6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku

Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.
zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
fot. screen z profilu na facebooku

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa.

Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka

 

We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki

16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem.
Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują.
- Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami. Dlatego też do współpracy Fundacja zaprosiła wyjątkowych ekspertów, doświadczonych i wrażliwych.
Program „Boskie Matki” ma zasięg ogólnopolski i jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić się do fundacji – więcej informacji na
www.raknroll.pl

Chcesz wesprzeć Boskie Matki - polub akcję na fb

Wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje wsparcie dla kobiet w ciąży chorujących onkologicznie mogą zamieścić 6 października na swoich profilach społecznościowych dedykowaną infografikę, oraz dołączyć do wydarzenia na fb fundacji i wysłać kulę dobrej energii! - apeluje przedstawicielka fundacji.
 

Kochane mamy, dołączamy się?!

Polecamy: Życie moje, czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem

Redakcja poleca: Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować zmiany w wyglądzie, urodzić dziecko i znowu normalnie żyć? Fundacja Rak'n'Roll podsumowała pilotażowy program wsparcia dla osób po chorobie onkologicznej.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy