umiejętności mamy
fot. fotolia

6 cech, które niespodziewanie zyskujemy, stając się matkami. Ty też!

By podołać wyzwaniom współczesnego macierzyństwa, stajemy się silniejsze niż kiedykolwiek! Poznaj umiejętności, które nabywamy, gdy zostajemy matkami.
Marta Kabulska
umiejętności mamy
fot. fotolia

Macierzyństwo zmienia

Wraz z przyjściem na świat dziecka nie stajemy się innymi osobami, ale z każdym dniem wychowywania go kształtują się w nas i umacniają pewne cechy. Maluch wywraca nasze życie do góry nogami. Pojawiają się nowe obowiązki, które wykonujemy w trudnych warunkach – niewyspane i zmęczone. Niejednokrotnie musimy znaleźć w sobie siłę i wytrwałość, o którą wcześniej nawet siebie nie podejrzewałyśmy. 
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

Kobieta musi być silna

Firma Procter & Gamble przeprowadziła badanie w ramach akcji "Dziękuję Ci, Mamo", w którym wzięło udział ponad 14000 mam z 15 krajów, w tym ponad 1000 z Polski.
Wynika z niego, że aż 95% badanych nie zdawało sobie sprawy, jak licznym wyzwaniom będzie musiało sprostać, stając się mamą. 

Na pytanie o cechy, które musiały w sobie rozwinąć bardziej, niż się tego spodziewały, aby stać się możliwie najlepszymi mamami, Polki wymieniły:
  1. cierpliwość
  2. zorganizowanie
  3. siła emocjonalna
  4. zrozumienie/empatia
  5. umiejętność proszenia o pomoc
  6. poczucie humoru

Jak widzimy, główną cechą, którą rozwijamy w sobie, jest przede wszystkim cierpliwość (81%), kolejną – umiejętności organizacyjne (56%). Potrzebujemy także siły, nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim emocjonalnej, aby skutecznie radzić sobie z wyzwaniami i stanowić oparcie dla dziecka.

"Kobieta musi być silna, ponieważ to ona najczęściej pomaga przezwyciężać problemy i uczy dziecko radzić sobie z trudnościami" – mówi psycholog Małgorzata Ohme. "Silna matka pokazuje dziecku, że umie zwalczać własne kryzysy, a świadoma swojej siły, mocnych stron i znająca swoją wartość kobieta z większą skutecznością przekaże umiejętność budowania tych wartości dziecku" – dodaje. Raport "Być mamą" pokazał także, że kobiety, które zostają matkami, zaczynają bardziej doceniać swoje mamy – zwłaszcza ich cierpliwość (59%), zorganizowanie (41%) oraz empatię (35%). Blisko połowa potwierdziła, że najwięcej informacji i porad na temat macierzyństwa otrzymała właśnie od swojej mamy. Przyznały także, że to od mamy uczyły się większej cierpliwości. Badanie pokazało, że mamy chcą być przede wszystkim wzorem do naśladowania dla swoich dzieci (88%).

Jakie cechy najbardziej rozwinęłaś w sobie, odkąd zostałaś mamą? Napisz w komentarzu.

Zobacz też:
6 największych wyzwań dla nowych mam - zdaniem Polek
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy