zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
fot. screen z profilu na facebooku

6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku

Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.
Aneta Grinberg
zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
fot. screen z profilu na facebooku

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa.

Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka

 

We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki

16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem.
Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują.
- Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami. Dlatego też do współpracy Fundacja zaprosiła wyjątkowych ekspertów, doświadczonych i wrażliwych.
Program „Boskie Matki” ma zasięg ogólnopolski i jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić się do fundacji – więcej informacji na
www.raknroll.pl

Chcesz wesprzeć Boskie Matki - polub akcję na fb

Wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje wsparcie dla kobiet w ciąży chorujących onkologicznie mogą zamieścić 6 października na swoich profilach społecznościowych dedykowaną infografikę, oraz dołączyć do wydarzenia na fb fundacji i wysłać kulę dobrej energii! - apeluje przedstawicielka fundacji.
 

Kochane mamy, dołączamy się?!

Polecamy: Życie moje, czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem

Redakcja poleca: Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować zmiany w wyglądzie, urodzić dziecko i znowu normalnie żyć? Fundacja Rak'n'Roll podsumowała pilotażowy program wsparcia dla osób po chorobie onkologicznej.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy