6-latka zamówiła zabawki w internecie. Rachunek przyprawia o zawrót głowy!

Wielu rodziców daje się bawić dziecku swoim smartfonem, ale czasem ta zabawa może się wymknąć spod kontroli. Ta mama zapłaciła za taką zabawę spory rachunek...
Dominika Bielas
Zakupy online
fot. AdobeStock
Czasem rodzice oczekują od dziecka więcej rozsądku niż to możliwe. Nie można jednak zapominać, że to są nadal małe dzieci, które nie mają aż tak dużej wyobraźni i nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie niosą ich czyny. Przekonała się o tym pewna mama z USA.

Urodzinowy prezent

Kobiet pozwoliła swojej 6-latce zamówić na Amazonie lalkę Barbie z okazji zbliżających się urodzin. Później dziewczynka poprosiła mamę o dostęp do konta, by sprawdzić, na jakim etapie jest przesyłka. Jakież było zdziwienie domowników, gdy następnego dnia kurier przywiózł dosłownie górę kartonów. - Byłam w szoku, gdy kurier ciągle wyciąga to nowe pudełko z samochodu. - wyznała mama dziewczynki.

Okazało się, że zamówienie zajęło aż 3 podstrony na amazonowym profilu. W sumie Caitlin złożyła zamówienie na zabawki za ponad 300 dolarów (ponad 1000 zł). Kobieta wyznała, że była w szoku, że tak małe dziecko dokładnie wiedziało co zrobić, by dokonać zamówienia. Kobieta umieściła na Twitterze zdjęcie szczęśliwej Caitlin odbierającej paczki. Dziewczynka ostatecznie musiała zwrócić wszystkie zabawki, poza ustaloną i zakupioną wcześniej Barbie. Dziewczyna ma zakaz korzystania z internetu.  
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Czy to wina dziecka?

To niepierwsza taka historia. W ubiegłym roku dziecko dokonało zakupu wycieczki do Disneylandu dla całej rodziny. 9-latka bez problemu rozszyfrowała kod do PayPala taty. Warto pamiętać, że małe dzieci są bardzo bystre w obsłudze nowych technologii i coś, co nawet nam wydaje się trudne i wymagające wczytywania się w treść, to dla maluchów często bywa intuicyjne. Jednocześnie malec nie zdaje sobie sprawy z "dokonywania zakupów." Pamiętaj dla dziecka to zabawa, chce coś, klika i wierzy, że to dostanie. Dla małych dzieci pieniądze szczególnie te elektroniczne to dużą abstrakcją.

Blokada rodzicielska na urządzeniach z internetem? Naprawdę warto!

Wielu rodziców beztrosko daje telefony, tablety i laptopy dzieciom do zabawy, jednak mało kto ustawia blokadę rodzicielską. Telefony, czy tablety pracujące na systemie iOS mają wbudowaną taką ochronę, posiadacze Androidów muszą ustawić ograniczenia przez Google Play. Dostępne też są specjalne aplikacje za pomocą których można dokładnie ustalić, do czego twoje dziecko może mieć dostęp podczas zabawy telefonem. Aplikacje dają możliwość filtrowania treści, kontrolowania czasu i aktywności online (np. zablokować możliwość kupowania czy oglądania podcastów dla dorosłych). Z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest niezostawianie małego dziecka z tabletem czy telefonem bez kontroli dorosłego.

Zdarzyła się wam podobna sytuacja? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: buzzfeednews.com

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC