ustalenie wysokości alimentów na dzieci
fot. AdobeStock
Z powodu pandemii sprawy sądowe o ustalenie alimentów stanęły. Dzieci nie mogą jednak pozostawać bez niezbędnych środków do życia, dlatego rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wystosował apel o to, by zapis o przyznawaniu alimentów natychmiastowych znalazł się w tarczy antykryzysowej. Zaproponował też stawki, które mogłyby obowiązywać w zależności od liczby dzieci w rodzinie.

Alimenty natychmiastowe przyznawane bez długotrwałych rozpraw

Alimenty, które zostałyby przyznawane na dzieci w ramach tarczy antykryzysowej, nie musiałyby być ustanawiane na mocy rozpraw sądowych, które ciągną się tygodniami, ale na mocy uproszczonych, trwających kilka dni procedur. „Dzieci z rodzin, w których jeden z rodziców powinien być objęty obowiązkiem alimentacyjnym, nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia i można będzie w sądach bez przeszkód przeprowadzać sprawy alimentacyjne, związane m.in. z udziałem świadków. Te dzieci potrzebują środków materialnych do życia już teraz, a nie dopiero za kilka miesięcy, a może za rok i dłużej” – wyjaśnił RPD.

Zobacz też: Co grozi rodzicowi, który nie płaci alimentów?
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Środki przyznawane w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym

Intencją Rzecznika jest to, by pieniądze w ramach alimentów mogły trafiać do rodziców jak szybciej, co jest szczególnie ważne w trudnym czasie pandemii. Dlatego opiekunowie ubiegający się o alimenty będą mogli wnioskować o ich przyznanie na gotowym formularzu dostępnym w internecie. Możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty ma być zachowana. Istnieje również prawo do domagania się po pandemii alimentów w wyższej kwocie, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. Alimenty natychmiastowe zaproponowane przez RPD  byłyby w wysokości 570 zł w przypadku jednego dziecka, 1040 zł w na dwoje dzieci oraz 1360 zł – na troje.

„Te przepisy mogą obowiązywać już za kilka tygodni. Mogą stanowić istotną pomoc dla tysięcy dzieci i duże usprawnienie dla sądów rodzinnych! Apeluję o szerokie poparcie” – podsumował Mikołaj Pawlak.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy